Жанубий Корея ва Ўзбекистон ишбилармонлари ўртасида ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш истиқболлари кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Корея Республикасининг Савдо, саноат ва энергетика вазирлиги қошидаги Жанубий Корея – Ўзбекистон бизнес уюшмаси (КЎБУ) раиси Ким Ёнг Гу билан икки мамлакат ишбилармонлари алоқаларини фаоллаштириш масалаларини муҳокама қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Маълумот учун, Корея Республикаси Саноат, савдо ва энергетика вазирлиги қошидаги Жанубий Корея – Ўзбекистон бизнес уюшмаси Инчон шаҳридаги Жанубий Корея – Ўзбекистон бизнес маркази негизида 2020 йил апрель ойида ташкил этилган. Бизнес уюшманинг мақсади — савдони кенгайтириш ва ўзаро алоқаларни фаоллаштириш орқали Ўзбекистон ва Жанубий Кореянинг иқтисодий ривожланиш платформасини ташкил этиш ҳисобланади. Бошқарув таркибига 6 та фахрий маслаҳатчи ва Жанубий Корея иқтисодиётининг турли соҳаларидан 8 та директор киради.
Учрашувда, шунингдек, КЎБУ директорлар кенгаши аъзолари —«Evergreen Motors», «Englishunt», «BT&I», «Hanshin E&C» каби Жанубий Кореянинг етакчи компаниялари раҳбарлари ҳамда Фарғона шаҳридаги Корея Республикаси халқаро университети (КХУ) ректори иштирок этди.
Уюшма раҳбарияти мамлакатда босқичма-босқич олиб борилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар ва инвестиция муҳитининг яхшиланиши туфайли Жанубий Корея компанияларининг Ўзбекистонда бизнес юритишга бўлган қизиқиши ортиб бораётганини таъкидлади.
Учрашувда Жанубий Корея ишбилармонлари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ташаббуслар ва яқин келажакдаги режалари билан бўлишди.
Шунингдек, мулоқотда қурилиш ва шаҳар инфратузилмасини ривожлантириш, соғлиқни сақлаш, таълим, туризм каби соҳаларни ривожлантиришда аниқ лойиҳаларни имплементация қилишда манзилли ёрдам кўрсатиш чоралари муҳокама қилинди.
Ҳамкорликнинг долзарб йўналишлари устида амалий ишлар олиб бориш, тегишли вазирлик ва идоралар билан музокаралар ўтказиш мақсадида Жанубий Кореянинг айрим компаниялари раҳбарларининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш бўйича фикр алмашилди.
Учрашув якунида Фарғона шаҳрида КЎБУ расмий ваколатхонасини очиш тўғрисида келишувга эришилди. Ташкил этиладиган ваколатхона ҳар икки мамлакат бизнес вакиллари ўртасидаги алоқаларни янада фаоллаштириш ва Жанубий Корея инвестицияларини жалб қилган ҳолда амалга оширилаётган лойиҳалар сонини оширишга имкон беради.

В ходе посещения делегацией Узбекистана Корейско-Узбекской бизнес ассоциации рассмотрены вопросы активизации взаимодействия деловых сообществ двух стран
Заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан во вторник обсудил с председателем Корейско-Узбекской бизнес- ассоциации (КУБА) при Министерстве торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Ким Ёнг Гу вопросы активизации взаимодействия деловых сообществ двух стран, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу Министерства инвестиций и внешней торговли нашей страны.
Во встрече также приняли участие члены совета директоров КУБА, руководители ведущих южнокорейских компаний, таких как «Evergreen Motors», «Englishunt», «BT&I», «Hanshin E&C», а также руководитель Корейского международного университета в Фергане (КМУФ).
Руководством Ассоциации был отмечен увеличивающийся интерес южнокорейских компаний к ведению бизнеса в Узбекистане ввиду проводимых в стране последовательных социально-экономических реформ и улучшающегося инвестиционного климата.
В ходе встречи южнокорейские предприниматели рассказали о реализуемых в Узбекистане инициативах, а также поделились планами на ближайшую перспективу.
Также в рамках диалога были обсуждены меры по оказанию адресного содействия в имплементации конкретных проектов в сферах строительства и развития городской инфраструктуры, здравоохранения, высшего и профессионального образования, туризма.
В целях практической проработки актуальных направлений сотрудничества и проведения переговоров с соответствующими министерствами и ведомствами были обсуждены перспективы организации визита руководства отдельных южнокорейских компаний в Узбекистан.
По итогам встречи была достигнута договоренность об открытии официального представительства КУБА в Фергане, что позволит активизировать дальнейшие контакты представителей бизнеса двух стран и увеличить количество проектов, реализуемых с привлечением корейских инвестиций.
Напомним, что Корейско-Узбекская бизнес ассоциация при Министерстве промышленности, торговли и энергетики Республики Корея основана в апреле 2020 года на базе Корейско-Узбекского бизнес центра в городе Инчоне в целях создания платформы экономического развития Узбекистана и Южной Кореи посредством расширения торговли и активизации обменов между двумя странами. В состав правления включены 6 почетных советников и 8 директоров, представляющих различные направления экономики Кореи.