Лондонда Буюк Британия ташқи сиёсат маҳкамаси раҳбари ўринбосари билан музокаралар ўтказилди
Ўзбекистоннинг Лондондаги элчиси Саид Рустамов билан Буюк Британия ташқи ишлар вазири ўринбосари – халқаро тараққиёт вазири Венди Мортон хоним ўртасида икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва тараққиёт истиқболларини муҳокама қилиш мақсадида видеоконференция шаклида музокаралар ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Музокаралар чоғида икки давлат ўртасидаги ҳамкорлик, хусусан, COVID-19 пандемияси муаммосини самарали ҳал этиш, сиёсий алоқалар ва парламентлараро мулоқотни фаоллаштириш, Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишга кўмаклашиш, ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий асосларини янада такомиллаштириш, халқаро ташкилотлар доирасида, жумладан, БМТ ва унинг ихтисослашган тузилмаларида ўзаро муносабатларни янада жадаллаштиришга оид қатор масалалар муҳокама қилинди.
Британиянинг юқори мартабали дипломати, Бирлашган Қироллик ташаббуси билан жорий йилнинг июнь ойи бошида вакциналарга бағишланган халқаро саммит муваффақиятли ўтказилганини қайд этди.
Венди Мортон хоним фикрига кўра, саммит доирасида дастлаб режалаштирилган 7,4 миллиард АҚШ доллари ўрнига 8,8 миллиард доллар миқдорида донор маблағлари йиғилган.
Ўз навбатида, Венди Мортон хоним Британия тадқиқот марказлари ва фармацевтика компанияларининг коронавирусга қарши вакцинани ишлаб чиқишда улкан ютуқларга эришганини айтиб ўтди. Шунингдек, у Буюк Британия ривожланаётган мамлакатларни COVID-19 га қарши вакциналар билан таъминлашга ёрдам беришни режалаштираётганини ҳам маълум қилди.

В Лондоне прошли переговоры с заместителем главы внешнеполитического ведомства Великобритании
Вчера Посол Узбекистана в Лондоне Саид Рустамов и заместитель министра иностранных дел и министра международного развития Великобритании Венди Мортон провели переговоры в формате видеоконференции для обсуждения текущего состояния и перспектив развития двустороннего сотрудничества, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе беседы стороны затронули широкий спектр вопросов двусторонней повестки дня, в частности совместные усилия по эффективному решению проблемы пандемии COVID-19, интенсификацию политических контактов и межпарламентского диалога, содействие в имплементации масштабных реформ в Узбекистане, дальнейшее совершенствование договорно-правовой базы сотрудничества, активизацию взаимодействия в рамках международных организаций, прежде всего в ООН и ее специализированных структурах.
Высокопоставленный британский дипломат также рассказала об успешном проведении глобального саммита по вакцинам, состоявшегося в начале июня по инициативе Соединенного Королевства.
По итогам мероприятия было собрано 8,8 миллиарда долларов США донорских средств вместо запланированных 7,4 миллиарда долларов. Отмечая серьезные успехи британских исследовательских центров и фармацевтических компаний в разработке вакцины против коронавируса, Венди Мортон также указала на планы Великобритании по оказанию содействия развивающимся странам в получении доступа к вакцинам.