Ўзбекистон ва Россия Президентлари стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантиришга содиқ эканликларини қайд этишди
Бугун, 2 июль куни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Ўзбекистон Республикаси Президенти матбуот хизмати манбасига асосланиб.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Владимир Путинни муҳим сиёсий тадбир – Россия Федерацияси Конституциясига тузатишлар киритиш бўйича умуммиллий овоз бериш жараёни муваффақиятли ўтказилгани билан самимий табриклади.
Президентлар фашизм устидан қозонилган Ғалабанинг 75 йиллигига бағишланган тантанали тадбирларда Ўзбекистон Республикаси делегациясининг иштироки доирасида Москва шаҳрида ўтган икки томонлама учрашувнинг самарали натижаларини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш борасида қатъий эканликларини яна бир бор тасдиқладилар.
Бўлажак олий даражали ташрифлар кун тартибидаги масалаларга, шунингдек, коронавирус инфекцияси глобал миқёсда тарқалишининг мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларга салбий таъсирини камайтириш бўйича ўзаро мувофиқлашган чора-тадбирларни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Мулоқот чоғида халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ва Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитларига тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.

Президенты Узбекистана и России подчеркнули приверженность дальнейшему укреплению двусторонних отношений стратегического партнёрства и союзничества
Сегоднясостоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу главы нашего государства.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Президента Владимира Путина с успешным проведением важного политического события – общероссийского голосования по поправкам в Конституцию Российской Федерации.
Президенты выразили глубокое удовлетворение плодотворными результатами двусторонней встречи, проведённой в городе Москве в рамках участия делегации Узбекистана в торжественных мероприятиях в связи с 75-летием Победы над фашизмом.
Лидеры вновь подчеркнули приверженность дальнейшему укреплению узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества, наращиванию многопланового сотрудничества.
Особое внимание было уделено вопросам повестки дня предстоящих визитов на высшем уровне, а также продолжению скоординированных мер по снижению негативного воздействия глобального распространения коронавирусной инфекции на торгово-экономические связи между странами.
В ходе телефонного разговора состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики, рассмотрены вопросы подготовки и проведения саммитов Содружества Независимых Государств и Шанхайской организации сотрудничества.