Ўзбекистон ва Британия фармацевтлари ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилди
Британиянинг «Crown Agents» компанияси билан онлайн музокаралар ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мамлакатимизнинг Лондондаги элчихонаси кўмагида ташкил қилинган тадбирда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, «Ўзтекстильсаноат» уюшмаси, элчихона ҳузуридаги Текстиль маҳсулотлари бўйича реклама ва маркетинг агентлиги раҳбарияти, «Jurabek Laboratories», «Samarqand England Eco-Medical», «Uzgermed Pharm», «Nobel Pharmsanoat», «Medprotect Technology» ва бошқа маҳаллий корхоналар вакиллари иштирок этди.
Онлайн тадбирда «Crown Agents» компаниясининг Осиё ва Африка минтақалари бўйича директори Брайан Ричмонд, Марказий Осиё бўйича офиси раҳбари Лариса Кокарева ва Украинадаги вакил Татьяна Коротченко ҳам қатнашди.
«Crown Agents Ltd» — Британия компанияси тиббиёт ва фармацевтика маҳсулотларини сотиб олиш ва етказиб беришга ихтисослашган. 1833 йилда ташкил этилган корхонанинг бош офиси Лондонда жойлашган. Айни пайтда компания жаҳондаги 100 дан ортиқ давлатлар, БМТ, Жаҳон банки, Европа Иттифоқи каби халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик қилади.
Онлайн музокараларда «Crown Agents» компаниясининг МДҲ, хусусан, Россия ва Украинадаги 25 йиллик фаолияти бўйича тақдимот ўтказилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон ишлаб чиқарувчиларининг «Crown Agents» компанияси таъминот занжирида иштирок этиши маҳсулотларни хориж бозорига халқаро сифат стандартларига мувофиқ экспорт қилиш имконини беради.
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Сардор Қориев ўз чиқишида Ўзбекистон дори-дармон, шахсий ҳимоя воситалари, шунингдек, биологик фаол қўшимчаларни экспорт қилиш бўйича катта салоҳиятга эга эканини таъкидлади.
“Ўзбекистон компаниялари маҳсулотлари сифати хорижда ишлаб чиқарилган шу турдаги маҳсулотлардан асло қолишмайди”, деди у.
Музокаралар якунида Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган тиббиёт ва фармацевтика маҳсулотларини «Crown Agents» компанияси савдо тармоқларида сотиш бўйича ахборот алмашиш орқали музокараларни давом эттиришга келишиб олинди.

Британские и узбекские фармацевты обсудили перспективные направления сотрудничества
Руководство Агентства по развитию фармацевтической отрасли, Ассоциации «Узтекстильпром», Агентства по рекламе и маркетингу текстильной продукции при поддержке Посольства Узбекистана в Лондоне с участием представителей узбекских компаний «Jurabek Laboratories», «Samarqand England Eco-Medical», «Uzgermed Pharm», «Nobel Pharmsanoat», «Medprotect Technology» и других провели онлайн-переговоры с менеджментом британской компании «Crown Agents», собщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии от компании «Crown Agents» приняли участие региональный директор по Азии и Африки Брайан Ричмонд, глава офиса по Центральной Азии Лариса Кокарева и руководитель представительства в Украине Татьяна Коротченко.
С узбекской стороны участвовали директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардор Кариев, начальник управления маркетинга Ассоциации «Узтекстильпром» Азамат Разикбаев, директор Агентства по рекламе и маркетингу текстильной продукции А.Садыков, а также представители узбекских компаний «Jurabek Laboratories», «Samarqand England Eco-Medical», «Uzgermed Pharm», «Nobel Pharmsanoat», «Medprotect Technology» и другие. «Crown Agents Ltd» - британская компания, специализирующаяся на закупке и поставке медицинской и фармацевтической продукции. Компания создана в 1833 году и имеет головной офис в Лондоне, сотрудничает с более, чем 100 странами мира, крупными международными организациями (ООН, Всемирный банк, Европейская комиссия) и донорскими структурами.
В ходе мероприятия представители компании «Crown Agents» поделились своим 25-летним опытом работы в странах СНГ, в частности в России и Украине. Отмечалась и возможность участия узбекских производителей в «цепочке поставок» «Crown Agents», позволяющей экспортировать товары на зарубежные рынки с учетом соответствия международным стандартам качества.
Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардор Кариев отметил, что Узбекистан имеет большой потенциал для экспорта лекарств, медицинских препаратов, средств индивидуальной защиты, а также биологически активных добавок. При этом он подчеркнул, что качество товаров, производимых узбекскими компаниями, ничем не уступает зарубежным аналогам.
По итогам переговоров достигнута договоренность о продолжении взаимодействия путем обмена информацией о производимой в Узбекистане медицинской и фармацевтической продукции для их возможного экспорта на зарубежные рынки по линии компании «Crown Agents».