Ўзбекистон Республикасининг Жаҳон савдо ташкилотига кириши бўйича Ишчи гуруҳининг тўртинчи йиғилиши бўлиб ўтди
Кеча, 7 июль куни Женевада видеоконференция шаклида Ўзбекистон Республикасининг Жаҳон савдо ташкилотига кириши бўйича Ишчи гуруҳининг тўртинчи йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига таяниб.
Мамлакатимиз делегациясига Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзақов бошчилик қилди,
Тадбир «гибрид формати»да махсус онлайн платформада ташкил этилган бўлиб, иштирокчи давлатларнинг делегациялари бевосита Ташкилотнинг Женевадаги штаб-квартира биносида, бошқа иштирокчилар эса, жумладан, турли давлатларнинг пойтахтларидан экспертлар —видеоконференцалоқа орқали иштирок этдилар.
Ўзбекистон Республикасининг ЖСТга кириши бўйича Ишчи гуруҳи раиси, Корея Республикасининг Жаҳон савдо ташкилотидаги доимий вакили Джи-а Пэк тадбир иштирокчиларини Ўзбекистон томонидан Ташкилотга кириш ва зарур ҳужжатларни тайёрлаш жараёнида ўтилган босқичлари билан таништирди.
Йиғилиш давомида Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши нуқтаи назаридан Республиканинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ҳолати ва истиқболлари тўғрисида маърузаси тақдим этилди. Ушбу жараённинг қайта тикланиши 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланганлиги ва мамлакатнинг кўп томонлама савдо тизимига қўшилиши орқали ташқи иқтисодий фаолиятини ривожлантиришнинг муҳим йўналишларидан бири эканлиги таъкидланди.
ЖСТ Бош директорининг ўринбосари А.Вулф Ташкилот Котибияти фаолиятининг устувор йўналишларидан бири мамлакатларга ЖСТга киришда кўмаклашиш эканлигини таъкидлади. шу сабабли у Ўзбекистоннинг Ташкилотга аъзо бўлиш жараёнини тиклаш тўғрисидаги қарорини олқишлашини ва Ташкилот раҳбарияти номидан ушбу ташаббусда барча зарур ёрдамни кўрсатишга тайёрлигини билдирди.
Шунингдек, қатор бошқа давлатлар, минтақавий ва тематик гуруҳларнинг вакиллари Ўзбекистоннинг ЖСТга киришини қўллаб-қувватлашга қаратилган фикрларини баён қилдилар.
Йиғилиш доирасида, Ўзбекистоннинг ташқи савдо режими тўғрисида кенгайтирилган Меморандумнинг муҳокамаси бўлиб ўтди. Унда мамлакат томонидан ташқи савдо соҳасидаги тартибга солишни ЖСТга аъзо давлатлар томонидан тан олинган меъёрлар ва стандартларга мувофиқлигини таъминлаш бўйича кўрилаётган чоралар қайд этилди. Шунингдек, Меморандум бўлимлари бўйича савол-жавоблар сессияси ўтказилди.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши бўйича Ишчи гуруҳининг 4-чи йиғилишини ўтказишга тайёргарлик кўриш жараёнида Ташкилот Котибиятига зарур ҳужжатларнинг тўлиқ тўплами, жумладан, аъзо мамлакатларнинг 300 дан ортиқ саволларига жавоблар, савдо соҳасида техник тўсиқлардан фойдаланиш, санитария ва фитосанитария чоралари, божхона баҳолаш бўйича суратли саволларнинг назорат рўйхатлари, импортни лицензиялаш жараёни тўғрисидаги саволнома, интеллектуал мулк ҳуқуқларининг савдо жиҳатлари тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, миллий қонунчиликни ЖСТ битимларининг меъёрларига мувофиқлаштириш бўйича Режа тақдим этилди.
Тадбир давомида Ўзбекистон томонидан тақдим этилган ҳужжатларнинг батафсил муҳокамаси бўлиб ўтди. Унда кўтарилган мавзулар юзасидан Ўзбекистон Республикасининг ЖСТга кириши бўйича Музокаралар гуруҳининг тегишли тушунтиришлари берилди.
Йиғилиш якунида жорий йилнинг 20 июлидан 31 июлига қадар товар ва хизматларининг бозорга киришини таъминлаш масалалари бўйича икки томонлама музокаралар ўтказишга келишиб олинди. Шунингдек, ЖСТга кириш бўйича музокараларнинг кейинги босқичига ўтиш, хусусан, Ўзбекистон Ташкилотга кириши бўйича Ишчи гуруҳ Маърузасининг асоси ҳисобланган Фактологик хулосани тайёрлаш тўғрисида келишувга эришилди.
Тадбир якунида Ўзбекистон томони йиғилиш иштирокчиларига Ўзбекистоннинг ЖСТга кириш ташаббусини қўллаб-қувватлаганлиги учун миннатдорчилик билдирди ва ушбу йўналишда келгусида конструктив ҳамкорлик қилишга умид билдирди.

Состоялось четвертое заседание Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО
Во вторник в Женеве в формате видеоконференцсвязи состоялось четвертое заседание Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию, на котором узбекскую делегацию возглавил заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу Министерства инвестиций и внешней торговли нашей страны.
Мероприятие организовано на специальной онлайн-платформе в «гибридном формате», в котором делегации государств - участников участвовали непосредственно в здании штаб-квартиры организации в Женеве, а другие участники, в том числе эксперты из столиц различных государств, – посредством видеоконференцсвязи.
Председатель Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан, постоянный представитель Республики Корея при ВТО Джи-а Пэк ознакомила участников с этапами, пройденными Узбекистаном на пути процесса вступления и подготовки необходимых документов.
В ходе заседания был представлен расширенный доклад узбекской стороны о состоянии и перспективах социально-экономического развития республики в контексте вступления в ВТО. Подчеркнуто, что возобновление данного процесса обозначено в Стратегии действий по дальнейшему развитию Узбекистана в 2017-2021 годы и является одним из ключевых направлений развития внешнеэкономической деятельности страны, имея в виду ее интеграцию в многостороннюю торговую систему.
Заместитель Генерального директора ВТО Алан Вулф отметил, что одним из приоритетных направлений работы Секретариата организации является содействие странам в процессе их присоединения, в связи с чем он приветствовал решение Узбекистана возобновить процесс присоединения к ВТО и от лица руководства организации выразил готовность оказать всю необходимую поддержку в данной инициативе.
Также с заявлениями о поддержке вступления Узбекистана в ВТО выступили представители ряда других стран, региональные и тематические группы.
В рамках заседания состоялось обсуждение расширенного Меморандума о режиме внешней торговли Узбекистана, в ходе которого отмечены принятые страной меры по обеспечению соответствия регулирования в сфере внешней торговли с нормами и стандартами, общепризнанными странами – членами ВТО. Также состоялась сессия вопросов и ответов по разделам Меморандума.
Следует отметить, что в рамках подготовки к проведению 4-го заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО в Секретариат организации представлен полный пакет необходимых документов, включающий ответы более чем на 300 вопросов стран-членов, контрольные перечни иллюстративных вопросов по применению технических барьеров в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам, по таможенной оценке, вопросник по процедуре импортного лицензирования, информация по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности, а также План по приведению национального законодательства в соответствие с нормами соглашений ВТО.
В ходе мероприятия состоялось детальное обсуждение представленных страной документов, по которым Переговорной группой по вступлению Республики Узбекистан в ВТО даны соответствующие разъяснения.
По итогам заседания достигнуты договоренности о проведении двусторонних переговоров по вопросам обеспечения доступа на рынок товаров и услуг в период с 20 по 31 июля текущего года, а также о переходе к следующей стадии переговоров по вступлению в ВТО, а именно подготовки Фактологического резюме, которое является основой Доклада Рабочей группы по присоединению Узбекистана к Организации.
В завершение мероприятия узбекской стороной была выражена благодарность участникам заседания за проявленный интерес и поддержку инициативы Узбекистана по вступлению в ВТО и выражена надежда на дальнейшее конструктивное сотрудничество в данном направлении.