Жанубий Корея ташқи ишлар вазири билан икки томонлама шерикликнинг кенг кўламли йўналишлар бўйича ҳамкорликни истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Сеул шаҳрига ташрифи давомида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзақов Корея Республикаси ташқи ишлар вазири Кан Гён Хва билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Учрашув чоғида икки томонлама шерикликнинг кенг кўламли масалалари, шунингдек, устувор йўналишлар бўйича ҳамкорликни фаоллаштириш истиқболлари муҳокама қилинди. Кўп жиҳатдан Корея Республикаси Президентининг 2019 йил апрель ойида Ўзбекистонга амалга оширилган ташрифи туфайли эришилган мамлакатлараро мулоқотнинг юқори даражаси таъкидлаб ўтилди. Ташриф давомида қатор битим ва шартномалар имзоланди.
Учрашувда, шунингдек, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан дунёда коронавирус тарқалишига қарши кураш бўйича энг катта муваффақиятга эришган давлатлардан бири сифатида эътироф этилган Кореянинг илғор амалиётини Ўзбекистонда жорий этиш истиқболлари муҳокама қилинди. Жумладан, пандемияга қарши курашда халқаро саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ва мувофиқлаштиришга келишилди.
Бундан ташқари, ҳукумат ва вазирлар даражасида икки томонлама тадбирларни ташкил этиш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Хусусан, Ўзбекистон ва Жанубий Корея Бош вазирлари ўринбосарларининг 3- йиғилиши, ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон - Жанубий Корея ҳукуматлараро қўмитасининг навбатдаги 10-йиғилиши, шунингдек, икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокидаги бизнес – форумини ташкил этиш шулар жумласидандир.
Учрашув якунларига кўра мамлакатлараро ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди ва умумий вазифаларни бажариш учун биргаликдаги фаолиятни давом эттириш бўйича ҳар икки томон ҳам тайёриги қайд этилди.

Negotiations with the Minister of Foreign Affairs of Korea
Seoul hosted the meeting of Deputy Prime Minister - Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea Kang Kyung-wha during the visit of the Government Delegation of Uzbekistan.
During the meeting, the parties considered a wide range of issues of bilateral cooperation, as well as prospects to enhance cooperation in priority areas. They emphasized the high level of intercountry dialogue largely achieved thanks to the visit of the President of the Republic of Korea to Uzbekistan in April 2019, where a solid package of agreements and contracts was signed.
In particular, the parties discussed the prospects of introducing Korea’s best practices in countering the spread of coronavirus recognized by the World Health Organization as one of the most successful in the world, considering the coordination and integration of international efforts to combat the pandemic.
Moreover, they discussed on issues touching upon bilateral events at the government and ministerial levels, namely, the 3rd meeting of the deputy prime ministers of Uzbekistan and Korea, political consultations between the ministries of foreign affairs and the next 10th meeting of the Uzbek-Korean Intergovernmental Committee on Trade and Economic Cooperation, as well as a Business Forum involving business circles of the two countries.
The meeting resulted in determination of priorities for further inter-country cooperation and mutual confirmation of willingness to continue close cooperation to achieve joint goals.