Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Халқаро зайтун кенгаши йиғилишида иштирок этди
Жорий йилнинг 1 июль куни Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси Халқаро зайтун кенгаши (ХЗК)нинг видеоконференция шаклидаги 111-сессия ишида кузатувчи мақомида иштирок этди.
ХЗК 1959 йили ташкил этилган. Штаб-квартираси Испания пойтахти Мадрид шаҳрида жойлашган. Бугунги кунда 44 мамлакат мазкур ташкилотга аъзо бўлиб, ушбу мамлакатлар зайтун ишлаб чиқарувчиларнинг 98 фоизини ҳамда зайтун ва зайтун мойи савдоси бозорининг 80 фоизини қамраб олади. Ҳозирги пайтда Евроиттифоқнинг барча мамлакатлари, шунингдек, Албания, Жазоир, Аргентина, Буюк Британия, Миср, Грузия, Исроил, Иордания, Эрон, Ливан, Ливия, Марокаш, Фаластин давлати, Тунис, Туркия, Уругвай ва Черногория ташкилотнинг аъзолари ҳисобланади.
Ташкилотнинг асосий вазифаси ташкилотга аъзо давлатларга зайтун саноатини ривожлантиришда кенг молиявий ва техник ёрдам кўрсатишдир.
Ташкилот селекцион материаллар, мутахассислар, илғор агротехника усуллари ҳамда зайтунни етиштириш ва қайта ишлашда умумий халқаро стандартларни қабул қилиш йўли билан зайтун ва зайтун мойи ишлаб чиқарувчи мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун ягона платформадир.
Вазир Жамшид Ходжаев ўз нутқида Ўзбекистонда зайтун саноатини ривожлантириш учун истиқбол мавжудлигини ва ўзбек фермерларининг ушбу экинни етиштиришга қизиқиши ортиб бораётганини таъкидлади.
Шунингдек, у минтақамиз учун янги ноанъанавий экинлар етиштириш орқали мазкур тармоқнинг қўшимча қиймат занжирини яхшилаш ва қишлоқ жойларида яшовчи аҳоли фаровонлигини ошириш учун қишлоқ хўжалигини диверсификация қилишнинг ўта муҳимлигини айтиб ўтди.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистон Республикаси мамлакат учун янги саноатни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш мақсадида Халқаро Зайтун кенгашига тўла ҳуқуқли аъзолик масаласини кўриб чиқмоқда.
Йиғилиш давомида ХЗК мамлакатлари, хусусан, Грузия, Туркия, Исроил, Миср, Ливан, Аргентина, Уругвай ва ЕИ мамлакатлари Ўзбекистоннинг ушбу ташкилот ишидаги ташаббуси ва қизиқишини самимий қўллаб-қувватладилар ҳамда амалий ёрдам беришга ва зайтунчиликни ривожлантиришда тажриба алмашишга тайёрликларини билдирдилар.

Министерство сельского хозяйства Узбекистана приняло участие в заседании Международного Совета по оливкам
1 июля нынешнего года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром сельского хозяйства Узбекистана Жамшидом Ходжаевым приняла участие, в статусе наблюдателя, в работе 111-й Сессии Международного совета по оливкам (МСО), прошедшей в формате видеоконференции.
МСО создана в 1959 году. Его штаб-квартира расположена в столице Испании в городе Мадриде. Сегодня членами организации являются 44 стран мира, охватывающие 98 процентов производителей оливок и 80 процентов рынка торговли оливок и оливкового масла. В настоящее время членам организации являются все страны Европейского союза, а также Албания, Алжир, Аргентина, Великобритания, Египет, Грузия, Израиль, Иордания, Иран, Ливан, Ливия, Марокко, Государство Палестина, Тунис, Турция, Уругвай и Черногория.
Основной задачей организации является оказание широкой финансовой и технической поддержки странам-членам организации в развитии оливковой отрасли.
Организация является уникальной платформой для укрепления сотрудничества между странами-производителями маслин и оливкового масла путем обмена селекционными материалами, специалистами, передовыми агротехническими методами и принятия единых международных стандартов в выращивании и переработке оливок.
В ходе своего выступления министр Ж. Ходжаев отметил наличие потенциала для развития оливковой отрасли в Узбекистане и растущую заинтересованность узбекских фермеров к выращиванию данной культуры.
Он также подчеркнул высокую значимость диверсификации сельского хозяйства страны для улучшения цепочек добавленной стоимости в отрасли и роста благосостояния жителей в сельской местности за счет производства новых, нетрадиционных для нашего региона культур.
В настоящее время Республикой Узбекистан рассматривает вопрос полноправного членства в Международном совете по оливкам с целью поддержки развития новой для страны отрасли.
В ходе заседания страны МСО, в частности Грузия, Турция, Израиль, Египет, Ливан, Аргентина, Уругвай и страны ЕС тепло поприветствовали инициативу и заинтересованность Узбекистана к работе организации и выразили готовность к оказанию практического содействия и обмену опытом в развитии оливководства.