Андижон, Наманган ва Фарғонада тадбиркор ҳамда экспортёрларни қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилган ишлар ўрганилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Сардор Умурзоқов бошчилигидаги мамлакатимиз вазирлик ва идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида хизмат сафарида бўлди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги маълумотига асосланиб.
Ишчи гуруҳ сафар давомида тадбиркор ва экспортёрларни қўллаб-қувватлаш, юзага келаётган муаммоларни ҳал қилишга қаратилган мақсадли ишларни амалга оширди.
Ишчи гуруҳ жойлардаги корхона ва объектларда бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йилнинг май-июнь ойларида Андижон, Фарғона ва Наманган вилоятларига ташрифи чоғида берган топшириқлари ижросининг мониторингини ўтказди. Кўрилаётган чора-тадбирлар самарадорлиги ўрганилди, долзарб муаммолар аниқланди ва уларни ҳал этиш чоралари ишлаб чиқилди.
Бундан ташқари, аниқланган масалаларни ҳал этишнинг аниқ муддатлари, тегишли тузилма ва ташкилотларни жалб қилган ҳолда ижроси учун масъул раҳбарлар белгиланди.
Бўш турган бино ва иншоотлар, улардан самарали фойдаланишнинг мақбул усулларини ишлаб чиқиш, жумладан, юқори қўшимча қийматга эга экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича юқори технологияли корхоналар ташкил этиш мақсадида инвентаризация қилинди. Барқарор ички кооператив алоқаларга эга кластер шаклидаги корхоналарни яратишнинг устуворлиги таъкидланди. Кластерларни ташкил қилиш орқали маҳсулотлар ишлаб чиқариш харажатлари сезиларли даражада камайиб, ички ва ташқи бозорда рақобатбардошлиги ортиши қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан Фарғона вилоятида амалга оширилаётган «Тадбиркор – ислоҳотчи» тизими доирасида тадбиркорлик субъектлари билан ишлаш натижалари алоҳида таҳлил қилинди. Ушбу ташаббус доирасида минтақадаги 295 та йирик, 1 минг 845 та ўрта ва 34 минг 573 та кичик корхоналарга мамлакатимиз ва вилоят ишчи гуруҳлари аъзолари, шунингдек, шаҳар ва туманларнинг 4 та сектор раҳбарлари тегишли равишда бириктирилди. Ҳозирги кунга келиб, 5 мингдан ортиқ корхона фаолияти ўрганилиб, 500 га яқин муаммоли масалалар аниқланди, 350 дан кўпроғи тегишли идоралар, тижорат банкларини жалб қилган ҳолда жойида ҳал этилди.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятлари корхоналари кесимида тижорат банклари томонидан кредит маблағлари ажратиш, солиқ ва молия органлари томонидан тадбиркорларга илгари тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини қайтариш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар танқидий кўриб чиқилди. Шунингдек, экспорт фаолиятини рағбатлантириш бўйича чора-тадбирлар самарадорлиги баҳоланди.
Ишчи гуруҳ сафар давомида Фарғона водийсининг учта вилоятида амалга оширилиши белгиланган инвестиция лойиҳаларининг иқтисодий самарасини таъминлаш мақсадида уларнинг пухта инвентаризацияси ўтказилиб, иқтисодий самарадорлик кўрсаткичлари баҳоланди ва янги истиқболли лойиҳа таклифлари ишлаб чиқилди. Мутасадди раҳбарларга режалаштирилган лойиҳаларнинг яқин идоралараро ҳамкорликда ижросини тезлаштириш, тижорат банклари раҳбарларига кредит ресурсларини ўз вақтида ажратишни таъминлаш вазифаси топширилди.
Шунингдек, Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ташкил этилган «Лойиҳа фабрикалари» нинг натижадорлиги ишчи гуруҳ томонидан кўриб чиқилди. «Лойиҳа фабрикалари»нинг вазифаси — шаҳар ва туманлар ижтимоий-иқтисодий ўсишнинг янги нуқталарини аниқлаш, ресурс ва саноат салоҳиятини таҳлил қилиш ҳамда лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқиб, маҳаллий, хорижий инвесторларни келгусида уларнинг амалга оширилишига жалб қилишдир.
Бундан ташқари, хизмат сафари давомида вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, чет элдаги ваколатхоналар ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирокида ҳар бир вилоятда видеоконференциялар шаклида муҳокамалар ўтказилди. Видеоконференциялар давомида иш якунларининг сарҳисоби ўтказилиб, очиқ қолган масалалар устида иш олиб борилди. Тадбиркорлар ва экспортёрларга ёрдам кўрсатиш бўйича устувор вазифалар белгилаб олинди.
Ўрганишлар жараёнида янги ишлаб чиқариш объектларини ташкил этиш, доимий иш ўрнини яратиш ва экспорт салоҳиятини ошириш бўйича бошлаб юборилган лойиҳаларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминлаш учун вазирлик, идора, саноат бирлашмалари, тижорат банклари, элчихоналар ва чет эл давлатларидаги бош консулликлар ҳамда маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларининг биргаликдаги фаолиятига устувор аҳамият берилди. Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида 2020-2021 йиллар давомида жами 186 минг 367 та янги иш ўрни яратилиши учун 32,9 триллион сўмлик 4 минг 15 та инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши режалаштирилган.
Сафар якунида тадбиркорлар, ишлаб чиқарувчилар ва экспортёрларни мақсадли қўллаб-қувватлаш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди. Масъул раҳбарларга белгиланган вазифалар ижроси бўйича аниқ муддатлар белгиланди.

Предпринимателям и экспортерам Андижанской, Наманганской и Ферганской областей оказана поддержка
С 10 по 12 июля рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Сардора Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков совершила рабочую поездку в Андижанскую, Наманганскую и Ферганскую области, где была проведена адресная работа с предпринимателями и экспортерами, направленная на оказание всесторонней поддержки и решение имеющихся вопросов, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу МИВТ.
В ходе выездов на предприятия и объекты проведен мониторинг исполнения поручений, данных в ходе визита Президента Узбекистана в Андижанскую, Ферганскую и Наманганскую области в мае-июне текущего года, изучена эффективность предпринимаемых мер, определены проблемы, выработаны алгоритмы их решения.
Проведена инвентаризация пустующих зданий и сооружений с целью выработки наиболее перспективных вариантов их использования, в том числе создания на их базе высокотехнологичных предприятий по выпуску экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью. Отмечена приоритетность создания предприятий кластерного типа с устойчивыми внутренними кооперационными связями.
Изучены результаты работы с субъектами предпринимательства в рамках системы «Предприниматель – реформатор», реализуемой в Ферганской области по инициативе главы нашего государства.
В рамках данной инициативы 295 крупных, 1845 средних и 34 573 малых предприятий региона были распределены между членами республиканской и областной рабочих групп, а также руководителями 4 секторов в городах и районах соответственно. По состоянию на текущий момент была изучена деятельность более 5 тысяч предприятий, определено порядка 500 проблемных вопросов, из которых более 350 решено на местах с привлечением соответствующих ведомств и коммерческих банков.
В разрезе предприятий Андижанской, Наманганской и Ферганской областей были критически рассмотрены предпринятые коммерческими банками меры по выделению кредитных средств и возврату налоговыми и финансовыми органами предпринимателям со стороны ранее выплаченных сумм НДС, а также оценена эффективность данных мер в части стимулирования экспортной деятельности.
С целью обеспечения максимального экономического эффекта проведена тщательная инвентаризация инвестиционных проектов, намеченных к реализации в трех областях Ферганской долины, оценены показатели их экономической эффективности, а также выработаны новые перспективные проектные предложения. Ответственным руководителям поручено в тесной межведомственной кооперации ускорить реализацию намеченных проектов, а руководителям коммерческих банков – обеспечить своевременное выделение кредитных ресурсов.
Была изучена деятельность «Фабрик проектов», созданных в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях, задачей которых является выявление новых точек экономического роста и анализ ресурсного и промышленного потенциала городов и районов, а также выработка проектных предложений для последующего привлечения местных и иностранных инвесторов.
В рамках рабочей поездки в каждой области были проведены обсуждения в формате видеоконференций с участием руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, диппредставительств за рубежом и органов местной власти, в ходе которых обсуждались результаты проведенной работы, прорабатывались открытые вопросы, а также определялись первоочередные задачи по дальнейшему оказанию содействия предпринимателям и экспортерам.
Главным приоритетом была обозначена скоординированная деятельность руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, посольств и генеральных консульств республики в зарубежных странах и органов местной власти по обеспечению своевременной реализации запущенных проектов по созданию новых производств, развертыванию постоянных рабочих мест и наращиванию экспортного потенциала.
Всего на период 2020-2021 годов в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях запланирована реализация 4015 инвестиционных проектов на сумму 32,9 триллиона сумов с созданием 186 367 новых рабочих мест.
По итогам поездки были даны конкретные поручения по адресной поддержке предпринимателей, производителей и экспортеров, определены ответственные руководители и конкретные сроки исполнения.