Ўзбекстон ва Вeнгрия ташқи ишлар вазирлари ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Венгрия Ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазири Петер Сийярто билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Музокаралар чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги, шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги Ўзбекистон-Венгрия муносабатлари истиқболлари тўғрисида фикр алмашилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан 2019 йил октябрь ойида Боку шаҳрида бўлиб ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг мажлиси доирасидаги икки томонлама учрашуви чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Вазирлар турли даражадаги бўлажак тадбирлар жадвалини кўриб чиқдилар, икки томонлама учрашувларнинг кун тартиби ва ташкилий жиҳатларини батафсил ишлаб чиқиш учун ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини ўтказиш зарурлигини қайд этди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни янада кенгайтириш учун улкан салоҳият мавжудлиги тасдиқланди, икки томонлама савдо ҳажмларини ошириш механизмлари муҳокама қилинди.
Маданий-гуманитар соҳадаги муносабатларни ривожлантиришга, жумладан икки мамлакатнинг етакчи олий таълим муассасалари ўртасида алоқа ўрнатишга қизиқиш билдирилди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши доирасидаги ҳамда «Ўзбекистон – Венгрия – Европа иттифоқи» шаклидаги Ўзбекистон-Венгрия ҳамкорлигини мустаҳкамлаш масалалари бўйича ҳам фикр алмашди.
Учрашув сўнгида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги билан Венгрия Ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазирлиги ўртасида дипломатик тайёрлов ҳамда ахборот ва ҳужжатлар билан алмашинув соҳасида ҳамкорлик тўғрисида Англашув меморандуми имзоланди.

Главы МИД Узбекистана и Венгрии обсудили перспективные направления дальнейшего развития сотрудничества
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов сегодня встретился с Министром внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петером Сийярто, передает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями о перспективах узбекско-венгерских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также в рамках международных и региональных организаций, уточнили повестку дня встречи министров в МИД.
Особое внимание уделено вопросам реализации договоренностей, достигнутых в ходе двусторонней встречи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном в рамках заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ) в октябре 2019 года в г.Баку.
Министры рассмотрели график предстоящих мероприятий на различных уровнях, отметили необходимость проведения очередного раунда межмидовских консультаций для детальной проработки повестки дня и организационных аспектов двусторонних контактов.
Стороны подтвердили наличие огромного потенциала для дальнейшего расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, обсудили механизмы наращивания объемов двусторонней торговли.
Подчеркнута заинтересованность в развитии отношений в культурно-гуманитарной сфере, в частности установлении связей между ведущими вузами двух стран.
Главы внешнеполитических ведомств также обменялись мнениями по вопросам укрепления узбекско-венгерского взаимодействия в рамках ССТГ и формате «Узбекистан – Венгрия – Европейский союз».
В завершение встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии о сотрудничестве в области дипломатической подготовки и обмена информацией и документацией.