Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари ва ИҲТ бош котиби ўринбосари илм-фан, технология ва инновациялар соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Фурқат Сидиқов Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Бош котибининг фан ва технологиялар бўйича ўринбосари Асқар Мусинов билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
ТИВ веб-саҳифасига кўра, суҳбат чоғида Ўзбекистоннинг ИҲТ билан илм-фан, технология ва инновациялар соҳасидаги ҳамкорлигининг ҳолати ва истиқболлари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ТИВ раҳбарининг ўринбосари қардош Қозоғистон вакили Асқар Мусиновни ИҲТнинг ушбу масъулиятли лавозимига сайлангани билан табриклади.
Қайд этилганидек, ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг “Таълим ва маърифат - тинчлик ва бунёдкорлик сари йўл” шиори остида 2016-йил октябрь ойида Тошкентда бўлиб ўтган 43-сессияси Ўзбекистоннинг ИҲТ давлатлари билан ҳамкорлигини янада мустаҳкамлади, икки ва кўп томонлама шаклларда ҳамкорликни географик жиҳатдан кенгайтириш учун ноёб имконият яратди.
Асқар Мусинов Президент Шавкат Мирзиёевнинг ислом оламида илмий-технологик тараққиётга эришиш борасидаги ташаббусларининг муҳимлиги ва долзарблигини таъкидлади ва уларни амалга оширишда ИҲТ амалий ёрдам беришга тайёрлигини изҳор қилди.
ИҲТ фан ва технологиялар бўйича конференциясини ўтказиш, коронавирус пандемияси шароитида тегишли идоралар ўртасида онлайн учрашувларни ташкил этиш, ИҲТ мамлакатларининг нуфузли университетларида ўқиш учун грантлар бериш бўйича таклифлар алоҳида кўриб чиқилди.

Заместитель главы МИД Узбекистана и заместитель Генсека ОИС обсудили перспективы развития сотрудничества в сфере науки, технологий и инноваций
Заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков сегодня провел в формате видеоконференцсвязи переговоры с заместителем Генерального секретаря Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям Аскаром Мусиновым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе беседы рассмотрены состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества Узбекистана с ОИС в сфере науки, технологий и инноваций, уточнили в МИД.
Заместитель главы МИД Узбекистана поздравил представителя братского Казахстана Аскара Мусинова с избранием на столь ответственный пост в ОИС.
Отмечалось, что проведение в октябре 2016 года в городе Ташкенте 43-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС под девизом «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию» еще больше укрепило взаимодействие Узбекистана с государствами ОИС, предоставив уникальную возможность для расширения географии сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Аскар Мусинов подчеркнул важность и своевременность инициатив Президента Шавката Мирзиёева по достижению научно-технологического прогресса в исламском мире и заверил в готовности ОИС оказать практическое содействие в их реализации.
Стороны отдельно рассмотрели предложения о проведении конференции ОИС по науке и технологиям, организации онлайн-встреч между профильными ведомствами в условиях пандемии коронавируса, выделении образовательных грантов для учебы в авторитетных вузах стран ОИС.
В ходе переговоров стороны также обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.