Жанубий Корея ва Ўзбекистон ишбилармонлари ўртасида ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш истиқболлари кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Корея Республикасининг Савдо, саноат ва энергетика вазирлиги қошидаги Жанубий Корея – Ўзбекистон бизнес уюшмаси (КЎБУ) раиси Ким Ёнг Гу билан икки мамлакат ишбилармонлари алоқаларини фаоллаштириш масалаларини муҳокама қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Маълумот учун, Корея Республикаси Саноат, савдо ва энергетика вазирлиги қошидаги Жанубий Корея – Ўзбекистон бизнес уюшмаси Инчон шаҳридаги Жанубий Корея – Ўзбекистон бизнес маркази негизида 2020 йил апрель ойида ташкил этилган. Бизнес уюшманинг мақсади — савдони кенгайтириш ва ўзаро алоқаларни фаоллаштириш орқали Ўзбекистон ва Жанубий Кореянинг иқтисодий ривожланиш платформасини ташкил этиш ҳисобланади. Бошқарув таркибига 6 та фахрий маслаҳатчи ва Жанубий Корея иқтисодиётининг турли соҳаларидан 8 та директор киради.
Учрашувда, шунингдек, КЎБУ директорлар кенгаши аъзолари —«Evergreen Motors», «Englishunt», «BT&I», «Hanshin E&C» каби Жанубий Кореянинг етакчи компаниялари раҳбарлари ҳамда Фарғона шаҳридаги Корея Республикаси халқаро университети (КХУ) ректори иштирок этди.
Уюшма раҳбарияти мамлакатда босқичма-босқич олиб борилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар ва инвестиция муҳитининг яхшиланиши туфайли Жанубий Корея компанияларининг Ўзбекистонда бизнес юритишга бўлган қизиқиши ортиб бораётганини таъкидлади.
Учрашувда Жанубий Корея ишбилармонлари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ташаббуслар ва яқин келажакдаги режалари билан бўлишди.
Шунингдек, мулоқотда қурилиш ва шаҳар инфратузилмасини ривожлантириш, соғлиқни сақлаш, таълим, туризм каби соҳаларни ривожлантиришда аниқ лойиҳаларни имплементация қилишда манзилли ёрдам кўрсатиш чоралари муҳокама қилинди.
Ҳамкорликнинг долзарб йўналишлари устида амалий ишлар олиб бориш, тегишли вазирлик ва идоралар билан музокаралар ўтказиш мақсадида Жанубий Кореянинг айрим компаниялари раҳбарларининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш бўйича фикр алмашилди.
Учрашув якунида Фарғона шаҳрида КЎБУ расмий ваколатхонасини очиш тўғрисида келишувга эришилди. Ташкил этиладиган ваколатхона ҳар икки мамлакат бизнес вакиллари ўртасидаги алоқаларни янада фаоллаштириш ва Жанубий Корея инвестицияларини жалб қилган ҳолда амалга оширилаётган лойиҳалар сонини оширишга имкон беради.

Prospects to strengthen contacts between the business circles of Korea and Uzbekistan
On July 7 this year, the Deputy Prime Minister and Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan discussed intensification of interaction between business communities of the two countries with Chairman of the Korean-Uzbek Business Association (KUBA) under the Ministry of Trade, Industry and Energy of the Republic of Korea Kim Yong-gu.
For reference: The Korean-Uzbek Business Association under the Ministry of Industry, Trade and Energy of the Republic of Korea was founded in April 2020 based on the Korean-Uzbek Business Center in Inchon to create a platform for economic development of Uzbekistan and Korea by expanding trade and enhancing exchanges between the two countries. The Board includes 6 honorary advisors and 8 directors representing various areas of the Korean economy.
The members of the Board of Directors of KUBA, i.e. heads of leading Korean companies such as Evergreen Motors, Englishunt, BT&I, Hanshin E&C, as well as the head of the Korean International University in Fergana (KIUF) attended the meeting.
The top officials of the Association noted the increasing interest of Korean companies in business in Uzbekistan due to the ongoing social and economic reforms, as well as improvement of investment environment.
During the meeting, Korean entrepreneurs told about the initiatives being implemented in Uzbekistan, and also shared plans for the near future.
The dialogue also touched upon measures of targeted assistance in specific projects in such areas as construction and development of urban infrastructure, healthcare, higher and occupational education, and tourism.
The parties discussed prospects to organize the visit of the top officials of certain Korean companies to Uzbekistan with a view to practically elaborate relevant areas of cooperation and negotiations with the relevant ministries and departments.
Following the meeting, the parties agreed to open an official representative office of KUBA in Fergana, which will provide intensification of further contacts between business representatives of the two countries and increase in projects involving Korean investments.