Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Осиё тараққиёт банки президенти билан ҳамкорликни янада жадаллаштириш масалаларини муҳокама қилди
Бугун, 13 июль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов видеоконференцалоқа шаклида Осиё тараққиёт банки (ОТБ) президенти Масацугу Асакава билан музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мулоқотда Ўзбекистон ҳукумати томонидан аҳолини коронавирус тарқалишидан ҳимоя қилиш ва пандемиянинг мамлакат ижтимоий-иқтисодий ривожланишига салбий таъсирини камайтириш бўйича жорий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида М.Асакава Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш тизимининг сифатли ва узлуксиз ишлашини таъминлаш, махсус тиббий муассасалар ва карантин зоналарини ташкил этиш, аҳолига тиббий ва моддий ёрдам кўрсатиш, макроиқтисодий барқарорликни сақлаш ва пандемия шароитида ташқи иқтисодий фаолиятни рағбатлантириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни тўлиқ қўллаб-қувватлади.
Шунингдек, банк раҳбарияти устувор йўналишлар бўйича Ўзбекистонга келгусида ҳам ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди. Хусусан, коронавирус тарқалишига қарши курашиш, шунингдек, Сирдарё вилоятининг талафот кўрган инфратузилмасини тиклашга қаратилган чораларни молиялаштириш давом эттирилишини қайд этди.
ОТБ президенти Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизими ва санитария-эпидемиология хизматини модернизация қилиш ҳамда жиҳозлаш учун 100 миллион доллар миқдорида янги кредитни маъқуллаш бўйича тайёргарлик ишлари якунланаётганини маълум қилди. Кредит жорий йилнинг август ойи бошида маъқулланиши кутилмоқда.
Шунингдек, ушбу лойиҳани амалга ошириш учун биргаликда молиялаштириш асосида Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг 100 миллион долларлик маблағлари жалб этилиши маълум қилинди.
Томонлар қишлоқ хўжалиги, сув ресурсларини бошқариш, соғлиқни сақлаш, таълим, энергетика, инфратузилмавий қурилиш ва хусусий секторни ривожлантириш соҳаларидаги қўшма лойиҳаларнинг жорий ҳолати ҳамда уларни амалга оширишни тезлаштириш механизмларини алоҳида муҳокама қилди.
Музокаралар якунида ОТБ билан амалдаги ҳамкорлик дастури доирасидаги фаол алоқаларни давом эттириш, 2021-2023 йилларга мўлжалланган янги дастур бўйича келишиш ишларини бошлашга қарор қилинди.

АБР привержен оказанию дальнейшей поддержки Узбекистану
Заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков провел онлайн-переговоры с Президентом Азиатского банка развития (АБР) Масацугу Асакава, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу МИВТ.
Диалог был посвящен обсуждению текущего сотрудничества в рамках принимаемых Узбекистаном мер по защите населения от распространения коронавируса и минимизации негативного влияния пандемии на социально-экономическое развитие страны.
В ходе переговоров Масацугу Асакава всецело поддержал проводимые в Узбекистане мероприятия по обеспечению качественной и бесперебойной работы системы здравоохранения, созданию специальных медицинских учреждений и карантинных зон, оказанию медицинской помощи и материальной поддержки населению, сохранению макроэкономической стабильности и стимулированию внешнеэкономической деятельности в условиях пандемии.
Им была выражена твердая приверженность оказанию дальнейшей поддержки Узбекистану на приоритетных направлениях. В частности, будет продолжено финансирование мероприятий по борьбе с распространением коронавируса, а также по восстановлению разрушенной инфраструктуры Сырдарьинской области.
Президент АБР сообщил, что в настоящее время завершается подготовка к одобрению нового займа в размере 100 миллионов долларов на модернизацию и оснащение системы здравоохранения и санитарно-эпидемиологической службы Узбекистана. Ожидается, что заем будет одобрен в начале августа текущего года. Также было озвучено, что для реализации данного проекта будет привлечено софинансирование в размере 100 миллионов долларов со стороны Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
Отдельно стороны обсудили текущее состояние совместных проектов в сферах сельского хозяйства, управления водными ресурсами, здравоохранения, образования, энергетики, инфраструктурного строительства и развития частного сектора, а также механизмы по ускорению их имплементации.
По итогам переговоров достигнута договорённость продолжить активное сотрудничество в рамках текущей Программы сотрудничества с АБР и начать согласование новой Программы на 2021-2023 годы.