ТИВ Тезкор штаби: 3 минг нафар ватандошнинг Ўзбекистон – Қозоғистон чегараси яқинида йиғилиши билан боғлиқ вазият назоратга олинган ва масала қисқа вақтда ҳал этилади
Ўзбекистоннинг Олмаота шаҳридаги Бош консулхонаси маълумотларига кўра, ҳозирги кунда “Жибек жоли” – «Ғишт-Кўприк» назорат-ўтказиш пункти яқинида 3 минг нафардан ортиқ Ўзбекистон фуқаросининг тўпланиши кузатиляпти, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Ташқи ишлар вазирлиги хабарига кўра, Бош консулхона ходимлари назорат-ўтказиш пунктида бўлиб туришибди, ватандошлар билан доимий алоқа ўрнатилган, диаспора вакиллари билан биргаликда иссиқ овқат ва бошқа ёрдам ташкил қилинмоқда, вазият умумий назоратга олинган.
Таъкидлаш жоиз, 1 июлдан буён 2 минг 700 нафардан ортиқ ватандош, асосан касаллар, қариялар, ҳомиладорлар ва ёш болали аёллар Ўзбекистон-Қозоғистон чегарасини кесиб ўтишди.
Техник сабабларга кўра, сўнгги кунларда ватандошларнинг давлатлараро чегарадан ўтишлари чекланган миқдорда амалга оширилди.
“Жибек жоли” ўтказиш пункти орқали республика фуқароларининг Ўзбекистон ҳудудига чекланган ҳолда кириши билан боғлиқ барча муаммолар тез муддатда ҳал қилинади.

Оперативный штаб МИД Узбекистана сообщил, что ситуация с 3 тысячами сограждан, скопившимися на узбекско-казахстанской границе, находится на контроле и будет решаться в кратчайшие сроки
По информации Генконсульства Узбекистана в г.Алматы, в настоящее время возле контрольно-пропускного пункта «Жибек жолы» - «Гишт-Куприк» наблюдается скопление более 3 тысяч граждан Узбекистана, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации веб-сайта МИД, сотрудники Генконсульства находятся у КПП и поддерживают постоянный контакт с согражданами и совместно с представителями диаспоры организуют горячее питание и оказывают другую помощь, в целом держат ситуацию под контролем.
Следует отметить, что с 1 июля узбекско-казахстанскую границу пересекли более 2700 соотечественников, преимущественно больные, пожилые, беременные и женщины с малолетними детьми.
По техническим причинам в последние дни пересечение сограждан через межгосударственную границу осуществлялось в ограниченном количестве.
Все вопросы ограниченного прохода граждан республики через КПП «Жибек жолы» на территорию Узбекистана будут решены в кратчайшие сроки.