Ўзбекистон билан Туркия ўртасида даромадларни икки ёқлама солиққа тортишнинг олдини олиш тўғрисидаги Битимга ўзгартиш ва қўшимчалар киритилган протокол кучга кирди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 25-октябрда Туркия Республикасига ташрифи давомида имзоланган “Даромадларни икки томонлама солиқ тортишга йўл қўймаслик тўғрисида”ги ҳукуматлараро Битим (1996 йил 8 май)га ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги протокол жорий йилнинг 9 июлидан кучга кирди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Ҳужжатга биноан, икки давлат ваколатли органлари ўртасида ахборот алмашишнинг янгиланган тартиби назарда тутилмоқда, шунингдек, Битим солиқларни ундиришда кўмаклашишга оид янги норма билан тўлдирилмоқда.
Тузатишлар “солиқ шаффофлиги”ни таъминлашга қаратилган бўлиб, бу икки мамлакатнинг жисмоний ва юридик шахслари томонидан солиқларни тўлашдан бўйин товлашга қарши курашиш самарадорлигини оширишга ёрдам беради.
Ушбу ўзгартириш ва қўшимчалар шартномавий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш ва Битим қоидаларини икки мамлакатнинг амалдаги солиқ қонунчилигига мувофиқлаштириш зарурияти билан белгиланади.

Вступил в силу Протокол с изменениями и дополнениями в Соглашение между Узбекистаном и Турцией об избежании двойного налогообложения доходов
9 июля 2020 года вступил в силу Протокол о внесении изменений и дополнений в межправительственное Соглашение об избежании двойного налогообложении доходов от 8 мая 1996 года, подписанный в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Турецкую Республику 25 октября 2017 года, передает корреспондент ИА «Дунё».
Согласно документу, предусмотрена обновленная процедура обмена информацией между компетентными органами двух государств, а также Соглашение дополнено новой нормой о содействии в сборе налогов, уточняет веб-сайта МИД.
Поправки направлены на обеспечение налоговой прозрачности, что способствует повышению эффективности в борьбе с уклонением от уплаты налогов физическими и юридическими лицами двух стран.
Данные изменения и дополнения обусловливаются необходимостью совершенствования договорно-правовой базы и приведения положений Соглашения в соответствие с действующим налоговым законодательством двух стран.