2020 йил 3 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев Япониянинг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ёшинори Фуджияма билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки мамлакатнинг Афғонистон йўналиши бўйича ҳамкорликни кенгайтириш, хусусан, ушбу мамлакатда тинчлик музокаралари жараёнини бошлаш борасидаги саъй-ҳаракатлари муҳокама қилинди.
Япония томони Афғонистонда узоқ муддатли ва барқарор тинчлик ўрнатиш, бутун афғон халқи манфаати учун мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини тиклашда фаол кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Хусусан, Япония Элчиси Афғонистонда темир йўллари ва янги электр узатиш линиялари қуриш лойиҳаларига қизиқиш билдирди.

Встреча с Послом Японии
3 июля 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии Ёшинори Фуджиямой.
В ходе состоявшейся беседы стороны обсудили усилия двух стран по расширению сотрудничества в афганском направлении, в частности, по запуску мирного переговорного процесса в этой стране.
Японская сторона выразила свою готовность и далее активно содействовать установлению долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане, восстановлению его социально-экономической инфраструктуры в интересах всего афганского народа.
В частности, Посол Японии проявил интерес к проектам по строительству железнодорожных путей и новых линий электропередач в Афганистане.