Иқтисодий жиноятларнинг содир этилишига сабаб бўлувчи омиллар муҳокама қилинди
Сирдарё вилояти прокуратураси томонидан ҳудудда содир этилаётган иқтисодий жиноятларни ўз вақтида аниқлаш, уларга чек қўйиш, бунга имконият яратувчи сабаб ва омилларни ўрганиб, унинг оқибатларини бартараф этиш юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда вилоят иқтисодий суди, ички ишлар, солиқ идоралари вакиллари ва тадбиркорлар иштирок этди.
Давлатимиз томонидан тадбиркорлик субъектларининг эркин фаолият юритишлари учун бир қатор қулайликлар яратиб берилаётган бўлсада, айрим тадбиркорлик ниқоби остида иш юритаётган кимсалар томонидан берилган имтиёз ва ваколатлардан тўғри фойдаланмасдан, қонунда белгиланган талаб ва қоидаларни бажармай, солиқ ва бошқа тўловларни тўламасдан, иқтисодий жиноятлар содир этиш ҳолатлари афсуски учраб турибди.
Вилоят прокурори раҳбарлигидан ўтган йиғилишда, тадбиркорлар учун яратиб берилган имтиёз ва қулайликларни суиистеъмол қилиш ҳолатлари мавжудлиги, тадбиркорлар томонидан содир этилаётган иқтисодий жиноятларни ўз вақтида аниқлаш, уларга чек қўйиш, бунга имконият яратувчи сабаб ва омилларини ўрганиб, оқибатларини бартараф этиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
– Ўтган бир ярим йил давомида 8 нафар тадбиркорлик субъектлари томонидан ўзлаштириш, солиқ ва бошқа мажбурий тўловлардан бўйин товлаш ҳамда савдо ва хизмат кўрсатиш қоидаларини бузиш каби иқтисодий жиноятлар содир этилиб, улар томонидан давлат манфаатларига 7 миллиард 425 миллион сўмлик зарар етказилди, – дейди Сирдарё вилояти прокурори Равшан Машарипов. – Хусусан, Мирзаобод туманида рўйхатдан ўтган «Муроджон Холдинг», «Бердиёр Бурхонов Омади» масъулияти чекланган жамиятлар ҳамда “Black Star of trade Good” хусусий корхонаси томонидан бюджетга тўланиши лозим бўлган қўшилган қиймат солиғини қасддан яширганлиги ва пул маблағларини банк кассасига топширмаганлиги аниқланган. Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Йиғилишда кун тартибидаги масалалар юзасидан мутасадди раҳбарларнинг тушунтириш ва изоҳлари эшитилиб, бу борада қонун бузилиш ҳолатларини бартараф қилиш юзасидан тегишли қарор қабул қилинди.

Обсуждены факторы экономических преступлений
Сырдарьинской областной прокуратурой проведено заседание, посвященное своевременному выявлению и предотвращению совершенных в регионе экономических преступлений, изучению факторов и причин для их совершения, устранению последствий.
В заседании приняли участие представители областного экономического суда, налоговых органов, органов внутренних дел и предприниматели.
Несмотря на то, что государство предоставляет ряд возможностей для свободной работы субъектов предпринимательства, к сожалению, некоторые граждане, ведущие деятельность под маской предпринимательства, не выполняют предусмотренные в законе требования и правила, не используют правильно предоставляемые льготы и возможности, не осуществляют налоговые и другие платежи, совершая тем самым экономические преступления.
На заседании, прошедшем под руководством прокурора области, подробно обсуждались случаи злоупотребления созданными для предпринимателей льготами и удобствами, вопросы своевременного выявления, устранения совершаемых предпринимателями экономических преступлений, изучения причин и факторов их возникновения.
– За истекшие полтора года 8 предпринимателями совершены такие экономические преступления, как неуплата налогов и других обязательных платежей, нарушение правил торговли и обслуживания, интересам государства ими нанесен ущерб в размере 7 миллиардов 425 миллионов сумов, – говорит прокурор Сырдарьинской области Равшан Машарипов. – В частности, зарегистрированными в Мирзаабадском районе обществами с ограниченной ответственностью «Муроджон Холдинг», «Бердиёр Бурхонов Омади», а также частным предприятием “Black Star of trade Good” умышлено был скрыт обязательный к выплате в бюджет налог на добавленную стоимость, денежные средства не были переданы в банковскую кассу. Сейчас по данным обстоятельствам возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведется предварительное следствие.
На заседании заслушаны разъяснения и комментарии ответственных руководителей по внесенным в повестку дня вопросам, принято соответствующее постановление по устранению случаев нарушения закона.