ЕИ билан видеоучрашувлар бўлиб ўтди
Европа Иттифоқининг «Миллий ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш ва Марказий Осиё мамлакатларида биологик хавфсизлик ва биологик муҳофаза бўйича ихтисослаштирилган ўқув машғулотларини ўтказиш» 53-лойиҳаси ҳамда мазкур лойиҳа доирасида иккита мобил лаборатория етказиб бериш ва Ўзбекистон Республикасининг COVID-19га қарши курашиш жараёнидаги эҳтиёжларини муҳокама қилиш бўйича ЕИ вакиллари билан иккита видео учрашув ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Саноат хавфсизлиги давлат қўмитаси, Марказий Осиё учун кимёвий, биологик, радиологик ва ядровий материаллар бўйича илғор тажриба марказлари Минтақавий котибияти, Вирусология институти, Европа Иттифоқи, Бундесвер микробиология институти (Германия), Халқаро илмий-техник марказ (Қозоғистон), шунингдек, Марказий Осиёдаги ҳамкор мамлакатлар миллий координаторлари иштирок этди.
Музокаралар давомида Марказий Осиё учун кимёвий, биологик, радиологик ва ядровий материаллар бўйича илғор тажриба марказларининг Минтақавий котибияти Бундесвер микробиология институти томонидан лойиҳа доирасида иккита мобил лабораторияни яқин муддатларда етказиб берилишига умид билдирди.
Ўз навбатида, Вирусология институти вакиллари лойиҳа раҳбарларига мобил лабораториялар билан ишлаш учун ўқув машғулотларда ҳамда COVID-19 билан боғлиқ лаборатория ишларини амалга оширишда зарур бўладиган асбоб-ускуналарга эҳтиёж тўғрисида маълумот берди.
Шундан сўнг лойиҳа раҳбарлари ЕИ Марказий Осиёдаги ҳамкор мамлакатларда коронавирусга қарши курашиш учун 700 000 евро ажратганини эътироф этди. Миллий координаторлар эса мавжуд эҳтиёжлар ҳақида сўз юритишди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси миллий координатори - Саноат хавфсизлиги давлат қўмитаси Кимёвий ва бактериологик қуролларни тақиқлаш тўғрисидаги конвенциянинг бажарилишини назорат қилиш инспекцияси бошлиғи Отабек Қосимов ўзининг қисқа ҳисоботида Европа Иттифоқи томонидан ажратилган молиявий ёрдам доирасида Ўзбекистон Республикасига фавқулодда ва режали равишда ҳаво ва бинолар очиқ юзаларини мунтазам дезинфекция қилиш учун импульсли ксенон лампали ультрафиолет ускуналари етказиб берилиши зарурлигини таъкидлади.
Тадбир якунида иштирокчилар лойиҳани тезкор амалга ошириш бўйича фаол ишларни давом эттиришга ва минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашга келишиб олдилар.
Эслатиб ўтамиз, 53-лойиҳа ҳамкор мамлакатларда миллий манфаатдор томонларни жалб қилган ҳолда биологик хавфсизлик ва биологик муҳофаза масалаларининг аҳамияти ҳақида хабардорликни ошириш, шунингдек, ушбу масалалар бўйича миллий ва минтақавий ҳамкорликни кенгайтиришга йўналтирилган.

Состоялись видеовстречи с представителями Европейского союза
В рамках реализации проекта 53 Европейского союза «Укрепление национальной правовой базы и проведение специализированного обучения по биологической защите и биологической безопасности в странах Центральной Азии» состоялись две видеовстречи по обсуждению поставки двух мобильных лабораторий , а также потребностей Республики Узбекистан для сдерживания и борьбы с COVID-19.
В мероприятии приняли участие представители Государственного комитета промышленной безопасности Республики Узбекистан, Регионального секретариата Центра передового опыта по минимизации рисков, связанных с химическими, биологическими, радиологическими и ядерными материалами (ЦПО ХБРЯ) по Центральной Азии, Института вирусологии, Европейского союза, Института микробиологии Бундесвера (Германия) и Международного научно-технического центра (Казахстан), других международных организаций, а также национальные координаторы стран-партнеров Центральной Азии.
В ходе переговоров Региональный секретариат Центра передового опыта по минимизации рисков, связанных с химическими, биологическими, радиологическими и ядерными материалами (ЦПО ХБРЯ) по Центральной Азии выразил большую надежду на скорую поставку двух мобильных лабораторий Институтом микробиологии Бундесвера в рамках проект 53. Представители Института вирусологии проинформировали руководителей проекта о потребности в обучении эксплуатации мобильных лабораторий, а также о потребностях в оборудовании для лабораторных работ при борьбе с COVID-19.
Европейским союзом отдельно было выделено около 700 тысяч евро для борьбы с коронавирусом в странах-партнерах Центральной Азии.
Отабек Касимов - Национальный координатор Республики Узбекистан – начальник Инспекции по надзору за исполнением конвенции о запрещении химического и бактериологического оружия Государственного комитета промышленной безопасности в своем кратком докладе рассказал о необходимости поставки в Республику Узбекистан ультрафиолетовых установок с импульсными ксеноновыми лампами для экстренной и плановой дезинфекции воздуха и открытых поверхностей помещений в пределах выделенной ЕС финансовой помощи.
В завершение мероприятий участники договорились продолжать активно вести работу в рамках скорейшей реализации проекта 53 и укреплять региональное сотрудничество.
Напомним, что проект 53 направлен на повышение осведомленности о важности вопросов биобезопасности и биозащиты с вовлечением заинтересованных сторон в странах-партнерах, а также на содействие национальному и региональному сотрудничеству по этим вопросам.