«Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» темир йўл қурилиши лойиҳасини амалга ошириш бўйича келгуси амалий чоралар муҳокама қилинди
Ўзбекистон транспорт вазири Элёр Ғаниев, Қирғизистон транспорт ва йўл вазири Жанат Бейшенов, Хитой Ислоҳотлар ва ривожланиш бўйича давлат қўмитасининг Чет эл капитали ва хорижий инвестициялар департаменти бош директори ўринбосари Чжэн Чипин бошчилигида видеоконференция алоқа шаклида учрашув ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Транспорт вазирлиги манбасига асосланиб.
Онлайн мулоқот шаклида ташкил этилган учрашувда томонлар «Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» темир йўл қурилиши лойиҳасини амалга ошириш бўйича келгуси амалий чораларини муҳокама қилишди. Жумладан, ушбу лойиҳа юзасидан томонлар тақдим этилган темир йўл қурилиши маршрутларини ва темир йўл кенглиги масалаларини муҳокама қилишди.
Онлайн мулоқотда Ўзбекистон транспорт вазири Элёр Ғаниев пандемия шароитида давлат чегаралари орқали темир йўл транспортида юкларни ташиш долзарб аҳамият касб этиб бораётганини яна бир бор таъкидлади.
— Пандемия сабаб карантин чораларининг кучайтирилиши давлатлар иқтисодиётига, биринчи галда, транспорт соҳасига жиддий таъсир этмоқда, — деди Э.Ғаниев. — Пандемия туфайли дунё давлатларида юзага келган оғир вазиятга қарамасдан бугунги кунда фақатгина темир йўл транспорти деярли ҳеч қандай чекловларсиз фаолият кўрсатмоқда. Айнан шу жиҳатнинг ўзи «Ўзбекистон–Қирғизистон–Хитой» темир йўли қурилиши лойиҳасини рўёбга чиқариш муҳим аҳамиятга эга эканини кўрсатмоқда. Ушбу темир йўл «Бир макон, бир йўл» лойиҳаси доирасида энг муҳим транспорт йўлагига айланиши мумкин.
Қирғизистон транспорт ва йўл вазири Жанат Бейшенов темир йўл қурилиши юзасидан тақдим этилган учта йўналиш бўйича SWOT – таҳлиллари ўтказилганини таъкидлаб, юк оқимини шакллантириш, ташувлар самарадорлиги ҳамда темир йўл тармоғи ўтувчи Қирғизистон минтақаларининг келажакдаги ривожланиши нуқтаи назаридан энг мақбул йўналиш «Торуғарт – Арпа – Қўш-Добо – Мақмал – Жалолобод» эканини айтиб ўтди.
Хитой вакили Чжэн Чипин молиявий нуқтаи назардан Қирғизистон томони таклиф этаётган йўналиш бўйлаб қурилишнинг амалга оширилиши яхши таклиф эканини, бироқ темир йўл кенглиги ва йўналиш маршрути бўйича экспертлар ягона тўхтамга келмагани боис бошқа таклифларни ҳам кўриб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
Ушбу жиҳатларни инобатга олган ҳолда томонлар темир йўл қурилиши бўйича энг мақбул йўналишни танлаш, шу билан бирга молиявий-иқтисодий масалаларни кўриб чиқиш, келажакда темир йўлни эксплуатация қилиш юзасидан лойиҳанинг инвестиция моделини ва қурилишнинг техник-иқтисодий жиҳатларини ўрганиш бўйича муҳокамаларни давом эттиришга келишиб олишди.

Обсуждены дальнейшие практические меры по реализации проекта строительства железной дороги Узбекистан–Кыргызстан–Китай
Министр транспорта Узбекистана Эльёр Ганиев, министр транспорта и дорог Кыргызстана Жанат Бейшенов, заместитель директора департамента по делам внешних инвестиций Государственного комитета по развитию и реформам КНР Ч.Чипин в среду провели видеоконференцию, передает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу Минтранса Узбекистана.
В ходе встречи, которая была организована в форме онлайн-конференции, стороны обсудили дальнейшие практические меры по реализации проекта строительства железной дороги Узбекистан–Кыргызстан–Китай. В частности, стороны обсудили предложенные пути строительства и ширину колеи железной дороги.
В ходе переговоров министр транспорта Узбекистана Эльёр Ганиев подтвердил важность грузоперевозок посредством железнодорожного транспорта через государственные границы в условиях пандемии.
- Усиление карантинных мер, вызванных пандемией, оказывает серьезное влияние на экономику стран, особенно в транспортном секторе, - сказал Эльёр Ганиев. - Несмотря на сложную ситуацию, возникшую в странах мира из-за пандемии, сегодня только железнодорожный транспорт работает практически без ограничений. Уже один этот факт демонстрирует важность железнодорожного проекта Узбекистан–Кыргызстан–Китай. Данная железная дорога может стать важнейшим транспортным коридором в рамках проекта «Один пояс, один путь».
Министр транспорта и автомобильных дорог Кыргызстана Жанат Бейшенов отметил, что по всем трем маршрутам осуществлен SWOT-анализ, по итогам которого комбинированный путь «Торугарт – Арпа – Кош-Добо – Макмал – Джалал-Абад» является наиболее оптимальным с точки зрения формирования/транспортировки грузопотока, а также дальнейшего развития регионов Кыргызстана.
Заместитель директора департамента по делам внешних инвестиций Государственного комитета по развитию и реформам КНР Ч.Чипин сказал, что строительство по маршруту, предложенный кыргызской стороной, является хорошим вариантом с финансовой точки зрения, но в связи с тем, что эксперты по ширине и маршруту железной дороги не пришли к единому выводу, предложил рассмотреть и другие предложения.
С учетом данных аспектов стороны договорились продолжить обсуждения по выбору наиболее оптимального маршрута строительства железной дороги, а также по финансово-экономическим вопросам, инвестиционной модели проекта для будущей эксплуатации железной дороги и технико-экономическому обоснованию.