Жанубий Кореянинг «KOICA» халқаро ҳамкорлик агентлиги билан ҳамкорликни чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди
Кеча, 6 июль куни Сеул шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари —инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Жанубий Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги «KOICA» президенти билан молия-техникавий ҳамкорлик ва уни яқин истиқболда кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон томони Агентликнинг Ўзбекистондаги ижтимоий аҳамиятга эга бўлган ташаббусларни амалга оширишда қўшаётган салмоқли ҳиссасини таъкидлади. Республикада «KOICA» ваколатхонаси очилганидан бери миқдори 107 миллион долларга тенг бўлган 31 та лойиҳа амалга оширилди, Жанубий Кореяда Ўзбекистон мутахассислари учун 2 мингдан ортиқ стражировка ўташи ташкил этилди ҳамда соғлиқни сақлаш, таълим, ахборот технологиялари, коммунал хизматлар, қишлоқ ва сув ҳўжалиги, энергетика ва транспорт соҳаларида 500 дан ортиқ эксперт-кўнгиллилар ташриф буюрди.
Учрашувда жорий ҳамкорликнинг фаол суръатлари қайд этилди. Ҳозирги вақтда 2016 - 2020 йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик стратегияси доирасида Республикада 30 миллион АҚШ доллари миқдорида 7 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Шунда жорий йилнинг иккинчи ярим йиллигида таълим, соғлиқни сақлаш, сув ресурсларини бошқариш ва давлат бошқаруви каби устувор йўналишларда 27,5 миллион АҚШ доллар миқдоридаги 3 та янги лойиҳани ишга туширилиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, ўтган йилнинг апрель ойида Корея Республикаси Президентининг Ўзбекистонга амалга оширган давлат ташрифи чоғида ИТСВ ва «KOICA» ўртасида имзоланган 2020-2022 йилларга мўлжалланган ўрта муддатли Дастурни амалга ошириш бўйича олиб борилаётган изчил қўшма ишлар туфайли 45,5 миллион доллар миқдоридаги 5 та лойиҳа маъқулланган.
Музоракараларда ушбу йўналишда режалаштирилган лойиҳаларни муваффақиятли ва ўз вақтида амалга ошириш билан боғлиқ бир қатор масалалар муҳокама қилинди. Мисол тариқасида жорий йилнинг май ойида Тошкент шаҳрида очилган Кўп тармоқли болалар тиббиёт маркази ва соғлиқни сақлаш соҳасидаги бошқа лойиҳалар муваффақиятли фаолият юритиши мақсадида Жанубий Корея мутахассисларини грант маблағлари ҳисобидан жалб қилиш тўғрисида келишувга эришилди.
Шунингдек, Жанубий Кореянинг «KOFIH» халқаро соғлиқни сақлаш жамғармаси билан бирга сифатли тиббий хизмат ва беморларнинг хавфсизлик тизимлари соҳасида ўқув дастурларини ташкил қилишни назарда тутган 2021-2024 йилларда Ўзбекистон Тиббиёт ходимларининг малакасини ҳар томонлама ошириш дастурини амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Агентлик томонидан тасдиқланган бир қатор бошқа лойиҳалар, шу жумладан, қиймати 14 миллион АҚШ долларига тенг «Урганч шаҳрида Профессионал таълим марказини ва Миллий малака тизимини яратиш», шунингдек, қиймати 5,5 миллион АҚШ доллар бўлган «Бизнес-инкубаторлар тармоғини яратиш ва Ўзбекистонда тадбиркорликнинг ривожланишини рағбатлантириш» каби лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқишни жадаллаштириш учун истиқболли механизмлар алоҳида муҳокама қилинди. Шунда, асосий урғу нафақат ёш мутахассисларни профессионал таълим билан таъминлаш, балки уларни кейинчалик ишга жойлаштириш механизмларига ҳам қаратилади.
Шунингдек, Жанубий Кореянинг илғор тажрибаси ва технологияларидан фойдаланган ҳолда Ўзбекистонда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун Жанубий Кореянинг етакчи компанияларини жалб қилишда «KOICA»нинг кўмаги тўғрисида келишувга эришилди.
Умуман олганда, томонлар ҳамкорликни янада чуқурлаштириш муҳимлигини таъкидлаб, алоҳида лойиҳаларни амалга оширишдан устувор соҳаларда барқарор тизимларни яратишга йўналтирилган комплекс ечимларни биргаликда амалга оширишга босқичма-босқич ўтиш зарурлиги ҳақидаги умумий фикрга келдилар.
Учрашув якунида томонлар «KOICA»нинг Ўзбекистон билан ҳамкорлигини чуқурлаштириш бўйича келгуси қадамларни белгилаб, ушбу йўналишда ҳамкорликни фаоллаштиришга келишиб олдилар.

Deeper cooperation with the Korean International Cooperation Agency (KOICA)
On July 6 this year, the Deputy Prime Minister and Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan discussed financial and technical cooperation, as well as its expansion in the near future with the President of the Korean International Cooperation Agency (KOICA) in Seoul.
During the dialogue, the Uzbek side noted the Agency’s significant contribution to socially significant initiatives in Uzbekistan. After opening of the KOICA office, the Republic implemented 31 projects worth USD 107 million, organized more than 2 thousand internships for Uzbek specialists in Korea and the visit of more than 500 expert volunteers to the country involved in healthcare, education, information technology, utilities, agriculture and water, energy and transport.
The parties emphasized the active nature of the current cooperation. These days, the Republic implements 7 projects worth USD 30 million under the Partnership Strategy for 2016 - 2020. It is expected to launch 3 new projects worth USD 27.5 million in the second half of this year in such priority areas as education, healthcare, water management and public administration.
Besides, the consistent joint work on the implementation of the medium-term Program for 2020-2022 signed between the MIFT and KOICA during the state visit of the President of Korea to Uzbekistan in April last year, provided the approval of 5 projects totalling USD 45.5 million.
Here, the parties discussed a number of issues on the successful and timely implementation of the planned projects. For example, they agreed to attract Korean specialists through grant funds to successfully operate the Super Speciality Children's Medical Center in Tashkent launched in May this year, as well as other ongoing projects in the healthcare sector.
The parties also negotiation on prospects to implement the Program for the Integrated Further Training of Medical Workers of Uzbekistan in 2021-2024 together with the Korea Foundation for International Healthcare (KOFIH) providing the organization of training programs in quality systems for medical care and patient safety.
Separately, they discussed promising mechanisms to accelerate the joint development of a number of other projects approved by the Agency, including the creation of the Center of Occupational Training in Urgench and the National Qualification System worth USD 14 million, as well as the creation of a network of business incubators and stimulation of entrepreneurship growth in Uzbekistan worth USD 5.5 million. Moreover, these projects will focus not only on the provision of professional education to young specialists, but on their further employment too.
The parties also agreed on KOICA's assistance in attracting leading Korean companies to joint projects in Uzbekistan using advanced Korean experience and technologies.
In general, the parties noted the importance of further deepening of cooperation and agreed on the need to gradually transit from the implementation of individual projects to the joint implementation of integrated solutions focused on sustainable systems in priority areas.
After the meeting, the parties agreed on further steps to deepen KOICA's cooperation with Uzbekistan and agreed to intensify joint work thereto.