Жанубий Корея билан молиявий, техник ва иқтисодий ҳамкорлик сезиларли даражада кенгаяди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов бошчилигидаги ҳукумат делегацияси жорий йилнинг 6-8 июль кунлари Корея Республикасида бўлиб, қатор музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Хусусан, сафар давомида Корея Республикаси ташқи ишлар вазири Канг Кён Хва, Бош вазир ўринбосари, иқтисодиёт ва молия вазири Хон Нам Ки, савдо, саноат ва энергетика вазири Сонг Юн Юн, Миллий Мажлис Спикери ўринбосари Ким Санг Хи, Эксимбанк раиси Банг Моон-Қиу, Жанубий Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) президенти Ли Ми Кюнг, Жанубий Корея–Ўзбекистон бизнес ассоциацияси (КУБА) раиси Ким Ёнг Гу билан учрашувлар ташкил қилинди.
Музокараларда устувор йўналишларда ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Пандемияга қарши курашда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ва мувофиқлаштириш тўғрисида келишувга эришилди. Икки мамлакат муносабатлари стратегик аҳамият касб этиши таъкидланди. Шунингдек, ўзаро ташрифлар чоғида эришилган келишувлар юқори даражадаги, сифатли ва ўз вақтида бажарилиши томонларнинг умумий устувор йўналиши экани айтиб ўтилди.
Ўз навбатида, ўзаро савдони ривожлантиришда ижобий динамика кузатилаётгани қайд этилди. 2019 йил якунига кўра, Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасида савдо ҳажми 27 фоизга ўсиб, 2,7 миллиард долларни ташкил этди. Бу сўнгги 5 йилдаги энг юқори кўрсаткичдир.
Корея Иқтисодиёт ва Молия вазирлиги билан биргаликда 2021-2023 йилларда Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасида янги уч йиллик молиявий ва техникавий ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш, унинг бюджетини 1 миллиард долларга етказиш кўзда тутилган.
Музокаралар чоғида эришилган келишувларни самарали амалга ошириш ва ўзаро ҳамкорлик шакллари ҳамда механизмларини янада такомиллаштириш учун ҳар икки мамлакат парламентлари, ҳукуматларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш тўғрисида келишувга эришилди.
Бундан ташқари, ҳамкорлик шакли Жанубий Кореядан жалб қилинган грант маблағлари ҳисобидан амалга оширилиши, Ўзбекистон электрон тижорат миллий платформасини яратиш лойиҳасини келгусида амалга оширишга келишиб олинди.
Мулоқотларда мамлакатларимиз карантин хизматлари ўртасида ўзаро муносабатларни фаоллаштириш, Ўзбекистоннинг янги ва қайта ишланган мева-сабзавот маҳсулотларини Жанубий Кореяга бозорларига киришини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, Жанубий Корея томони Эксимбанк ва Иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш фонди (EDCF) билан биргаликда янги лойиҳаларни амалга оширишда кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Жанубий Корея ҳукумати, шунингдек, Орол денгизи минтақаси учун инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама ҳамкорлик асосида траст фонди фаолиятини қўллаб-қувватлашга тайёрлигини тасдиқлади.
KOICA томонидан маъқулланган қатор лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқишни жадаллаштириш бўйича истиқболли механизмлар бўйича ҳам фикр алмашилди. Жумладан, «Урганч шаҳрида касбий таълим маркази ва миллий малака тизимини» яратиш, шунингдек, «Ўзбекистонда бизнес-инкубаторлар тармоғини яратиш ва тадбиркорликни ривожлантиришни рағбатлантириш» га келишилди.
Самарали учрашувларга бой кечган сафар давомида Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасида молиявий, техник ва иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди, умумий вазифаларни бажариш учун яқин ҳамкорликни давом эттиришга бўлган ишонч яна бир бор тасдиқланди.

Финансово-техническое и экономическое сотрудничество с Южной Кореей значительно расширится
Правительственная делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Премьер-министра, министром инвестиций и внешней торговли Сардором Умурзаковым 6-8 июля 2020 года посетила Республику Корея и провела серию переговоров, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В частности, в ходе визита состоялись встречи с министром иностранных дел Республики Корея Кан Гён Хва, заместителем Премьер-министра, министром экономики и финансов Хонгом Намом Ки, министром торговли, промышленности и энергетики Сонгом Юн Мо, заместителем Спикера Национальной Ассамблеи Кимом Санг Хи, председателем Эксимбанка Бангом Мун-кью, президентом Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) Ли Ми Кюнгом, председателем Корейско-Узбекской бизнес-ассоциации (КУБА) Кимом Ён Гу.
В ходе переговоров обсуждались вопросы двустороннего взаимодействия и перспективы активизации сотрудничества в приоритетных направлениях.
В частности, достигнуто соглашение об объединении и координации усилий в борьбе с пандемией.
В рамках переговоров подчеркивался особый стратегический характер взаимоотношений между двумя странами, а также отмечалось, что общим приоритетом сторон является полная, качественная и своевременная реализация договоренностей, достигнутых в ходе взаимных визитов на высшем уровне.
Отмечена положительная динамика развития взаимной торговли – по итогам 2019 года товарооборот между Узбекистаном и Южной Кореей вырос на 27 процентов и составил 2,7 миллиарда долларов, что является самым высоким показателем за последние 5 лет.
На взаимной основе была поддержана инициатива по разработке совместно с Министерством экономики и финансов Кореи новой трехлетней программы финансово-технического сотрудничества Узбекистана и Южной Кореи на 2021-2023 годы с увеличением ее бюджета до 1 миллиарда долларов.
Достигнута договоренность об объединении усилий парламентов и правительств обеих стран как в целях эффективной реализации уже достигнутых договоренностей, так и в рамках дальнейшего совершенствования форм и механизмов взаимодействия.
Согласован формат сотрудничества в рамках дальнейшей реализации проекта по созданию Национальной онлайн-платформы электронной торговли Узбекистана, который осуществляется за счет привлекаемых грантовых средств Южной Кореи. Обговорены вопросы облегчения доступа на южнокорейский рынок свежей и переработанной плодоовощной продукции Узбекистана для чего намечена активизация взаимодействия карантинных служб двух стран.
Наряду с этим, южнокорейская сторона выразила готовность поддержать реализацию новых проектов совместно с «Эксимбанком» и Фондом развития экономического сотрудничества (EDCF).
Правительство Южной Кореи также подтвердило готовность поддержать Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Обговорены перспективные механизмы для ускорения совместной проработки ряда проектов, одобренных KOICA, среди которых «Создание Центра профессионального обучения в Ургенче и Национальной системы квалификации», а также «Создание сети бизнес-инкубаторов и стимулирование роста предпринимательства в Узбекистане».
В целом, на насыщенных по содержанию встречах были обозначены и закреплены приоритетные направления дальнейшего развития финансово-технического и экономического сотрудничества между Узбекистаном и Южной Кореей и на взаимной основе подтверждена готовность продолжать тесное взаимодействие для выполнения общих задач.