Жанубий Корея Эксимбанки раиси билан Ўзбекистонда лойиҳалар портфелини кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Сеул шаҳрига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Жанубий Кореянинг Эксимбанки раиси Банг Мун-кью билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Учрашув қўшма лойиҳаларни амалга ошириш суръатларига ҳамда Ўзбекистонда Эксимбанкнинг лойиҳалар портфелини кенгайтириш истиқболлари муҳокамасига бағишланди.
Маълумот учун, Ўзбекистонда мазкур банк маблағлари ҳисобига умумий қиймати 2,1 миллиард долларлик 17 та қўшма лойиҳа амалга оширилди. Шу билан бирга лойиҳалар молиялаштиришнинг жадал ўсиши асосан 2017-2020 йилларда кузатилмоқда.
Банк раҳбарияти жорий эпидемиологик вазиятнинг жаҳон иқтисодиётига таъсирига қарамасдан, Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш суръатларига иқтисодий омилларининг салбий таъсирини камайтириш учун барча имкониятларни ишга солишини маълум қилди.
Ишчан руҳда кечган мулоқотда кенг доирадаги масала ва таклифлар ўрганилди. Томонлар 2019 йилда Банк томонидан маъқулланган қатор лойиҳалар учун қарз шартномаларини имзолашни тезлаштиришга келишиб олди.
Бундан ташқари, “Tashkent Pharma Park” фармацевтика кластери, катталар учун кўп тармоқли тиббиёт маркази, саратон клиникаси, тиббий йўналишидаги олий таълим муассасаси ва кимёвий технологиялар марказини ташкил этиш борасида амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича қурилиш ишларини бошлаш учун техник-иқтисодий асосларни тайёрлаш, маслаҳатчилар ва пудратчиларни танлаш жараёнини тезлаштиришга келишилди.
Шунингдек, Жанубий Корея томони Ўзбекистон билан молиявий-техник ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканини билдирди. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Жанубий Корея Эксимбанки қошидаги «EDCF» жамғармаси биргаликда 2021-2023 йилларга мўлжалланган иқтисодий ривожланиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги битимни ишлаб чиқишни бошлаш ва имтиёзли молиялаштириш дастурини 500 миллиондан 1 миллиард долларгача оширишга келишиб олинди.
Жанубий Кореянинг Эксимбанкини Ўзбекистондаги инфратузилма лойиҳалари, шу жумладан давлат-хусусий шериклик асосидаги лойиҳаларни молиялаштиришга жалб этиш бўйича келишувга эришилди. Ўз навбатида, Корея Республикаси томони тақдим этилган лойиҳавий таклифларни ўрганиб чиқишини тасдиқлади.
Бундан ташқари, Ўзбекистонда кичик ва ўрта бизнесни ривожлантиришни рағбатлантириш бўйича қўшма жамғарма ташкил этиш муҳокама қилиниб, унинг концепциясини яқин келажакда ишлаб чиқишга келишилди.
Шунингдек, банк раҳбарияти ҳар икки мамлакат тадбиркорлари иштирокидаги лойиҳаларни молиялаштириш ҳажмини ошириш учун қўшимча кредит линиялари ажратиш орқали Ўзбекистон тижорат банклари билан ҳамкорликни янада чуқурлаштириш истиқболларини кўриб чиқади.
Учрашув натижасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича муҳокама этилган йўналишлар доирасида устувор вазифалар белгилаб олинди.

Делегация Узбекистана провела в Сеуле переговоры с председателем Эксимбанка Республики Корея
В рамках пребывания правительственной делегации Узбекистана в Сеуле состоялась встреча заместителя Премьер-министра, министра инвестиций и внешней торговли Сардора Умурзакова с председателем Эксимбанка Республики Корея Банг Мун-кью, передает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщает веб-сайт Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана, встреча была посвящена обсуждению динамики реализации совместных проектов, а также перспектив для расширения проектного портфеля банка в Узбекистане.
Руководством Банка было озвучено, что вопреки текущей эпидемиологической ситуации и ее воздействию на мировую экономику, будут приложены все усилия для минимизации негативных экономических факторов на темпы реализации проектов в Узбекистане.
Предметный и конструктивный диалог позволил охватить широкий круг вопросов и предложений. Стороны условились активизировать совместную работу по ускорению подписания заемных соглашений по ряду проектов, уже одобренных банком в 2019 году.
Более того, обговорено, что будут ускорены процедуры подготовки технико-экономических обоснований, отбора консультантов и подрядчиков в целях начала строительных работ по проектам, находящимся на стадии реализации, в том числе в рамках создания фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park», многопрофильного медицинского центра для взрослых, онкологической клиники, медицинского ВУЗа и центра химических технологий.
Также южнокорейская сторона выразила заинтересованность в дальнейшем расширении финансово-технического сотрудничества с Узбекистаном, для чего будет начата совместная проработка соглашения между Министерством инвестиций и внешней торговли и Фондом EDCF при Эксимбанке Республики Корея о сотрудничестве в области экономического развития на 2021-2023 годы, предусматривающего увеличение программы льготного финансирования с 500 миллионов до 1 миллиардов долларов.
Достигнуто понимание о перспективности привлечения Эксимбанка Республики Корея к финансированию инфраструктурных проектов в Узбекистане, том числе на основе государственно-частного партнерства, для чего корейской стороной будут изучены внесенные на рассмотрение проектные предложения.
Помимо этого, были обсуждены вопросы создания совместного фонда для стимулирования развития малого и среднего бизнеса в Узбекистане, концепцию которого стороны договорились проработать в ближайшей перспективе.
Также руководством банка будут рассмотрены перспективы углубления сотрудничества с коммерческими банками Узбекистана за счет выделения дополнительных кредитных линий с целью увеличения объемов финансирования проектов с участием предпринимателей двух стран.
По итогам встречи были обозначены первоочередные задачи в рамках обсужденных направлений развития сотрудничества и согласован формат дальнейшей системной работы.
К настоящему времени за счет средств банка в Узбекистане реализовано 17 совместных проектов на сумму 2,1 миллиарда долларов. При этом ускоренный рост объемов финансирования проектов наблюдается преимущественно в период 2017-2020 годы.