Давлат статистика қўмитаси вакили коррупцияга қарши курашиш масалаларига бағишланган халқаро вебинарда қатнашди
Жорий йилнинг 7 июль куни “Коррупциянинг олдини олиш органлари - ташкил этиш ва самарадор фаолиятнинг амалий ечимлари” мавзусида онлайн халқаро вебинар ўтказилди.
Ушбу вебинарда Иқтисодий ҳамкорлик ва тарраққиёт ташкилотининг Коррупцияга қарши курашиш бошқармаси, Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, БМТ Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича ташкилотининг Марказий Осиёдаги минтақавий вакили, Ўзбекистон Республикаси Бош Прокуратураси ҳамда бошқа вазирлик ва идораларнинг 100 ортиқ вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Давлат статистика қўмитасининг Коррупцияга қарши курашиш бўйича идоравий комиссиясининг масъул котиби Улуғбек Ноипов ҳам қатнашди.
Вебинар давомида халқаро экспертлар коррупцияга қарши курашиш механизмларини самарали йўлга қўйиш ва давлат ташкилотларида коррупцияга қарши назорат (Compliance Control) тизимларини жорий қилиш бўйича Франция, Сербия, Латвия ва Руминия давлатлари тажрибалари ҳақида сўз юритди.

Представитель Госкомстата принял участие в международном вебинаре по борьбе с коррупцией
7 июля текущего года Госкомстат принял участие в международном круглом столе «Антикоррупционные органы - практические решения для организационной и эффективной деятельности».
Кроме того, в международном мероприятии приняли участие более 100 представителей Управления по борьбе с коррупцией Организации экономического сотрудничества и развития, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии, Генеральной прокуратуры и других министерств и ведомств Республики Узбекистан.
В данном круглом столе принял участие исполнительный секретарь Комиссии Госкомстата по противодействии коррупции Улугбек Ноипов.
На мероприятии международные эксперты рассказали об опыте Французской Республики, Республики Сербии, Латвии и Румынии в эффективном внедрении антикоррупционных механизмов и внедрении антикоррупционных систем контроля (Compliance Control) в государственных органах.