Юқори даражали "С5 + 1" мулоқотининг оммавий ахборот воситалари учун 2020 йил 9 июлдаги қўшма баёноти
Ушбу баёнот матни Америка Қўшма Штатлари ҳукумати ва Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Тожикистон Республикаси, Туркманистон ва Ўзбекистон Республикаси ҳукуматлари томонидан Давлат котиби ва Марказий Осиё мамлакатлари ташқи ишлар вазирларининг “С5 + 1” шаклидаги учрашуви муносабати билан эълон қилинди.
Жорий йилнинг 30 июнь куни Америка Қўшма Штатлари Давлат котиби ва Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Тожикистон Республикаси, Туркманистон ва Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирлари “С5 + 1” шаклида учрашув ўтказди.
Иштирокчилар Марказий Осиё ҳамда минтақада иқтисодий барқарорликни ошириш, хавфсизлик ва барқарорликни янада кучайтириш бўйича ўзаро ҳаракатларни кенг муҳокама қилди. Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал қилиш ва Марказий Осиёни Жанубий Осиё ҳамда Европа бозорлари билан боғлайдиган иқтисодий ва савдо алоқаларини йўлга қўйишга қаратилган саъй-ҳаракатлар қўллаб-қувватланди. 30 июнь куни бўлиб ўтган учрашувда иштирокчилар "С5 + 1" шаклидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича тадбирлар дастурини келишиб олди.
"С5 + 1" Фаолият дастури
Биринчидан, иштирокчилар Савдо ва инвестициялар бўйича ҳадли битим (ТИФА) доирасида биргаликда иш олиб боришни давом эттиришни тасдиқлади. Шунингдек, “С5 + 1” иқтисодий масалалар бўйича ишчи гуруҳининг йиғилишлари учун имкониятлар яратишга, улар доирасида Халқаро тараққиёт молия корпорацияси, Экспорт-Импорт банки ва АҚШ Савдо вазирлигининг Халқаро савдо департаменти билан ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини кўриб чиқишга келишиб олди. Иқтисодий ишчи гуруҳ, шунингдек, хотин-қизларнинг иқтисодиётда иштирок этишлари учун шароитларни яхшилашга ва “С5+1” доирасида хотин-қизларни иқтисодий тикланиш ва фаровонликнинг иштирокчилари сифатида қўллаб-қувватлайдиган соҳаларни аниқлашга интилади. Иқтисодий масалалар бўйича ишчи гуруҳ Афғонистоннинг транзит салоҳиятини ривожлантиришда ҳамкорлик имкониятлари, шу жумладан халқаро молиявий институтлар томонидан Афғонистон билан кенг кўламли ҳамкорлик лойиҳаларини молиялаштириш имкониятларини кўриб чиқади. Иқтисодий масалалар бўйича ишчи гуруҳ жамоат саломатлиги, қишлоқ хўжалиги, туризм, транспорт, ахборот технологиялари каби соҳаларни, шунингдек, молиявий очиқлик ва барқарорликни оширишни ҳам муҳокама қилади.
Иккинчидан, иштирокчилар энергия ва атроф-муҳит соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида "С5 + 1" шакли доирасида қайта тикланадиган энергия технологияларининг интеграциялашуви ва хусусий сектор инвестицияларини жалб қилишни рағбатлантириш, шунингдек, ҳаво ва сув сифати соҳасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиш учун ишчи гуруҳ экспертларининг учрашувига имкониятлар яратишга келишиб олди. Шунингдек, ишчи гуруҳ инновациялар ва янги технологияларни қўллаш орқали Марказий Осиёнинг экологик жиҳатдан ноқулай зоналарида, шу жумладан Орол денгизи ҳавзасидаги ижтимоий-иқтисодий вазиятни яхшилаш масалаларини ҳам муҳокама қилади. Ишчи гуруҳ атроф-муҳит муаммоларига мослашиш бўйича миллий режаларни қўллаб-қувватлашни, шунингдек, қайта тикланадиган энергия, энергия тежаш ва энергетика секторининг барча жабҳаларида хотин-қизларнинг интеграциясини кўзда тутадиган бошқа минтақавий энергетика лойиҳаларидаги тараққиётни муҳокама қилади.
Учинчидан, иштирокчилар “С5 + 1” ишчи гуруҳи доирасида хавфсизлик бўйича барқарорликни таъминлаш, маҳсулотларнинг эркин айланиши, одам савдосига қарши курашиш, маҳсулотларнинг ноқонуний айланиши, ядровий ва радиологик хавфсизлик, шунингдек, чегаралар дахлсизлигини таъминлаш соҳасида қўшма ҳаракатларни давом эттиришга келишиб олди, шунингдек, чегара хавфсизлиги соҳасида минтақавий ҳамкорликни давом эттиради. Хавфсизлик бўйича ишчи гуруҳ хотин-қизлар хавфсизлигини таъминлашни янада яхшилаш ва тинчликни сақлашда, низоларнинг олдини олишда ва уларга жавоб беришда, терроризм ва зўравон экстремизмга қарши курашда тўлиқ иштирок этишга интилади. Хавфсизлик бўйича ишчи гуруҳ, шунингдек, зўравон экстремизмга қарши кураш, интернет тармоқларидан фойдаланиб, террористик фаолиятга жалб қилишга қарши кураш, қўшма ва минтақавий терроризмга қарши тренинглар ўтказиш, шу жумладан Марказий Осиё давлатларига халқаро мажбуриятларни бажаришга имкон бериш масалаларини ҳам муҳокама қилади.

Совместное заявление диалога высокого уровня «C5+1» для прессы
Текст следующего заявления был опубликован Правительством Соединенных Штатов Америки и правительствами Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Туркменистана и Республики Узбекистан по случаю встречи государственного секретаря и министров иностранных дел стран Центральной Азии в формате «C5+1».
30 июня 2020 года государственный секретарь Соединенных Штатов Америки и министры иностранных дел Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Туркменистана и Республики Узбекистан провели встречу в формате «C5+1»
Участники провели широкое обсуждение взаимных усилий по повышению экономической устойчивости и дальнейшему укреплению безопасности и стабильности в Центральной Азии и регионе. Участники выразили решительную поддержку усилиям по мирному урегулированию ситуации в Афганистане и созданию экономических и торговых связей, которые соединят Центральную Азию с рынками в Южной Азии и Европе. На встрече 30 июня участники согласовали программу деятельности по дальнейшему развитию сотрудничества в формате «C5+1».
Программа деятельности «C5+1»
Во-первых, участники согласились продолжить укрепление совместной работы в рамках Рамочного соглашения о торговле и инвестициях (TIFA). Участники также договорились создать возможности для заседаний Рабочей группы «C5+1» по экономическим вопросам и рассмотреть в них вопросы расширения сотрудничества с Корпорацией финансирования международного развития, Экспортно-импортным банком, Управлением международной торговли Министерства торговли США. Рабочая группа по экономическим вопросам также будет стремиться улучшить благоприятные условия для участия женщин в экономике и определить сферы, где «C5+1» может поддержать женщин как участников экономического восстановления и процветания. Рабочая группа по экономическим вопросам рассмотрит возможности сотрудничества в области развития транзитного потенциала Афганистана, в том числе возможности финансирования международными финансовыми структурами крупных проектов сотрудничества с Афганистаном. Рабочая группа по экономическим вопросам также обсудит такие направления, как общественное здравоохранение; сельское хозяйство; туризм; транспорт; информационные технологии; а также повышение финансовой прозрачности и устойчивости.
Во-вторых, в целях укрепления сотрудничества в области энергетики и окружающей среды участники согласились создать возможности для проведения совещания экспертов рабочей группы в рамках формата «C5+1» для обсуждения вопросов интеграции технологий возобновляемых источников энергии и стимулов для привлечения инвестиций частного сектора, а также сотрудничества в сфере качества воздуха и воды. Рабочая группа также обсудит улучшения социально-экономической ситуации в экологически неблагоприятных зонах Центральной Азии, включая бассейн Аральского моря, путем применения инноваций и новых технологий. Рабочая группа обсудит вопросы поддержки национальных планов по адаптации к экологическим проблемам, а также прогресс в других региональных энергетических проектах, включая возобновляемые источники энергии, энергосбережение и интеграцию женщин на всех уровнях энергетического сектора.
В-третьих, участники согласились продолжить совместную работу в рамках рабочей группы «C5+1» по безопасности для обсуждения мер обеспечения безопасных и эффективных границ, которые обеспечивают свободный поток товаров, предотвращают торговлю людьми и незаконными товарами, ядерную и радиологическую безопасность и расширяют региональное сотрудничество в области безопасности границ. Рабочая группа по безопасности будет стремиться к повышению безопасности женщин и полноценному участию в построении и поддержании мира, предотвращению и реагированию на конфликты, а также борьбе с терроризмом и насильственным экстремизмом. Рабочая группа по безопасности также обсудит вопросы противодействия насильственному экстремизму, борьбы с онлайн-рекрутингом со стороны террористических сетей, проведения совместных и региональных тренингов по борьбе с терроризмом, в том числе для того, чтобы страны Центральной Азии могли выполнять международные обязательства.