Ўзбекистон Республикаси ва Америка Қўшма Штатлари ҳукуматларининг инвестиция ва инфратузилмавий ривожланиш соҳасидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш тўғрисидаги қўшма баёноти
Ўзбекистон Республикаси ҳукумати 2020 йил 29 июнь – 1 июль кунлари Халқаро тараққиёт молия корпорацияси (DFC) бош ижрочи директори Адам Бойлер ва АҚШнинг Афғонистонда миллий ярашув жараёни бўйича махсус вакили Залмай Халилзадни Ўзбекистонда мамнуният билан кутиб олди.
АҚШ ва Ўзбекистон ўртасидаги муҳокамаларда асосий эътибор инфратузилмани ривожлантириш соҳасига ҳамда иқтисодий ўсиш ва барқарорликни қўллаб-қувватлаш учун бошқа инвестицияларга қаратилди.
Ташриф якунида DFC бош ижрочи директори Адам Бойлер ва Бош вазирнинг инвестициялар ва ташқи иқтисодий алоқалар масалалари бўйича ўринбосари Сардор Умурзаков қуйидаги баёнотни қабул қилдилар:
Минтақага инвестиция киритиш Ўзбекистон халқи учун барқарор иқтисодий ўсиш ва имкониятлар яратиши мумкинлиги ҳақида самарали муҳокамалар ўтказилди. Бундан ташқари, иқтисодиётнинг узоқ муддат давомида ўсиши минтақавий барқарорлик ва фаровонликни мустаҳкамлашга ёрдам беради.
Ўзбекистон сезиларли ютуқларга эришишда давом этаётганлиги туфайли мамлакатга инвестицияларни жалб этишни жадаллаштириш учун DFC хусусий сектор билан ишлаши мумкин.
Томонлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил май ойида АҚШга бўлиб ўтган ташрифи якунида икки мамлакат президентлари томонидан қабул қилинган Қўшма баёнотга асосланиб, "Стратегик шерикликнинг янги даври"ни чуқурлаштириш истагини яна бир бор тасдиқладилар.
Ҳукуматларимиз ўртасидаги мулоқотларнинг жадаллашуви натижасида АҚШ ва Ўзбекистон давлатлараро ҳамкорликнинг янги босқичини бошдан кечирмоқда.
Томонлар икки мамлакат ўртасидаги ўзаро манфаатли инвестицияларни, инновацион ва технологик ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида ҳамкорликнинг долзарблигини таъкидладилар.
Томонлар янги иш ўринларини яратишга, аҳолига инфратузилма, таълим ва соғлиқни сақлаш хизматларидан фойдаланишга, шунингдек, муқобил энергия манбаларини кенг жорий этишга қаратилган хусусий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича махсус дастурларни амалга оширишдан манфаатдорлигини тасдиқладилар.
Томонлар DFC маблағлари жалб қилинган ҳолда давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида энергетика, транспорт, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларида Ўзбекистонда стратегик инфратузилмавий лойиҳаларни аниқлаш ва амалга ошириш мақсадида мунтазам равишда биргаликда фаолият олиб боришга келишдилар.
Бундан ташқари, иккала томон ҳам аёлларнинг иқтисодиётда ҳар томонлама ва эркин иштирок этишларини қўллаб-қувватлаш мақсадида аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришга инвестиция киритиш муҳимлигини таъкидладилар. Иқтисодий имкониятларга эга бўлган аёллар, ўз даромадларини оилалари ва жамоаларига қайта инвестиция қилиб, жамият фаровонлигини оширишга ҳисса қўшадилар.
DFC Ўзбекистоннинг халқаро ривожланиш стандартларига, жумладан, очиқлик, шаффофлик ва молиявий барқарорликка мувофиқ бўлган лойиҳаларга узоқ муддатли хорижий инвестициялар оқимини рағбатлантиришга йўналтирилган Blue Dot Network ташаббусининг бир қисми бўлиш истаги ва қизиқишини олқишлади.
Томонлар Афғонистон ва Марказий Осиё ўртасида савдо-иқтисодий, транспорт ва энергетика алоқаларини кенгайтириш орқали Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни шунингдек, иқтисодий тикланиш бўйича ҳаракатларни қўллаб-қувватлашда ўзаро интилишларини тасдиқладилар.
Томонлар Марказий Осиё минтақасида узоқ муддатли иқтисодий барқарорликни, озиқ-овқат ва экологик хавфсизликни таъминлайдиган муҳим инфратузилмавий лойиҳаларни амалга оширишда кучларни бирлаштириш муҳимлигини таъкидладилар.
Шунингдек, Марказий Осиё мамлакатлари, жумладан, Афғонистон, Покистон ва Ҳиндистон билан биргаликда минтақавий жамғармани ташкил этиш бўйича келгусида муҳокамаларни ўтказишга келишиб олдилар. Қўшма Штатлари ҳар бир давлат томонидан эълон қилинган капиталнинг хусусий сектор инвестицияларини қўллаб-қувватлаш мақсадларига мувофиқлигини ўрганади.
Ҳар иккала томон ушбу ташриф Ўзбекистон Республикаси ва Америка Қўшма Штатлари ўртасидаги ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий, инвестиция ва молия-техникавий шерикликни рағбатлантиришга асос бўлишига ишонч билдирди.

Совместное заявление правительств Республики Узбекистан и Соединённых Штатов Америки о дальнейшем углублении сотрудничества в области инвестиций и инфраструктурного развития
Правительство Республики Узбекистан было радо приветствовать главного исполнительного директора Международной финансовой корпорации развития США (DFC) Адама Бойлера и специального представителя США по вопросам примирения в Афганистане Залмая Халилзада в Узбекистане 29 июня – 1 июля 2020 г.
Обсуждения между США и Узбекистаном были сосредоточены на дальнейшем сотрудничестве в области инфраструктурного развития и других инвестиций в поддержку экономического роста и стабильности.
Главный исполнительный директор DFC Адам Бойлер и заместитель Премьер-министра по вопросам инвестиций и внешнеэкономических связей Сардор Умурзаков по итогам визита приняли следующее заявление:
Проведены продуктивные обсуждения того, как инвестирование в регион может создать устойчивый экономический рост и возможности для народа Узбекистана. Кроме того, долгосрочный рост помогает укреплять региональную стабильность и процветание.
Поскольку Узбекистан продолжает добиваться значительного прогресса, DFC может взаимодействовать с частным сектором для ускорения инвестиций в страну.
Стороны вновь подтвердили своё стремление углубить «Новую эру стратегического партнерства», руководствуясь Совместным заявлением, принятым президентами двух стран по итогам визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США в мае 2018 г.
Как результат интенсификации диалога между нашими правительствами США и Узбекистан переживают новый этап межгосударственного сотрудничества.
Стороны подчеркнули актуальность сотрудничества в целях дальнейшего развития взаимовыгодных инвестиций, инновационного и технологического сотрудничества между двумя странами.
Стороны подтвердили свою заинтересованность в реализации специальных программ поддержки частного предпринимательства, направленных на создание новых рабочих мест, предоставление населению доступа к инфраструктуре, образованию и здравоохранению, а также содействие широкому внедрению альтернативной энергетики.
Стороны договорились о регулярном взаимодействии с целью выявления и реализации стратегических инфраструктурных проектов в Узбекистане в области энергетики, транспорта, образования и здравоохранения на принципах государственно-частного партнерства с привлечением средств DFC.
Кроме того, обе стороны подтвердили важность инвестирования в расширение прав и возможностей женщин в целях содействия всестороннему и свободному участию женщин в экономике. Получая экономические возможности, женщины реинвестируют свою прибыль в свои семьи и общины, способствуя росту благополучия общества.
DFC приветствовал намерение и заинтересованность Узбекистана стать частью инициативы Blue Dot Network, призванной стимулировать приток долгосрочных иностранных инвестиций в проекты, соответствующие международным стандартам развития, включая открытость, прозрачность и финансовую устойчивость.
Стороны подтвердили взаимное стремление поддерживать мир и стабильность, а также усилия
по экономическому восстановлению в Афганистане, посредством расширения торгово-экономических, транспортных и энергетической связей между Афганистаном и Центральной Азией.
Стороны подчеркнули важность объединения усилий по реализации важных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии, которые обеспечивают долгосрочную экономическую устойчивость, продовольственную и экологическую безопасность.
Также договорились вести дальнейшие дискуссии о создании регионального фонда со странами Центральной Азии, а также Афганистаном, Пакистаном и Индией. Соединённые Штаты изучат вопрос соответствия капитала, заявленного каждой страной, целям поддержки инвестиций частного сектора.
Обе стороны выразили убеждённость, что визит будет способствовать продвижению взаимовыгодного торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического партнёрства между Республикой Узбекистан и Соединёнными Штатами Америки.