Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари ва ИҲТ Бош котиби ўринбосари кўп қиррали ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиков бугун, 2 июль куни Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Бош котибининг иқтисодий масалалар бўйича ўринбосари Аҳмад Ссенёмо билан видеоконференсалоқа шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Ташқи ишлар вазирлиги Ахборот хизмати маълумотига кўра, суҳбат чоғида Ўзбекистоннинг ИҲТ билан кўп қиррали ҳамкорлиги, жумладан, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва туризм соҳаларидаги муносабатларининг жорий ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида юқори иқтисодий ўсишни таъминлаш ва мамлакатимиз иқтисодиётининг рақобатдошлигини оширишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Шу ўринда Ўзбекистон ИҲТ ва бошқа халқаро тузилмалар билан ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Иқтисодиёт ва савдо соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш ИҲТ билан муносабатларнинг устувор йўналишларидан бири экани қайд этилди. Ўзбекистон ИҲТ Бош котибияти, Ислом тараққиёт банки, ИҲТнинг Савдо ва иқтисодий ҳамкорлик бўйича доимий қўмитаси (СОМСEС), Савдони ривожлантириш бўйича ислом маркази ва ташкилотнинг бошқа тузилмалари билан яқин ҳамкорлик ўрнатишдан манфаатдор бўлиб, бу мамлакатимизда лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширишга имкон беради.
Томонлар, шунингдек, COVID-19 пандемияси шароитида ИҲТ иштирокчилари ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорликни қайта тиклаш масаласини муҳокама қилди, коронавирус салбий оқибатларини юмшатиш бўйича биргаликда ҳаракат қилиш муҳимлиги таъкидланди.
ИҲТ Бош котиби ўринбосари Ўзбекистон ҳукумати томонидан иқтисодий фаолликни ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, мамлакатда коронавирус инфекциясининг тарқалишига қарши курашиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни юқори баҳолади.

Заместитель главы МИД Узбекистана и заместитель генсека ОИС обсудили перспективы наращивания многопланового сотрудничества
Заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков сегодня провел переговоры с заместителем Генерального секретаря Организации исламского сотрудничества по экономическим вопросам Ахмадом Ссенёмо в формате видеоконференцсвязи, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации веб-сайта МИД, в ходе беседы обсуждены состояние и перспективы наращивания многопланового сотрудничества Узбекистана с ОИС, в том числе в торгово-экономической, инвестиционной и туристической сферах.
Как подчеркивалось, под руководством Президента Шавката Мирзиёева в экономической сфере осуществляются масштабные реформы, направленные на поддержание высокого экономического роста и повышение конкурентоспособности экономики нашей страны. В этой связи Узбекистан уделяет особое внимание развитию сотрудничества с ОИС и другими международными структурами.
Отмечено, что наращивание сотрудничества в сфере экономики и торговли является одним из приоритетных направлений отношений с ОИС. В этом плане Узбекистан намерен налаживать тесное взаимодействие с Секретариатом ОИС, Исламским банком развития, Постоянным комитетом ОИС по торговому и экономическому сотрудничеству (КОМСЕК), Исламским центром развития торговли и другими учреждениями организации, что даст возможность успешно реализовать проекты в нашей стране.
Стороны также обсудили возобновление торгово-экономического сотрудничества между участниками ОИС в условиях пандемии COVID-19 и подчеркнули важность принятия совместных усилий по смягчению негативных последствий коронавируса.
Заместитель генсека ОИС высоко оценил предпринимаемые Правительством Узбекистана меры по сохранению экономической активности, поддержке предпринимательства и борьбе с распространением коронавирусной инфекции в стране.