Ўзбекистон Элчиси Ҳиндистон Президентига ишонч ёрлиқларини топширди
2020 йил 8 июль куни Ҳиндистон Ташқи ишлар вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Элчиси Дилшод Ахатовнинг Ҳиндистон Республикаси Президенти Рам Натҳ Ковиндга ишонч ёрлиқларини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Видеоконференцалоқа шаклида ўтказилган суҳбат чоғида Ҳиндистон Президенти икки ва кўп томонлама шаклларда, шунингдек, COVID-19 тарқалишига қарши курашдаги самарали ҳамкорликни қайд этди.
Сўнгги йилларда икки мамлакат ўртасида инвестиция, қишлоқ хўжалиги, таълим, маданият ва бошқа соҳаларда ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани таъкидланди.
Ҳиндистон раҳбари 2021-2022 йилларда БМТ Хавфсизлик кенгашининг доимий бўлмаган аъзолигига Ҳиндистон номзодини қўллаб-қувватлагани учун Ўзбекистонга самимий миннатдорлик изҳор этди ва халқаро ташкилотлар доирасида конструктив ҳамкорликни янада ривожлантиришга ишонч билдирди.
Рам Натҳ Ковинд Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 30 сентябрь - 1 октябрь кунлари Ҳиндистонга давлат ташрифи чоғида бўлиб ўтган учрашувни самимий қайд этди ва давлатимиз раҳбарига чуқур ҳурмат ва энг яхши тилакларини изҳор этди.
Ҳиндистон Президенти Ҳиндистон ва Ўзбекистонни кўп асрлик умумий тарих, яқин ва дўстона ришталар боғлаб турадиган стратегик шериклар эканлигини таъкидлади.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Индии
8 июля 2020 года в Министерстве иностранных дел Индии состоялась церемония вручения верительных грамот Послом Республики Узбекистан Дилшодом Ахатовым Президенту Республики Индия Рам Натх Ковинду.
В ходе беседы, прошедшей в формате видеоконференцсвязи, Президент Индии отметил плодотворное сотрудничество в двустороннем и многостороннем форматах, а также в борьбе с распространением COVID-19.
Отмечалось, что за последние годы высокими темпами развивается взаимовыгодное и плодотворное взаимодействие между двумя странами в инвестиционной, сельскохозяйственной, образовательной, культурной и других сферах.
Глава индийского государства искренне поблагодарил Узбекистан за поддержку кандидатуры Индии в непостоянные члены Совета безопасности ООН на 2021-2022 годы и высказал надежду на дальнейшее развитие конструктивного сотрудничества в рамках международных организаций.
Рам Натх Ковинд с теплотой отметил состоявшуюся встречу с Президентом Узбекистана в рамках государственного визита в Индию 30 сентября – 1 октября 2018 года и выразил Главе нашего государства свое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
Президент Индии подчеркнул, что Индия и Узбекистан являются стратегическими партнерами, связанными многовековой общей историей, тесными и дружескими узами.