Давлат стататистика қўмитаси раиси Б. Бегалов ва ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколотхонаси раҳбари Саша Грауман ўртасида масофавий видео мулоқот бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 1 июль куни Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси раиси Б. Бегалов ва ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Саша Грауман ўртасида онлайн видео мулоқот бўлиб ўтди.
Суҳбат давомида “2020 йилга мўлжалланган ҳамкорлик дастури бўйича ишчи режа” доирасида ва хусусан Республикадаги “COVID-19” билан боғлиқ қийин вазият ҳолатида Мултииндикатор кластер кузатуви (MICS)ни ўтказиш жараёни муҳокама қилинди.
Шунингдек, MICS лойиҳасини амалга оширишни давом эттириш бўйича келишиб олинди. Давлат статистика қўмитаси ва ЮНИСЕФ ўртасида болалар ҳуқуқларини мониторинг қилиш бўйича статистик ва маъмурий маълумотлар базаларини ўз ичига оладиган тизимни ишлаб чиқиш бўйича ҳамкорлик қилинади.
Учрашув якунида статистик тўплам ва Ўзбекистонда болалар тўғрисидаги маълумотларни жамловчи веб-портал яратиш бўйича келишиб олинди.

Между Председателем Госкомстата Б. Бегаловым и Главой Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Сашей Грауман была организована дистанционная видеоконференция
1 июля текущего года состоялась дистанционная видеоконференция между Председателем Госкомстата Б. Бегаловым и Главой Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Сашей Грауман.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы реализации дальнейших мероприятий в рамках «Рабочего плана по программе сотрудничества на 2020 год» и в частности связанные с проведением мультииндикаторного кластерного обследования MICS в условиях сложившейся ситуации в Республике связанной с COVID-19.
Также была достигнута договоренность о продолжении реализации проекта MICS. Между Государственным комитетом по статистике и ЮНИСЕФ будет осуществляться сотрудничество по разработке системы, которая будет включать статистические и административные базы данных по мониторингу прав детей.
По итогам встречи, была достигнута договоренность, о создании статистического сборника и веб-портала в которых будет собрана информация о детях в Узбекистане.