“Дунё”да янги лойиҳа – “Ўсиш нуқтаси”
Ташқи ишлар вазирлигининг “Дунё” ахборот агентлиги мамлакатимизнинг иқтисодий тараққиёти, инвестиция ва экспорт-импорт йўналишидаги ҳозирги кун талабидан келиб чиқиб, миллий ва халқаро аудитория талабларини инобатга олган ҳолда янги "Ўсиш нуқтаси" лойиҳасини ишга туширмоқда.
Ушбу рукнда тайёрланадиган интервью, таҳлилий мақола ва маълумотлар орқали Ўзбекистоннинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, салоҳиятли ташқи савдо-иқтисодий шериклар, инвесторларни мамлакатимизнинг кенг экспорт имкониятлари билан доимий равишда таништириб бориш мақсад қилинган.
"Ўсиш нуқтаси" рукни остида тайёрланадиган интервьюмизнинг илк меҳмони мамлакатимиздаги кўп тармоқли компания – "BMB Trade Group" кузатув кенгаши раиси Бекзод Маматқулов бўлади.
Маълумот ўрнида, “BMB Trade Group” – бу 200 дан ортиқ хорижий компаниялар хизматларидан фойдаланадиган, халқаро миқёсда 40 га яқин эксперт ва таҳлилчиларига эга инвестиция ва консалтинг компаниясидир.
Компания саъй-ҳаракатлари билан умумий қиймати 500 миллион долларга тенг қўшма инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқилган. Ҳозирги кунда ушбу молиявий манбалар иқтисодиётнинг турли соҳаларида кенг қўлланилмоқда.
Компания бош офиси Тошкент шаҳрида жойлашган бўлиб, Жиззах вилоятининг қатор туманларида филиаллари бор.
Яқин вақт ичида ушбу суҳбатни эътиборингизга ҳавола этамиз. Суҳбатда компания фаолиятини ташкил қилишдаги илк қадамлар ҳақида сўз боради. Мамлакатимиз инвестиция сиёсатида ўтган ва яқин йиллардаги ўзгаришлари таҳлил қилиниб, миллий маҳсулотларни халқаро бозорларда илгари суриш бўйича мутахассис тавсиялари келтирилади. Шу билан бирга, экспорт соҳасида мавжуд муаммо ва уларни бартараф этиш юзасидан қарашлар тақдим этилади. Иқтисодий дипломатия имкониятлари, дунёдаги иқтисодий-ижтимоий ўзгаришлар фонида келгусида устувор аҳамият касб этадиган стратегик йўналишлар бўйича фикр алмашилади.

"Дунё” представляет новый проект “Точка роста"
Информационное агентство “Дунё” Министерства иностранных дел, исходя из актуальных задач по повышению инвестиционной привлекательности и регулярному ознакомлению потенциальных иностранных торгово-экономических партнеров и инвесторов с широкими экспортными возможностями республики, а также с учетом потребностей национальной и международной аудитории, запускает новый проект «Точка роста».
Целью данного раздела является повышение инвестиционной привлекательности Узбекистана посредством размещения в нем актуальных интервью, информационно-аналитических статей и комментариев отечественных и международных экспертов, а также регулярное ознакомление потенциальных зарубежных торгово-экономических партнеров и инвесторов с огромным экспортным потенциалом нашей страны.
Первым гостем нашего интервью, которое будет опубликовано в рубрике «Точка роста», станет председатель Наблюдательного совета многопрофильной компании “BMB Trade Group” Бекзод Маматкулов.
“BMB Trade Group” – инвестиционная и консалтинговая компания, пользуется услугами более 200 иностранных компаний, имеет около 40 экспертов и аналитиков. Усилиями компании были разработаны совместные инвестиционные проекты на сумму около 500 миллионов долларов США. В настоящее время они широко используются в различных секторах экономики. Головной офис компании находится в Ташкенте. Имеет филиалы в ряде районов Джизакской области.
Мы представим вашему вниманию данную беседу в ближайшее время. В ней речь пойдет о первых шагах по организации деятельности компании. В интервью будут проанализированы изменения в инвестиционной политике страны в прошлом и будущем, а также даны экспертные рекомендации для продвижения отечественной продукции на международных рынках. Также будут представлены оценки существующих проблем в сфере экспорта и путей их решения.
Кроме того, состоится обмен мнениями по поводу эффективного использования возможностей и механизмов экономической дипломатии, а также по стратегическим направлениям, которые в будущем будут носить более приоритетный характер на фоне социально-экономических изменений в мире.