Таниқли ўзбек дипломати Мирсобит Очилов вафот этди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазири маслаҳатчиси, Ўзбекистоннинг Япониядаги собиқ элчиси Мирсобит Очилов 2 июль куни оламдан ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
М.Очилов икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш йўлидаги хизматлари учун "Чиқаётган Қуёш, Олтин ва Кумуш Юлдуз" император ордени билан тақдирланган.
Мирсобит Очилов 1999 йилда Олий Мажлис иккинчи чақириқ депутати этиб сайланган.
Профессор, иқтисод фанлари доктори, Банк-молия академиясининг биринчи ректори, Биринчи тоифадаги Фавқулодда ва мухтор элчи, 2001-2009 йилларда Ўзбекистон Республикасининг Япониядаги элчиси Мирсобит Фозилович иқтидорли етакчи ва дипломат, иқтисодиёт соҳаси билимдони, ишончли, меҳрибон инсон эди.

Умер видный узбекский дипломат Мирсобит Очилов
2 июля 2020 года не стало советника министра инвестиций и внешней торговли, бывшего Посла Узбекистана в Японии Мирсобита Очилова, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
За укрепление двусторонних отношений он являлся кавалером императорского ордена «Восходящего Солнца, Золотой и Серебряной Звезды».
Мирсобит Очилов избирался депутатом Олий Мажлиса второго созыва в 1999 году.
Профессор, доктор экономических наук, первый ректор Банковско-финансовой академии, Чрезвычайный и Полномочный посланник первого класса, Посол Республики Узбекистан в Японии в 2001—2009 годах, Мирсобит Фозилович был талантливым руководителем и дипломатом, знатоком экономики, надёжным, добрым и отзывчивым человеком.