Ўзбекистон Президенти Халқаро меҳнат ташкилотининг COVID-19 даврида Меҳнат муносабатлари бўйича глобал саммити иштирокчиларига мурожаат йўллади
ЖEНEВА, 9 июль. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев чоршанба куни Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ)нинг COVID-19 даврида Меҳнат муносабатлари бўйича глобал саммити иштирокчиларига мурожаат йўллади.
Женева саммитида 80 дан ортиқ давлат, ҳукумат ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари, шу жумладан БМТ, Жаҳон савдо ташкилоти, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Жаҳон банки ва Халқаро валюта жамғармаси раҳбарлари иштирок этди. Тадбирни Халқаро меҳнат ташкилоти бош директори Гай Райдер олиб борди.
Олий мартабали меҳмонлар қаторида Швейцария Президенти Симонетта Соммаруга хоним, Ирландия Президенти Майкл Хиггинс, Жанубий Корея Президенти Мун Жэ Ин, Колумбия Президенти Иван Дуке Маркез, Германия Канцлери Ангела Меркель, Испания Бош вазири Педро Санчез, Италия Бош вазири Жузеппе Конте, Канада Бош вазири Жастин Трюдо, Россия Бош вазири Михаил Мишустин, Польша Бош вазири Матеуш Моравецкий, Покистон Бош вазири Имрон Хон ва бошқалар қайд этилди. Улар миллий, минтақавий ва халқаро даражада пандемия салбий оқибатларини бартараф этиш бўйича ўз мамлакатларида кўрилаётган чоралар тўғрисида маълумот тақдим этди.
ХМТ раҳбари таклифига биноан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев онлайн ташкил қилинган глобал саммит иштирокчиларига мурожаат йўллади.
Давлатимиз раҳбари ўз мурожаатида жорий йил бошидан буён COVID-19 пандемияси билан боғлиқ вазият глобал кун тартибидаги энг муҳим масалага айланганини таъкидлади. Коронавирус инфекцияси тарқалишининг салбий таъсирини бевосита ёки билвосита сезмайдиган бирор мамлакат ёки минтақа йўқлигини қайд этди.
Ушбу ва бошқа глобал муаммоларга самарали ечим топиш учун биринчи навбатда келишилган ҳаракатлар зарур. Халқаро меҳнат ташкилоти Глобал саммитни ташкил қилиш орқали «соатларни тўғрилаб олиш» учун қулай платформадир.
Пандемия шароитида иқтисодий барқарорликни таъминлаш билан бирга, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш ҳам муҳим аҳамиятга эга. Бу Халқаро меҳнат ташкилотининг юз йиллик декларациясида белгиланган ижтимоий адолатни таъминлаш мақсадларига тўлиқ мос келади.
Мурожаатда ХМТ конвенцияларининг миллий қонунчилик ва амалиётда имплементация қилиниши, хусусан, уч томонли маслаҳатлашувлар тўғрисидаги 144-Конвенциянинг ратификация қилиниши Ўзбекистонда уч томонлама ижтимоий мулоқот ривожланишига кучли туртки бўлгани қайд этилди.
Пандемия даврида “трипартизм плюс” тамойилига мувофиқ, инқирозга қарши чораларни ишлаб чиқиш жараёнида бизнес, касаба уюшмалари, нодавлат ташкилотлари, фуқаролик жамияти институтлари ва жамоатчилик вакиллари фаол иштирок этмоқда. Бу аҳолининг барча қатламлари манфаатларини ҳимоя қилувчи инқирозга қарши дастурларнинг муваффақиятли амалга оширилиши кафолатидир.
Таъкидланганидек, пандемия барқарор халқаро муносабатларни ривожлантиришда қатор муаммолар борлигини ва фавқулодда вазиятларда глобал стратегик ҳаракатлар режасининг йўқлигини намоён қилди.
Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари БМТ шафелигида Пандемия даврида давлатларнинг ихтиёрий мажбуриятлари тўғрисидаги халқаро кодексни қабул қилиш ташаббусини илгари сурди.
Президентимизнинг фикрича, ушбу кодексда давлатларнинг ўз фуқаролари ва халқаро шериклари олдидаги сиёсий, ижтимоий, иқтисодий, гуманитар ва инсон ҳуқуқлари соҳаларидаги энг кам шартлари ва мажбуриятлари белгилаб қўйилиши керак.
Хусусан, биринчидан, чеклов чоралари фақат вақтинча, фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликларига мажбурий риоя қилган ҳолда амалга оширилиши керак.
Бундай чоралар халқаро савдога, айниқса тиббий маҳсулотларга, шунингдек, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлашга тўсқинлик қилмаслик бўйича хавфларга мутаносиб бўлиши шарт.
Иккинчидан, пандемиянинг тез тарқалиши тизимли, ўз вақтида ва самарали профилактик чораларни кўриш зарурлигини, шу билан бирга, пандемия эълон қилинган вақтда соғлиқни сақлаш соҳасига ортиқча юкламалар юзага келишига йўл қўймаслик кераклигини кўрсатди.
Профилактик чоралар сифатида эса, биринчи навбатда, прогноз қилиш, тарқалишнинг эрта босқичларини аниқлаш, эпидемияга қарши туриш ва унинг оқибатларини камайтириш чоралари киради.
Учинчидан, пандемия меҳнат хавфсизлигини таъминлаш муҳимлигини кўрсатди. Бу тўғридан-тўғри янги касалликка қарши курашнинг бошида турган, ҳақиқий қаҳрамонлик кўрсатган тиббиёт ходимларига тегишли.
Таъкидлаш жоиз, бугунги кунда Ўзбекистон билан ХМТ ўртасидаги муносабатлар жадал ва изчил ривожланмоқда.
ХМТ бош директори Гай Райдернинг 2018 йилда Ўзбекистонга ташрифи натижасида қабул қилинган «Йўл харитаси» муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Икки йил олдин ХМТ жамоаси кўмагида муносиб иш ўрниларини яратишга кўмаклашувчи Ўзбекистон Иш берувчилар конфедерацияси ташкил этилди. Тузилма халқаро меҳнат стандартларига риоя этилиши устидан жамоатчилик назорати таъминлаб келмоқда.
Шу йилнинг 12 июнь куни Сенат раиси Танзила Норбоева билан ХМТ раҳбари ўртасидаги видеоконференцияда Гай Райдер 2018 йил декабрь ойида Ўзбекистонга ташрифини ва Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашувни илиқ хотира билан ёдга олди. Унинг сўзларига кўра, ушбу ташриф унга Президент раҳбарлигида олиб борилаётган ислоҳотларни яхшироқ тушунишга ёрдам берди.
Амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида эришилган ютуқлар юқори баҳоланди: «Мамлакатингизни улкан муваффақиятлар билан табриклайман». У мамлакатда олиб борилаётган ислоҳотларни қўллаб-қувватлаётганини ва ижтимоий муаммоларни ҳал этишга ҳамда кенг кўламли ўзгаришларни амалга оширишга қаратилган қўшма лойиҳаларда иштирок этишни давом эттиришга тайёрлигини таъкидлади.
«Халқаро ташкилотлар ва жаҳон ҳамжамияти Ўзбекистоннинг турли соҳалардаги улкан ютуқларини эътироф этмоқда», деди ХМТ бош директори Гай Райдер.
«Ўзбекистон Халқаро меҳнат ташкилоти билан амалий ҳамкорлик туфайли ташкилотнинг конвенцияларини амалга оширишда ютуқларга ва натижаларга эришганидан мамнунман. Мамлакатингизда меҳнат муносабатлари соҳасида олиб борилаётган ислоҳотларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаймиз. Умид қиламизки, Ўзбекистон мамлакат учун муҳим бўлган бошқа конвенцияларга қўшилишда давом этади», деди ХМТ раҳбари.
Гай Райдернинг таъкидлашича, ташкилот бундан буён ҳам уч томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга кўмаклашади: «Ўзбекистонда “трипартизмнинг имплементация қилиниши муҳим қадам ҳисобланади.
Ўзбекистон Президенти томонидан аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш масалаларига жиддий эътибор қаратилаётгани таҳсинга сазовордир», деди Гай Райдер.

Президент Узбекистана обратился к участникам Глобального саммита МОТ по реагированию на COVID-19 в сфере труда
ЖЕНЕВА, 9 июля. /ИА «ДУНЁ»/. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в среду обратился к участникам Глобального виртуального саммита Международной организации труда (МОТ) по реагированию на COVID-19 в сфере труда, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Модератором состоявшегося в Женеве мероприятия, в котором приняли участие свыше 80 глав государств/правительств и международных организаций, включая ООН, Всемирную торговую организацию, Всемирную организацию здравоохранения, Всемирный банк и Международный валютный фонд, выступил Генеральный директор Международной организации труда Гай Райдер.
Среди участников президенты Швейцарии С.Сомаруга, Ирландии – М.Хиггинс, Республики Корея – Мун Дже Ин, Колумбии – Иван Дуке Маркез, канцлер Германии А.Меркель, премьер-министры Испании П.Санчез, Италии – Дж.Конте, Канады – Ж.Трюдо, России – М.Мишустин, Польши – М.Моравецкий, Пакистана – И.Хан и другие. Они представили на Саммите информацию о предпринимаемых их странами мерах по преодолению негативных последствий пандемии на национальном, региональном и международном уровнях.
По приглашению главы МОТ Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил обращение участникам Глобального виртуального саммита.
В своем приветственном слове глава нашего государства подчеркнул, что с начала этого года важнейшим вопросом глобальной повестки дня стала ситуация с пандемией COVID-19. Нет ни одной страны или региона, которые прямо или косвенно не испытали бы на себе негативные последствия распространения коронавирусной инфекции.
Для эффективного преодоления этого и других глобальных вызовов прежде всего необходимы скоординированные действия. И нынешний Глобальный саммит МОТ является хорошей платформой для такой «сверки часов».
В условиях пандемии жизненно важное значение, наряду с обеспечением устойчивости экономики, имеет социальная поддержка населения. Это полностью отвечает задаче обеспечения социальной справедливости, закрепленной в Декларации столетия MOT.
В послании отмечалось, что имплементация конвенций MOT в национальное законодательство и практику, в частности, ратификация 144-й Конвенции о трехсторонних консультациях, придала мощный импульс развитию трехстороннего социального диалога в Узбекистане.
В соответствии с принципом «трипартизм плюс» в процессе выработки антикризисных мер в период пандемии активное участие принимают бизнес, профессиональные союзы, негосударственные организации, институты гражданского общества и общественность. В этом - гарантия успешной реализации антикризисных программ, защиты интересов всех слоев населения.
Как отмечалось, пандемия выявила ряд проблем в развитии устойчивых международных отношений и отсутствие глобального стратегического плана действий в подобных чрезвычайных ситуациях.
В этой связи глава нашего государства выдвинул инициативу о принятии под эгидой ООН Международного кодекса добровольных обязательств государств в период пандемий.
По мнению Президента Узбекистана, в данном кодексе должны быть закреплены минимальные условия и обязательства государств как перед своими гражданами, так и перед международными партнерами, в политической, социальной, экономической, гуманитарной, правозащитной сферах.
Во-первых, ограничительные меры должны носить исключительно временный характер, при обязательных гарантиях соблюдения прав и свобод граждан.
Такие меры должны быть пропорциональны рискам, не препятствовать международной торговле, особенно продукцией медицинского назначения, а также мерам по поддержке социально уязвимых слоев населения.
Во-вторых, быстрое распространение пандемии показало необходимость системных, своевременных и эффективных мер профилактики, в том числе для того, чтобы в случае ее возникновения не допустить перегрузки служб здравоохранения.
Это, прежде всего, меры по прогнозированию, сдерживанию на ранних стадиях распространения, противодействию эпидемии и минимизации ее последствий.
В-третьих, пандемия подтвердила важность обеспечения безопасности труда. Это непосредственно относится и к работникам системы здравоохранения, которые проявили настоящий героизм, находясь на переднем крае борьбы с новым заболеванием.
Следует отметить, что сегодня отношения между Узбекистаном и МОТ продолжает динамично и последовательно развиваться.
Успешно реализуется «дорожная карта», принятая по итогам визита Гендиректора МОТ Гая Райдера в Узбекистан в 2018 году.
Два года назад была создана Конфедерация работодателей Узбекистана, которая при поддержке команды МОТ содействует созданию достойных рабочих мест, обеспечению общественного контроля за соблюдением международных трудовых норм.
12 июня этого года на видеоконференции между Председателем Сената Танзилей Нарбаевой и главой МОТ Гай Райдер с теплотой вспомнил состоявшийся в декабре 2018 году его визит в Узбекистан и встречу с Президентом Шавкатом Мирзиёевым. С его слов, тот визит помог ему лучше понять проводимые реформы под руководством Президента Узбекистана. Пребывая в Ташкенте, он узнал очень много о стране и воочию увидел все преобразования.
Высокая оценка была дана прогрессу, достигнутому благодаря осуществляемым преобразованиям: «Поздравляю с потрясающим успехом вашей страны». Он отметил, что поддерживает проводимые в стране реформы и готов и в дальнейшем участвовать в совместных проектах, направленных на решение социальных задач и осуществление масштабного процесса преобразований.
«Международные организации и мировая общественность признают огромные успехи Узбекистана в различных сферах»,- подчеркнул Генеральный директор МОТ.
«Глубоко удовлетворен тем, что, благодаря практическому сотрудничеству с МОТ, Узбекистан хорошо продвинулся и достиг существенного прогресса в реализации конвенций организации. Полностью поддерживаем осуществляемые в вашей стране реформы в сфере трудовых отношений. Надеемся, что Узбекистан последовательно продолжит присоединяться к другим важным для страны конвенциям», - сказал глава МОТ.
Гай Райдер сообщил, что организация и впредь будет содействовать развитию трехстороннего партнерства: «Имплементация трипартизма в Узбекистане является важным шагом».
«Очень похвально то, что Президент Узбекистана уделяет весьма серьезное внимание вопросам социальной защиты населения», заявил Гай Райдер.