Коронавирус ва меҳнат бозори: Ўзбекистон ва Европа мамлакатлари пандемияга қарши кураш бўйича тажриба алмашди
1 июль куни Халқаро Меҳнат Ташкилоти Глобал Саммити доирасида меҳнат бозорлари учун коронавирус пандемияси оқибатлари билан курашиш масалаларини муҳокама қилиш бўйича Европа ва Марказий Осиё Минтақавий сессияси бўлиб ўтди.
Онлайн-учрашувда Швейцария, Швеция, Португалия, Бельгия, Хорватия, Испания, Россия, Грузия каби давлатларнинг меҳнат вазирлари, ишчилар ва иш берувчилар ташкилотлари раҳбарлари қатнашдилар. Сессияда Марказий Осиё минтақасидан Ўзбекистон Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Хусанов иштирок этиб, иштирокчиларни мамлакат меҳнат бозори учун пандемия оқибатларини бартараф этишнинг маҳаллий тажрибалари билан таништирди.
Учрашувни очиб берар экан, Халқаро Меҳнат Ташкилоти Бош директори Гай Райдер: «Бундан бир йил олдин Халқаро Меҳнат Ташкилоти ўзининг 100 йиллик юбилейини нишонлади. Ташкилотнинг асосий мақсади – инсон ва унинг муносиб меҳнатга бўлган ҳуқуқидир», – дея таъкидлади. «Инсон манфаатларига асосланган бундай ёндашув келгусида бизнинг йўл кўрсатувчи маёғимиз бўлиб қолиши керак», – деб қўшимча қилди у учрашув иштирокчиларига йўллаган мурожаатида.
Халқаро Меҳнат Бюросининг Европа ва Марказий Осиё минтақавий директори Хайнц Коллер Ҳукуматлар, иш берувчи ташкилотлар ва ишчилар ўртасидаги уч томонлама музокаранинг муҳимлигини таъкидлаб, COVID-19 пандемияси ва унинг меҳнат бозоридаги оқибатларига қарши курашга умумий ечим топиш мақсадида Саммит Халқаро Меҳнат Ташкилотининг «Лиссабондан Тошкентгача, Вильнюсдан Мальтагача» уч томонлама шерикларини бирлаштирганини айтиб ўтди.
Халқаро Меҳнат Ташкилотининг ҳисоб-китобларига кўра, 2020 йилнинг биринчи чорагида Европа ва Марказий Осиё минтақаларида иш вақтининг 3 фоизи (тўлиқ иш вақти шароитида 12 миллион иш ўрнига тенг) йўқотилган ва иккинчи чорак охирида 12,9 фоиз иш вақти (тўлиқ иш вақти шароитида 50 миллион иш ўрнига тенг) йўқотилди. Шу муносабат билан халқаро ҳамжамият пандемиянинг одамлар учун, шунингдек, иқтисодиёт ва жамият учун ҳалокатли оқибатларига қарши биргаликда курашмоқда. «Ҳамма кутилмаган ва мисли кўрилмаган вазиятга тушиб қолди. Бу миллионлаб одамларнинг ҳаёти ва тақдирига жавобгар бўлган ҳукуматлар, ижтимоий шериклар ва халқаро ташкилотлар учун мураккаб ва ўзига хос чақириқдир», – деди Х.Коллер COVID-19 пандемиясининг меҳнат соҳасига кўрсатган таъсирини изоҳлар экан.
Мунозаралари чоғида минтақа давлатларининг вакиллари пандемия даврида ҳар бир мамлакатнинг меҳнат бозорини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш бўйича кўрилаётган чоралар ҳақида маълумот берди.
Ўзбекистон тажрибасини тақдим этар экан, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Н.Хусанов саммит иштирокчиларига Президент Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида ҳукумат томонидан аҳоли бандлигини рағбатлантириш, ишчиларнинг иш ўринлари ва даромадларини сақлаб қолиш, иш жойларида хавфсизлик ва меҳнат гигиенасини таъминлаш, камситиш ва ижтимоий изоляциялашни бартараф этиш бўйича кўрилаётган кенг кўламли инқирозга қарши чоралар тўғрисида батафсил маълумот берди.
Халқаро Меҳнат Ташкилоти кўмагида вазирлик COVID-19 нинг меҳнат бозорига таъсирини ўрганиш устида иш олиб бормоқда ва ўтказилган сўров натижаларига кўра, инқироз иқтисодиётнинг бир қатор муҳим соҳаларида (хизмат кўрсатиш, қурилиш ва бошқалар) ишчиларни, айниқса, кичик бизнесда банд бўлган ёшлар ва аёлларни иш билан таъминлашга жуда кучли салбий таъсир кўрсатди, дейиш мумкин.
Ўзбекистон томонидан қабул қилинган инқирозга қарши чоралар Халқаро Меҳнат Ташкилотининг пандемияга қарши курашининг тўртта асосий тамойилларига тўла мос келади, яъни у иқтисодиёт ва бандликни рағбатлантиришга, корхоналарни, иш ўринлари ва даромадларни қўллаб-қувватлашга, ишчиларни иш жойларида ҳимоя қилишга ва ижтимоий мулоқотга қаратилган. Президент ташаббуси билан 10 триллион сўм миқдорида Инқирозга қарши курашиш жамғармаси ва «Меҳр-саҳоват ва кўмак» кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлаш фонди ташкил этилди.
Бундан ташқари, ҳукумат томонидан коронавирус пандемияси шароитида ижтимоий ҳолати ва ҳаёт даражаси ёмонлашган оила аъзоларини иш билан таъминлаш бўйича вақтинчалик тартиб тасдиқланди. Вақтинча бандлик бўйича жамоат ишлари фонди маблағлари ҳисобидан 230 мингга яқин ишсиз фуқаро, шахсий томорқаларини ривожлантириш ва қишлоқ хўжалиги кооперативларини ташкил этиш учун субсидиялар бериш механизми орқали 33 мингдан ортиқ кам таъминланган оилалар ва аҳоли ўртасида тадбиркорликни ривожлантириш учун берилган субсидиялар ҳисобига 3 минг банд бўлмаган фуқаролар иш билан таъминланди.
20 минг ишсизга ишсизлик бўйича нафақа берилди. Шундай қилиб, уч ой давомида 374 минг фуқаро банд бўлиб ва доимий даромад манбаига эга бўлди.
Ўз нутқида Нозим Хусанов иш жойларида ишчиларни ҳимоя қилиш бўйича кўрилаётган чоралар ҳақида ҳам тўхталиб ўтди. Биринчи навбатда, Давлат меҳнат инспекцияси эпидемиология хизмати билан биргаликда корхоналарда санитария меъёрлари ва меҳнат хавфсизлигини таъминлаш тизимини мониторингини йўлга қўйди.
Бугунги кунга қадар меҳнат инспекторларининг мониторинг гуруҳлари 5757 корхонада бўлиб, уларнинг 892 тасида хавфсизлик ва меҳнат гигиенаси меъёрларининг бузилишини аниқладилар. Ҳар бир алоҳида ҳолат бўйича Инспекторлар томонидан мавжуд камчиликларни бартараф этиш юзасидан тавсиялар берилди.
Коронавирус пандемияси, шунингдек, амалдаги «Меҳнатни муҳофаза қилиш тўғрисида»ги Қонунни қайта кўриб чиқиш зарурлигини кўрсатди. Норматив меъёрлар ҳозирги шароит ва халқаро стандартлар талабларига мувофиқ ишчиларни ҳимоя қилиш ва муносиб меҳнат шароитларини ташкил қилишни максимал даражада таъминлаши керак. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Н.Хусанов «Меҳнатни муҳофаза қилиш тўғрисида»ги янги қонунни ишлаб чиқишда ХМТ билан ҳамкорлик қилишга умид билдирди.
Пандемия пайтида ноқонуний ишдан бўшатиш масалалари кун тартибида пайдо бўлди, иш ҳақини, ҳомиладорлик ҳамда туғуруқ нафақасини тўлашдан бош тортиш ҳоллари кўпайди. COVID-2019 пандемияси даврида Давлат меҳнат инспекцияси фуқароларнинг меҳнат қонунлари бузилиши ва иш жойида ҳуқуқни чеклашга оид 8,2 мингта, шу жумладан, аёллар томонидан юборилган 3 мингта шикоятни кўриб чиқди. Текширувлар натижаларига кўра, 3,6 минг фуқаронинг, шу жумладан 1,2 минг аёлнинг меҳнат ҳуқуқлари тикланди.
Кўпгина корхона ва ташкилотлар карантин-чеклов чоралари шароитида ўз фаолиятларини масофавий ишлаш режимига мослаштирдилар. Бундай иш режимига ўтиш ва барча меъёрларга риоя қилишни таъминлаш мақсадида Меҳнат вазирлиги «Ходимларни масофавий иш усулига ўтказишнинг вақтинчалик тартиби тўғрисидаги низом»ни ишлаб чиқди ва жорий этди.
Ўзбекистонда қонун устуворлигини, гендер тенглигини, иқтисодий фаолиятнинг барча соҳаларида меҳнаткашларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни таъминлаш мақсадида халқаро меҳнат стандартларини мамлакатимиз қонунчилигига татбиқ этиш бўйича ишлар давом эттирилмоқда.
2019 йилда Ўзбекистон ХМТнинг 29-сонли Меҳнат Конвенциясига Протоколни ратификация қилган Марказий Осиёдаги ягона мамлакат бўлди. Халқаро Меҳнат Ташкилотининг «Уч томонлама маслаҳатлашувлар тўғрисида», 129-сонли «Қишлоқ хўжалигидаги меҳнат назорати тўғрисида» ва 81-сонли «Саноат ва савдо соҳасидаги меҳнат назорати тўғрисида»ги учта конвенцияси ратификация қилинди, бу эса ушбу соҳаларда бандлик ва ишчи кучи мониторингини кучайтиришга имкон берди.
Айни пайтда ХМТнинг яна учта конвенциясини ратификация қилишга тайёргарлик кўрилмоқда: 17-сонли «Ишлаб чиқаришдаги бахтсиз ҳодисаларда ишчиларга компенсация тўлаш тўғрисида», 183-сонли «Оналикни муҳофаза қилиш тўғрисидаги 1952 йилдаги конвенцияни қайта кўриб чиқиш тўғрисида», 187-сонли «Меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасини таъминлаш асослари тўғрисида».
Муҳокамаларини якунлар экан, Х.Коллер 2008–2009 йиллардаги молиявий инқироздан фарқли ўлароқ, бугунги кунда ҳукуматлар барчага муносиб меҳнат шароитларини таъминлаш учун тегишли сармояларни ажратишга тайёр эканлигини таъкидлади.
«Ушбу мураккаб даврда ХМТнинг юз йиллик декларацияси ва 2030 Кун тартиби биз учун энг муҳим мақсад бўлиб қолмоқда. Бу, биринчи навбатда, корхоналарни қўллаб-қувватлаш ва меҳнат соҳасида ишчиларни ҳимоя қилишдир», – дея хулоса қилди Минтақавий директор.
Келгуси ҳафта Халқаро Меҳнат Ташкилотининг Глобал Саммитидаги мунозаралар олий даражадаги давлат ва ҳукумат раҳбарлари, халқаро институтлар ва ташкилотлар вакиллари даражасида давом эттирилади.

Коронавирус и рынок труда: Узбекистан и страны Европы обменялись опытом по противодействию пандемии
1 июля в рамках Глобального Саммита МОТ состоялась Региональная сессия Европы и Центральной Азии по обсуждению вопросов борьбы с последствиями пандемии коронавируса для рынков труда.
В работе онлайн встречи приняли участие министры труда и руководители организаций работников и работодателей таких стран, как Швейцария, Швеция, Португалия, Бельгия, Хорватия, Испания, Россия, Грузия и другие. Регион Центральной Азии представлял Министр занятости и трудовых отношений Узбекистана Нозим Хусанов, который ознакомил участников с локальным опытом в борьбе с последствиями пандемии для рынка труда страны.
Открывая встречу, Генеральный директор МОТ Гай Райдер отметил, что «ровно год назад Международная организация труда отмечала свой 100-летний юбилей, взяв курс на лучшую сферу труда, в центре которой – человек и его право на достойный труд». «Такой подход, ориентированный на людей, должен оставаться нашим маяком в ходе дальнейшей работы» - подчеркнул Гай Райдер в своем послании участникам встречи.
Региональный директор Международного бюро труда для Европы и Центральной Азии Хайнц Коллер, отмечая важность трехстороннего диалога между Правительствами, организациями работодателей и работников, подчеркнул, что в целях поиска общих решений по борьбе с пандемией Covid-19 и ее последствиями на рынок труда Саммит объединил трехсторонних партнеров МОТ «от Лиссабона до Ташкента, от Вильнюса до Мальты».
Согласно оценкам МОТ, в регионе Европы и Центральной Азии 3% рабочего времени (эквивалентно 12 млн. рабочих мест на условиях полного рабочего времени) было потеряно в первом квартале 2020 г. и до 12,9% рабочего времени (соответствует 50 млн. рабочих мест на условиях полного рабочего времени) может быть потеряно к концу второго квартала. В связи с этим, международное сообщество предпринимает коллективные усилия по борьбе с разрушительными последствиями пандемии для человека, а также для экономики и общества. «Все оказались в неожиданной и беспрецедентной ситуации, что является непростым вызовом для правительств, социальных партнеров и международных организаций, на которые возложена невероятная ответственность за жизнь и судьбу миллионов людей», - отметил Х.Коллер, представляя региональный взгляд на сферу труда в сегодняшнем контексте пандемии COVID-19.
В ходе панельных дискуссий представители государств региона представили страновой контекст принимаемых мер по поддержке и стимулированию рынка труда в период пандемии.
Представляя опыт Узбекистана, Министр занятости и трудовых отношений Н.Хусанов подробно проинформировал участников Саммита о масштабных антикризисных мерах Правительства, предпринимаемых под руководством Президента Ш.М.Мирзиёева в целях стимулирования занятости населения, сохранения рабочих мест и доходов трудящихся, обеспечения безопасности и гигиены труда на местах, предотвращения дискриминации и социальной изоляции.
Отмечено, что при поддержке МОТ Министерством проводится исследование о влиянии COVID-19 на рынок труда, и уже сейчас по итогам опросов можно сказать, что кризис оказал очень сильное негативное воздействие на занятость работников в ряде ключевых секторов экономики (сфере услуг, строительстве и др.), особенно уязвимыми оказались молодежь и женщины, преимущественно занятые в малом бизнесе.
Принятые Узбекистаном антикризисные меры полностью соответствуют четырем основным принципам МОТ по борьбе с пандемией, т.е. направлены на стимулирование экономики и занятости, поддержку предприятий, рабочих мест и доходов, защиту работников на рабочих местах и социальный диалог. По инициативе Президента создан Антикризисный фонд в объеме 10 трлн. сум и Фонд поддержки бедных семей «Милосердие и поддержка».
Кроме того, Правительством утвержден временный порядок по обеспечению занятостью членов семей, чье социальное положение и уровень жизни ухудшились в условиях пандемии коронавируса. За счет Фонда общественных работ по временной занятости трудоустроено около 230 тыс. безработных граждан; более 33 тыс. семей обеспечены за счет механизма субсидирования малообеспеченных семей на развитие приусадебных участков и создания сельскохозяйственных кооперативов; 3 тыс. безработных трудоустроены за счет субсидий на развитие предпринимательства среди населения; 20 тыс. безработных получили пособия по безработице. Таким образом, 374 тыс. граждан обеспечены занятостью и постоянным доходом за три месяца работы.
В своем выступлении Нозим Хусанов отдельно остановился на предпринимаемых мерах по защите работников на рабочих местах. В первую очередь, Государственная трудовая инспекция труда совместно с эпидемиологической службой наладили системный мониторинг обеспечения санитарных норм и безопасности труда на предприятиях.
На сегодня мониторинговые группы трудовых инспекторов посетили 5 757 предприятий и на 892 из них выявили нарушения норм безопасности и гигиены труда. По каждому отдельному случаю Инспекторами даны рекомендации по устранению имеющихся недостатков.
Пандемия коронавируса также показала необходимость качественного пересмотра действующего Закона «Об охране труда». Нормативные рамки должны максимально обеспечивать организацию охраны и достойных условий труда для работников в соответствии с требованиями нынешней ситуации и международными стандартами. Министр занятости и трудовых отношений Н.Хусанов выразил надежду на сотрудничество с МОТ в разработке нового закона «Об охране труда».
В период пандемии остро встали вопросы неправомерных увольнений, участились отказы от выплаты заработной платы и пособий по беременности и родам. Во время пандемии COVID-2019 Государственная трудовая инспекция рассмотрела 8,2 тыс. обращений граждан по вопросам нарушения трудового законодательства и дискриминации на рабочем месте, из них 3 тыс. обращений от женщин. По итогам проверок восстановлены трудовые права 3,6 тыс. граждан, в том числе 1,2 тыс. женщин.
Многие компании и предприятия адаптировали свою деятельность в условиях карантинно-ограничительных мер, перейдя в режим удаленной работы. Для обеспечения правильного перехода и соблюдения всех норм, Министерство труда разработало и внедрило «Положение о временном порядке перевода работников на работу в дистанционном режиме работы».
В Узбекистане продолжится работа по имплементации в законодательство страны международных норм в сфере труда для обеспечения верховенства закона, гендерного равенства, защиты прав и свобод трудящихся во всех секторах экономической деятельности.
В 2019 г. Узбекистан стал единственной страной из Центральной Азии, которая ратифицировала Протокол к Конвенции МОТ о принудительном труде №29. Также были ратифицированы еще три Конвенции МОТ №144 «О трехсторонних консультациях», №129 «Об инспекции труда в сельском хозяйстве» и №81 «Об инспекции труда в промышленности и торговле», что позволило усилить мониторинг занятости и труда в этих сферах.
На данный момент ведутся подготовительные работы по ратификации еще трех Конвенций МОТ: №17 «О возмещении трудящимся при несчастных случаях при производстве», №183 «О пересмотре Конвенции 1952 года об охране материнства», №187 «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда».
Суммируя результаты панельных дискуссий, Х.Коллер подчеркнул, что в противовес финансовому кризису 2008-2009 года, на сегодняшний день Правительства стран готовы выделить соответствующие масштабные инвестиции, чтобы обеспечить достойные условия труда для всех.
«В этот сложный период маяками для нас остаются Декларация столетия МОТ и Повестка дня 2030, в первую очередь это поддержка предприятий и защита работников в сфере труда», подытожил Региональный Директор.
На следующей неделе дискуссии в рамках Глобального Саммита МОТ продолжатся на уровне высокопоставленных глав государств и правительств, представителей международных институтов и организаций.