Ҳиндистон фармацевтика компанияси Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтирмоқчи
Мамлакатимизнинг Ҳиндистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Дилшод Аҳатов 2 июль куни Ҳиндистоннинг «Kusum Healthcare» фармацевтика компанияси бош директори Санжив Гупта билан видеоконференция шаклида музокара ўтказди.
«Kusum Healthcare» компанияси 1997 йилда ташкил этилган бўлиб, гинекологик, ортопедик, дерматологик, ревматологик, неврологик, гастроэнтерологик, урологик ва бошқа касалликларни даволаш учун кенг турдаги дори воситалари ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Ҳиндистонда учта, Украинада битта ишлаб чиқариш корхонаси бор, маҳсулотлари бутун дунё бўйлаб сотилади.
Ушбу компания 2005 йили мамлакатимизда ўз ваколатхонасини очган эди. Бугунги кунда бу ерда 120 дан ортиқ ходим ишлайди.
Санжив Гупта Ўзбекистондаги қулай сармоявий муҳит, малакали кадрлар, яхши хомашё ва инфратузилма имкониятлари каби бир қатор омилларга асосланиб, компаниянинг фаолиятини кенгайтириш ниятида эканини таъкидлади. У Тошкент вилояти Зангиота туманида ташкил этилган «Tashkent Pharma Park» фармацевтика кластери ҳудудида талаб юқори бўлган антибиотиклар, замбуруққа қарши, антиревматик ва оғриқ қолдирувчи дори воситалари ишлаб чиқариш бўйича лойиҳани амалга оширмоқчи эканини билдирди. Унинг сўзларига кўра, бунинг натижасида 100 га яқин янги иш ўрни яратилади.
Лойиҳани амалга ошириш билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилиш учун томонлар Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги раҳбарияти иштирокида қўшимча музокаралар ўтказишга келишиб олди.

Индийская фармацевтическая компания намерена расширить сотрудничество с Узбекистаном
2 июля текущего года Чрезвычайный и Полномочный посол нашей страны в Индии Дилшод Ахатов провел переговоры в формате видеоконференции с генеральным директором фармацевтической компании «Kusum Healthcare» Сандживом Гуптой.
Компания «Kusum Healthcare» основана в 1997 году. Она специализируется на производстве широкого спектра препаратов для лечения гинекологических, ортопедических, дерматологических, ревматологических, неврологических, гастроэнтерологических, урологических и других заболеваний. Компания имеет три производственных предприятия в Индии и одно в Украине. Продукция реализуется по всему миру.
В 2005 году данная компания открыла свое представительство в нашей стране, в котором сегодня работают более 120 чел.
С.Гупта подчеркнул, что его компания, исходя из ряда факторов, таких как созданный в Узбекистане благоприятный инвестиционный климат, квалифицированные кадры, хорошие сырьевые и инфраструктурные возможности, намерена расширить свое присутствие в республике. Он выразил заинтересованность в реализации проекта по производству востребованных антибиотиков, противогрибковых, противоревматических и обезболивающих препаратов на территории создаваемого фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» в Зангиатинском районе Ташкентской области. С его слов, в результате запуска производства будет создано порядка 100 новых рабочих мест.
Для обсуждения вопросов реализации проекта стороны договорились организовать дополнительные переговоры с участием руководства Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан.