Такрорий карантин ўзини қанчалик оқлайди ёхуд Ўзбекистон пандемияга қарши курашни қандай давом эттиради?
Ўзбекистонда эпидемиологик вазиятнинг ёмонлашуви туфайли 10 июлдан 1 августга қадар яна карантин режими жорий этилди.
Оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда Республика махсус комиссиясининг ушбу қарори атрофидаги баҳс-мунозаралар ҳамон тўхтагани йўқ. Қарор борасида аҳолида кўплаб саволлар туғилди. Муҳокамаларнинг айрим иштирокчилари навбатдаги чекловларнинг киритилиши асосли эканига ва мақсадга мувофиқлигига шубҳа билан қарамоқда.
Такрорий карантин қанчалик асосли экани, давлат падемияга қарши курашни қай тарзда давом эттириши ҳамда аҳоли ва иқтисодиёт секторларининг энг кўп зарар кўрган қатламларига қандай ёрдам берилиши борасида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов «Янги Ўзбекистон» газетасига интервью берди.
— Аввало, мамлакатда санитария-эпидемиологик осойишталикни таъминлаш, аҳоли саломатлиги ва ҳаётини ҳимоя қилиш Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг доимий эътиборида эканини алоҳида таъкидлаш лозим. Давлат раҳбари 14 июль куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида таъкидлаганидек, бу касалликка қарши кураш учун бизда барча захира ва имкониятлар мавжуд.
Энди саволингизга қайтсак. Дарҳақиқат, карантиннинг кучайтирилиши қизғин баҳс-мунозаралар мавзусига айланди. Аҳолининг муайян қисмидаги ҳиссий реакцияни шахсан тушунаман. Ташвишлари асоссиз эмас, негаки карантинни ўтказиш ҳамма учун қийин. Баъзилар ишидан айрилиб, даромадини йўқотишдан қўрқади. Бошқалари апрель-май ойларида бошларидан кечирган ноқулайликларнинг такрорланишини истамайди.
Лекин дунё бугун табиатини ҳали ҳеч ким аниқ ўрганмаган, доимий мутацияга учраб, ёши ва ижтимоий мавқеидан қатъи назар, амалда барчани бирдай зарарлаётган янги ҳалокатли вирусга тўқнаш келиб турганини ҳам унутмаслигимиз керак.
Коронавирусга қарши самарали дори-дармон ва даволаш усулларининг мавжуд эмаслиги, вакциналар эса ҳали ишланиш жараёнидалиги сабабли бу мураккаб эпидемиологик вазиятдан чиқишнинг ягона йўли карантин ҳисобланади.
Коронавирус пандемияси бутун дунё ҳамжамиятини ғафлатда қолдирганини кўряпмиз. Бугунги кунда дунёда ҳар куни бу касалликка чалинган 200 мингдан зиёд бемор аниқланяпти. Уларнинг аксарияти (75 фоизи) АҚШ, Бразилия, Ҳиндистон ва Жанубий Африка Республикаси ҳиссасига тўғри келмоқда.
Ушбу инфекциянинг тарқалиш тезлиги ҳам эътиборни ўзига қаратади. Агар пандемия бошланганидан 13,5 ҳафта ўтиб 1 млн касаллик қайд этилган бўлса, бугунги кунда бу кўрсаткичга 5 кундан камроқ вақт ичида етишиляпти.
Бундай шароитда касаллик тарқалишига қарши курашишнинг энг самарали усули ижтимоий масофа сақлаш, шахсий гигиенага амал қилиш, ниқоб тақиб юриш ва одамлар билан алоқаларни чеклашдир.
Бу ҳақда нафақат ЖССТ вакиллари ва дунё олимлари тинмай гапиряптилар. Буни чекловларни муддатидан олдин енгиллаштириб, карантинга қайтишга мажбур бўлган хорижий давлатлар амалиёти ҳам тасдиқламоқда.
Масалан, май ойи ўрталарида Европада биринчи ва дунёда биринчилардан бири бўлиб эпидемияни енгганини эълон қилган Словения бир ой ўтгач, касаллик юқиши ҳолатларининг кескин кўпайиб кетиши натижасида яна чекловларни киритди. Такрорий қатъий карантин Исроилни ҳам қамраб олди. Пандемия билан муваффақиятли курашаётгандек туюлган Австралия ва Янги Зеландияда ҳам чеклов чоралари сезиларли даражада кучайтирилган.
Ёки ЖССТнинг барча йўриқномалари ва дунёнинг кўплаб эпидемиолог олимлари тавсияларини писанд қилмаган Швецияни олайлик. Шунга қарамай, гарчи кеч бўлса-да, ушбу мамлакат ҳукумати карантиннинг зарурлигини англаб етди ва жорий қилди. Лекин бундан халқ жабр кўрди! Бугунги кунда шведларда коронавирусдан ўлиш даражаси қўшни Норвегия, Финляндия ва Даниядагига қараганда анча юқори. 15 июль ҳолатига кўра, ушбу мамлакатларда ўлим даражаси 253, 329 ва 610 ни ташкил этган бўлса, Швецияда бу кўрсаткич 5,545 га тенг, яъни ўн баравар кўп. Швециянинг собиқ давлат эпидемиологи А.Линде яқинда “бошданоқ анча қатъий чекловларни киритиш лозим эди”, дея бежиз айтмади.
Афсуски, бутун Европа бўйлаб чегаралар ёпилиши шароитида карантин қоидалари юмшатилишининг иқтисодий таъсири катта бўлмади. Швеция Марказий банки прогнозига кўра, бу йил ЯИМ 4,5% қисқаради. Бу эса ЯИМнинг 1,3% ўсиши башорат қилинган олдинги прогнозга мос келмайди.
Барчамиз AҚШ, Бразилия ва Ҳиндистонда жиддий эпидемиологик вазиятни кўряпмиз. Қўшниларимиз Қозоғистон ва Қирғизистон ҳам мураккаб вазиятга тушган.
Шу боис, карантиннинг асоссиз экани ҳақидаги бирёқлама тасдиқлар мутлақо ноўрин. Бундай баёнотларни масъулиятсизлик билан қилинган, деб ҳисоблайман. Зеро, тарозининг иккинчи палласи ҳам бор: юзлаб, минглаб фуқароларнинг, бутун Ўзбекистон халқининг саломатлиги ва ҳаёти хавф остида!
— Кўпчилик мамлакатимизда жорий этилган карантинни асоссиз қаттиқ, деб ҳисобламоқда. Бу фикрга муносабатингиз қандай?
— Аввало, қаттиқ карантин ёки ҳозир хорижда номланаётганидек, оммавий локдаун нималигини аниқлаб олиш лозим. У, асосан, Европада кенг тарқалган.
Оммавий локдаунда одамларнинг ўз уйларини тарк этиши қатъиян ман этилади. Фақат махсус рухсатнома бўлган ҳолларда ёки санитария хизмати олдиндан СМС хабар билан огоҳлантирилганидан сўнггина озиқ-овқат ёки дори-дармон учун кўчага чиқилади.
Ўзбекистон улардан фарқли ўлароқ, чекловларнинг ўртача йўлини танлади. Фуқароларнинг уйларини тарк этиши тақиқланмади ва куннинг муайян вақтларида ҳатто шахсий транспорт воситаларидан фойдаланишга рухсат берилди. Барча озиқ-овқат дўконлари ва дорихоналар узлуксиз ишлаб турди. Озиқ-овқат ва бошқа кундалик эҳтиёж товарлари тақчиллигига ва нарх-навонинг асоссиз ўсишига йўл қўйилмади.
Тўлақонли локдаун (карантин) ҳақида гап ҳам бўлиши мумкин эмас.
Бу сафар ҳам ушбу тамойил сақланиб қолинди. 1 августга қадар фақатгина жамоат транспорти, парклардаги аттракционлар, буюм бозорлари, фитнес заллар, гўзаллик салонлари, умумий овқатланиш нуқталари, санаторийлар, болалар боғчалари ва дам олиш лагерлари фаолияти вақтинча тўхтатилади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, биз энди пандемия шароитида яшашга, меҳнат қилишга ўрганишимиз шарт.
Бу эса биздан доимий ҳушёрликни, санитария меъёрларига ва эпидемиологик талабларга риоя қилишни талаб этади. Менимча, айнан баъзи фуқароларимизнинг хотиржамликка берилиши, лоқайдлиги пандемиянинг янгидан кучайишига имкон берди.
Эътиборингизни қуйидаги ҳолатларга қаратмоқчиман.
Биринчидан, 16 мартдан 10 майгача бўлган қатъий карантин даврида касалланган жами 2 418 нафар киши аниқланиб, ўртача ўсиш суръати 0,007 фоизни ташкил этди.
Иккинчидан, талаблар юмшатилгандан сўнг 10 майдан 9 июлгача бўлган даврда яна 9 029 ҳолат қайд этилиб, 0,03 фоиз ўсиш кузатилди.
Учинчидан, май ойида 51 та кунлик зарарланиш ҳолати қайд этилган бўлса, июнь ойида 163 тадан касалланиш аниқланди. Биргина июль ойининг биринчи ҳафтасида касалланганлар сони яна 2 167 тага кўпайди. Шундан 58 фоизи аҳоли орасида аниқланган. Июль ойи бошидан буён кунига ўртача 324 та янги ҳолат қайд этилди. Сўнгги кунларда зарарланишнинг навбатдаги антирекорди — кунига 500 дан ортиқ ҳолат кузатилмоқда.
Аммо энг ачинарлиси, мамлакатда умумий ўлим даражаси дунёдаги энг паст кўрсаткичлардан бири бўлиб қолаётган бир даврда карантин чекловларини юмшатиш даврида ўлганлар сони 10 тадан 70 тагача, 0,5 фоиз атрофида кўпайди. Бу қўшни мамлакатлар — Қирғизистон ва Қозоғистонга нисбатан деярли уч ва икки баробар паст. Россияда бу кўрсаткич — 1,5%, АҚШда — 4%, Бразилияда — 3%, Ҳиндистонда 3%га тенг.
Айнан шу боис ҳам карантин керак. Ушбу босқичда биз учун фуқароларнинг ўз-ўзини изоляциялаш ва ижтимоий масофа сақлаш орқали вирус юқишининг барча йўлларини тўсиш, беморларни аниқлаш ва касалликнинг тарқалишига йўл қўймаслик борасида фаол чора-тадбирларни амалга ошириш ўта муҳим.
Ишонч билан айтишим мумкинки, Ўзбекистонда COVID-19га қарши кураш борасида бир бутун ва чуқур ўйланган стратегия ишлаб чиқилган ва амалга оширилмоқда, бундай ёндашувимиз Германия, Хитой, Корея Республикаси, Франция, Австрия, Чехия, Дания каби давлатларнинг пандемияга қарши курашишдаги энг яхши амалиётларига мос келади. Уларнинг тажрибаси касаллик мониторингини ташкил этиш, соғлиқни сақлаш тизими салоҳиятини мустаҳкамлаш ва кенгайтириш зарурлигига ишора қилади. Соғлиқни сақлаш соҳасидаги инқирозни бартараф этиш ва иқтисодий ўсишнинг мустаҳкам захираларини яратиш орқали иқтисодий ўсишнинг зарурий шарт-шароитларини таъминлай оламиз.
Одамлар ўртасидаги алоқалар сонини камайтириш ҳар бир зарарланган бемор орқали касалликнинг 4-5 та янги одамга эмас, балки анча кам кишига юқишига олиб келиши лозим. Бу вазиятни назорат остида ушлаб туриш, касаллик тарқалиш манбаларини аниқлаш ва тарқалиб кетишига йўл қўймаслик имконини беради. Бошқача айтганда, барча касалланиш ҳолатлари қанчалик тез аниқланса, текширилса ва изоляцияланса, вирусни жиловлаш шунчалик осон бўлади.
— Пандемия бошланганидан буён коронавирус аслида мавжуд эмаслиги ҳақидаги замирида шахсий манфаатлар яширинган ва конспиратив назариялар кузатилмоқда. Бундай хабарларга муносабатингиз қандай? Бу инсонларнинг вазиятнинг жиддийлигини англашига бирор-бир тарзда таъсир кўрсатиши мумкинми?
- Тўғри қайд этдингиз. Бундай нотўғри маълумот ва миш-мишлар, афсуски, бутун дунёда мавжуд. Бу пандемия билан курашиш ҳаракатларига тўсқинлик қилувчи ва оддий фуқароларни адаштирувчи жиддий муаммо. Шу боис ҳам БМТ, ЖССТ ва бошқа нуфузли ташкилотлар ҳамда экспертларнинг эътибори шунга қаратилган.
Масалан, БМТ Бош котиби А. Гутерриш буни “инфодемия”, деб атади ва халқаро ҳамжамиятни бундай сохта маълумотларга қарши фаол курашишга чақирди. Бу дунё амалиётида мутлақо янги ҳодиса. ЖССТ Бош директори Т. Гебрейесус сохта маълумотларнинг вирусдан ҳам тезроқ тарқалаётгани ва касалликнинг ўзидан ҳам хавфлироқ тус олаётганини таъкидлади.
Германия, Италия, Испания ва Буюк Британия ҳукуматлари ҳамон нотўғри ахборотга қарши фаол курашмоқда, аҳолисининг медиа-маданиятини оширмоқда.
Фуқароларимиз орасида ҳақиқатдан узоқ бўлган хабарларга ишонганлар ҳам бўлиши мумкин. Эҳтимол, бу ўзлари ҳам буни билмаган ҳолда аҳоли орасида COVID-19 тарқалишини келтириб чиқарган, карантин чораларини писанд қилмаган айрим кишиларнинг “ҳушёрлигини сусайтиргандир”.
Ўзини изоляциялаш даврида ижтимоий тармоқлар ва телеграм-каналлар сохта хабарларнинг ҳақиқий ўчоғига айланди. Кўриб турганимиздек, ўз манфаатини ўйлаб нотўғри маълумотлар тарқатаётган айрим кимсалар сўз ва ахборот эркинлигидан ўзларининг ғаразли мақсадлари йўлида, шов-шув учун ва обуначилари сонини кўпайтиришда фойдаланишган. Бу каби масъулиятсиз хатти-ҳаракатлар кўплаб ўқувчиларда янглиш фикр уйғотади.
Яхшиямки, бундай уринишлар мамлакатдаги ҳақиқий эпидемиологик вазиятдан яхши хабардор ваколатли мутахассислар томонидан дарҳол рад этилмоқда.
Бунга, асосан, Ўзбекистонда бугунги кунда ҳукм сураётган очиқлик ва ошкоралик туфайли эришилди. Айтишим мумкинки, ҳукумат ва барча давлат органлари максимал даражада ошкора ишламоқда. Ахборот очиқлиги борасидаги танлаган йўлимиз ривожланган мамлакатларнинг энг яхши амалиётларига мос келади ва амалда ўзини оқламоқда. Халқ билан стратегик мулоқотни юритиш ва такомиллаштириш пандемияга қарши курашда устувор бўлиб қолади.
— Карантиннинг бешинчи куни ҳам ўтяпти. Агар эпидемиологик вазият талаб этса, чеклаш режими узайтирилиши мумкин. Давлат эпидемияга қарши туришда қандай йўл тутишни кўзламоқда?
— Аввало, барчани келажакка бўлган умидни сўндирмасликка ва кўрилган барча чора-тадбирларнинг кутилган натижани беришига ишонишга чақирган бўлардим. Ўзбекистон ҳудудида коронавирусни жиловлашни мақсад қилганмиз. Бунга эришиш учун пандемиянинг дастлабки кунлариданоқ улкан ишлар амалга оширилмоқда.
Давлат фуқароларни COVID-19 дан даволаш, касалликни аниқлаш ва даволаш бўйича барча харажатларни тўлиқ зиммасига олган. Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш харажатлари учун 1,7 трлн сўм маблағ йўналтирилди.
Ушбу маблағларга тезкор тарзда Тошкент, Наманган, Сурхондарёда карантин зоналари, шунингдек, Зангиота туманида 1000 койка-ўринга мўлжалланган ихтисослаштирилган кўп тармоқли шифохона қуриб битказилди. Баъзи тиббиёт муассасалари қайта ташкил этилиб, янги стационарлар очилди, ЎСШ ва бошқа тиббий ускуналар, шахсий ҳимоя воситалари фаол харид қилинди.
Бу COVID-19 га чалинган барча беморларни муваффақиятли даволашни таъминлаш, тиббий ходимлар саломатлигини сақлаб қолиш, Италия, Испания ёки АҚШда кузатилганидек, зарарланишларнинг энг юқори чўққисида соғлиқни сақлаш тизимига оғир юк тушишига йўл қўймаслик имконини берди.
Бир сўз билан айтганда, ҳукумат карантинни жорий этиш билангина чекланиб қолмай, соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳкамлашда, тезкор реакция кўрсатиш хизмати салоҳиятини оширишда давом этмоқда.
Шу билан бирга, ўртача даражадаги оғир бир беморга даволаниш харажати 32,3 млн сўм (3,200 доллар), реанимациядаги беморга эса 64,4 млн сўм (6,300 доллар)ни ташкил этганини яна бир бор эслатиб ўтмоқчиман. Дастлабки ойларда беморларнинг кейинги реабилитациясида ҳар бири учун 2,5 млн сўм (250 доллар) сарфланди. Масалан, FAIRHEALTH (Америкадаги соғлиқни сақлаш соҳасида тадқиқотлар олиб борувчи ИИЧБ – муҳаррир изоҳи) ҳисоб-китобига кўра, АҚШда тиббий суғуртасиз бир америкаликни коронавирусдан даволаш 73,3 минг долларга, суғурталанганиники эса 38 минг долларга тушади. Шунингдек, коронавирусга чалинган касални даволаш харажати 1 млн долларни ташкил этган ҳолат ҳам маълум.
Ўзбекистонда ўз вақтида кўрилган дастлабки карантин чора-тадбирлари туфайли COVID-19 атрофидаги вазият қўшни давлатлар, МДҲ ва умуман, бутун дунёга нисбатан анча яхши ва бу жуда муҳим факт.
Масалан, аҳоли сонига нисбатан касалланиш даражасини олайлик. Ўзбекистонда бу улушлар нисбати бошқа давлатларга нисбатан минимал даражада. Ҳар 100 минг кишига тўғри келадиган ҳолатлар сони бўйича Ўзбекистон МДҲ давлатлари орасида охирги ўринда туради — 35 киши. Россияда бу кўрсаткич — 484, Беларусда — 681, Қозоғистонда — 291, Қирғизистонда — 143, Арманистонда 1024 кишига тенг.
Сўнгги кунларда мамлакатимизда зарарланиш статистикасининг ошиб бораётганини кўряпмиз. Интенсив терапия ва карантин зоналарида касалланганлар сони кўпайди. Ўлим даражаси ҳам нисбатан ошди. Агар мартдан май ойига қадар бизда 10 та ўлим ҳолати юз берган бўлса, чекловлар енгиллаштирилгач, ўлим кўрсаткичи яна 50 тага ошди.
Бу кўрсаткичларни камайтириш, зарарланишлар сонининг ўсиш занжирини бузиш учун бизга карантин керак. Бу эса бўшаган куч ва маблағларни соғлиқни сақлаш тизимини янада мустаҳкамлашга, аҳолини қўллаб-қувватлашга йўналтириш имконини беради.
— Сўнгги кунларда касалликни ташхислаш, аниқроғи, COVID-19 га тест олиш жараёни борасида кўплаб ўринли саволлар пайдо бўлди.
— Тестлар ҳажмини ҳеч қандай камайтирмадик. Ҳар куни 22-24 минг тест ўтказилмоқда. 12 июлга қадар 1,3 миллиондан ортиқ тест ўтказилди. Бу 1 млн аҳолига 41 мингта тест ўтказилди, дегани.
Масалан, бу энг юқори кўрсаткичлардан биридир. Биздан фақат Россия (157 мингта), АҚШ (126 мингта), Буюк Британия (117 мингта) каби давлатлар юқорироқ поғонани эгаллаган. Пропорционал нуқтаи назардан Ҳиндистон ва Бразилияда Ўзбекистонга қараганда 1 млн кишига нисбатан кам тест ўтказган. Сўнгги кунларда аниқланган ҳолатлар сонининг ошиши кўп жиҳатдан катта миқдорда тестлар ўтказилиши билан ҳам боғлиқ, деб ҳисоблайман. Шу билан бирга, давлат тест ўтказиш қобилиятини оширишда давом этмоқда. Жумладан, яқиндагина тест, ПЗР аппаратлари ва бошқа лаборатория ускуналари харид қилиш учун 500 млрд сўмга яқин маблағ йўналтирилди.
Бироқ тест, биринчи навбатда, “шунга гумон мавжуд” ҳолатларда, яъни касаллик аломатлари ўзини намоён қилган шахсларда ва касаллар билан мулоқотда бўлган одамларда ўтказилиши кераклигини ҳам ҳисобга олиш лозим. Акс ҳолда соғлиқни сақлаш тизими шунчаки юкламага бардош бера олмай қолади.
Бундай ёндашувга бошқа мамлакатларда, хусусан, Германия ва Японияда ҳам амал қилинади. Билишимча, Японияда тана ҳарорати 37,5 даражадан юқори, йўтал ва тумов бўлган одамларнинг коронавирус тестидан эркин ўтиши тақиқланади ва улар камида 4 кун уйда қолишга чақирилади. Агар аломатлар йўқолмаса, махсус марказлардан бирига қўнғироқ қилиб, сиртдан суҳбатдан ўтиши керак. Мабодо вазият жиддий бўлса, бемор учун тез ёрдам машинаси жўнатилади, коронавирус тести ўтказилади ва у юқумли касалликлар палатасига ётқизилади. Япония ҳукумати шу йўл билан шифохоналарнинг касалланганлар, шу билан бирга, аломатлари енгил кечаётган фуқаролар билан тўлиб-тошиб, натижада янги оммавий зарарланиш ўчоқлари кўпайиб кетган Италиянинг аҳволига тушиб қолмасликка интилади.
— Давлат аҳолининг заиф қатламларини қандай қўллаб-қувватлаш ва иқтисодиётни қандай тиклаш ниятида?
— Таъкидлаш жоизки, айнан давлат иқтисодий ва молиявий харажатларнинг кўпчилигини онгли равишда ўз зиммасига олган. Айримлар ижтимоий тармоқларда давлат ижтимоий кўмакни бошданоқ йирик корхоналар зиммасига юклаб қўйди, деб ёзишади. 120 минг эҳтиёжманд оилани қўллаб-қувватлаш учун 20 млрд сўмни етарли эмас, дейишмоқда.
Лекин ундай эмас. Нафақат аҳолининг барча қатламлари учун, балки кичик ҳамда ўрта корхоналар ва, умуман, бутун иқтисодиётнинг бир маромда ишлашини ҳам максимал даражада қўллаб-қувватлаш мақсадида ёрдам пакети қабул қилинди.
500 мингдан ортиқ тадбиркорлик субъекти ва 8 миллиондан ортиқ фуқарога қарийб 30 трлн сўм миқдорида имтиёз ва преференциялар берилди.
Коронавирус пандемияси вақтида аҳоли, иқтисодиёт тармоқлари ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларнинг умумий қиймати 6,1 млрд доллардан зиёд, деб баҳоланган. Ўзбекистон шароитида бу маблағлар мамлакат ЯИМнинг деярли 11% ини ташкил этади. Иқтисодий имкониятларимизни ҳисобга оладиган бўлсак, бу анчайин катта маблағ. Шундан 1,7 млрд долларга яқин ёки қарийб 30 фоиз маблағ Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳкамлашга йўналтирилди, бу эса юқори кўрсаткичдир.
Кўпчилик фуқаролар “вертолёт пуллар” ажратилишини ҳам қўллаб-қувватлайди. Ушбу масала бўйича ўз фикрларим билан ўртоқлашмоқчиман. Бу жуда баҳсли масала, негаки бутун дунёда пандемия оқибатларини минималлаштиришнинг ягона стандарти мавжуд эмас. Ҳар бир мамлакат ўз иқтисодий воқелигига асосланиб, қарорлар қабул қилади. “Вертолёт пуллар” ижтимоий қўллаб-қувватлаш сифатида фойдалидир, бироқ пул-кредит сиёсати воситаси сифатида долзарб эмас ва, умуман, ривожланаётган иқтисодиётга салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Биринчидан, қарор қабул қилишда биз манзилли кўмак тамойилидан келиб чиқамиз. Маблағлар, биринчи навбатда, пандемияга қарши курашиш учун аҳолининг энг заиф тоифаларига, шунингдек, иқтисодиёт тармоқларининг қўллаб-қувватланиши ва бир маромда ишлаши учун йўналтирилади. Бу пандемиядан сўнг ҳар бир кишининг ишга киришиб кетиши, иқтисоднинг “ишлаши” мақсадида амалга оширилади.
Иккинчидан, тўлақонли ишламаётган хизмат кўрсатиш сектори шароитида катта пул массасининг пайдо бўлиши инфляцияга олиб келиши мумкин, бу эса охир-оқибат озиқ-овқат ва бошқа кундалик эҳтиёж товарлари нархлари ошишига олиб келади.
Умуман олганда, биз қабул қилган модел аҳолининг заиф гуруҳларига манзилли ёрдам кўрсатишни ташкил этишга асосланган. Мавжуд захиралардан иқтисодий фаолиятни қўллаб-қувватлаш ва одамларни иш ва мос равишда маош билан таъминлашда фойдаланилади. Бунинг келажакда мамлакат аҳолисига бир марталик пул тўловларидан кўра кўпроқ иқтисодий самара бериши шубҳасиз, деб ҳисоблайман.
Хулоса сифатида таъкидлашни истардимки, эҳтиёжманд оилаларга ёрдам кўрсатилиши борасида ҳеч қандай шубҳага ўрин қолмаслиги лозим. Карантин даврида бундай тоифадаги кишилар озиқ-овқат ва дори-дармонсиз қолиб кетмайди. Давлат масъулиятни ўз зиммасига олган ва бу режаларни қатъий амалга оширишни кўзламоқда. Зеро, Президентимиз таъкидлаганидек, бунинг учун бизда барча захира ва имкониятлар мавжуд.
Энг муҳими, биз энди пандемия шароитида яшашга, меҳнат қилишга ўрганишимиз шарт. Ҳаёт давом этмоқда ва у биздан сабр-тоқат ва мустаҳкам интизом билан оқилона ҳаракат қилишимизни талаб этади. Аминманки, бу синов ва қийинчиликларни, албатта, енгиб ўтамиз!

Насколько оправдан повторный карантин, или Как Узбекистан намерен дальше бороться с пандемией
В республике в связи с ухудшением эпидемиологической обстановки с 10 июля по 1 августа вновь введен карантинный режим.
В СМИ и социальных сетях до сих пор не стихают разговоры вокруг данного решения Специальной республиканской комиссии. Это вызвало множество вопросов среди большинства населения. Некоторые участники обсуждений ставят под сомнение обоснованность и целесообразность очередного введения ограничений.
О том, насколько оправдан повторный карантин, как государство будет дальше бороться с эпидемией, а также помогать наиболее пострадавшим слоям населения и секторам экономики, рассказывает газете «Правда Востока» первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Акрамжон НЕЪМАТОВ:
- Прежде всего хочу подчеркнуть, что обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия в стране, охрана здоровья и жизни населения находятся под постоянным вниманием Президента Шавката Мирзиёева. Как отметил глава государства на видеоселекторном совещании, состоявшемся 14 июля, у нас имеются все резервы и возможности для борьбы с этой болезнью.
Действительно, усиление карантина стало предметом оживленных дискуссий. Столь эмоциональная реакция определенной части населения понятна. Переживания граждан небеспочвенны, поскольку карантин труднопереносим для всех. Некоторые боятся потерять работу и остаться без дохода. Другие не хотят повторения тех неудобств, которые пришлось пережить в апреле-мае.
Но мы должны помнить, что мир имеет дело с новым смертельным вирусом, природу которого еще никто точно не смог изучить. Он, постоянно мутируя, поражает практически всех людей, независимо от возраста и социального положения.
Так как пока нет эффективного лекарства и метода лечения от коронавируса, а вакцины еще находятся на стадии разработки, то единственным выходом из сложившейся непростой эпидемиологической ситуации остается только карантин.
Мы видим, что пандемия коронавируса застала все мировое сообщество врасплох. В настоящее время на планете ежедневно выявляется более 200 тысяч зараженных. Большинство этих случаев (75 процентов) приходится на США, Бразилию, Индию, Южную Африку.
Также стоит обратить внимание на скорость распространения инфекции. Если один миллион заболеваний был зафиксирован спустя 13,5 недели с начала пандемии, то сегодня такое же количество людей заражаются коронавирусом менее чем за пять дней.
В этих условиях самым эффективным способом противодействия распространению заболевания являются соблюдение социальной дистанции и личной гигиены, ношение медицинских масок, ограничение контактов между людьми.
Об этом постоянно говорят не только представители ВОЗ и ученые со всего мира. Это подтверждает и практика зарубежных государств, которые преждевременно ослабили режим ограничений и были вынуждены вновь вернуться к карантину.
К примеру, Словения, первая в Европе объявившая в середине мая о победе над эпидемией, спустя месяц опять-таки одной из первых в мире вновь ввела ограничения из-за резкого роста заражений. Повторный жесткий карантин охватил и весь Израиль. Значительно усилены ограничительные меры в Австралии и Новой Зеландии, которые, казалось, успешно справлялись с пандемией.
Или же возьмем Швецию, проигнорировавшую все предписания ВОЗ и рекомендации многих ученых-эпидемиологов. Правительство этой страны все же осознало необходимость карантина и, хотя и с опозданием, но ввело его. Однако пострадал-то от этого народ! Сегодня уровень смертности от коронавируса среди шведов значительно выше, чем в соседней Норвегии, Финляндии, Дании. В то время как в этих странах на 15 июля смертность составляет соответственно 253, 329 и 610, в Швеции данный показатель равен 5545, то есть в десятки раз больше. Неспроста на днях бывший государственный эпидемиолог Швеции Анника Линде заявила, что в стране «изначально следовало ввести гораздо более жесткие ограничения».
К сожалению, также и экономический эффект от смягченного карантина в условиях закрытия границ по всей Европе оказался небольшим. По прогнозу Центробанка Швеции, ВВП сократится в этом году на 4,5 процента. Это не соответствует предыдущему прогнозу, в котором предсказывался рост ВВП на 1,3 процента.
И наконец, мы видим, какая тяжелая эпидемиологическая ситуация наблюдается в США, Бразилии, Индии. В непростом положении оказались наши соседи - Казахстан и Кыргызстан.
Поэтому односторонние утверждения о неоправданности карантина совершенно неуместны. Считаю такие заявления безответственными. Ведь есть другая сторона медали: на кону здоровье и жизнь всего народа Узбекистана!
- Многие считают введенный в нашей стране карантин необоснованно жестким. Каково ваше мнение?
- Для начала нужно выяснить, что есть жесткий карантин или, как его называют за рубежом, тотальный локдаун. Он был широко распространен преимущественно в Европе.
При тотальном локдауне людям категорически запрещалось покидать свои дома. За продуктами или лекарствами они могли выходить только в том случае, если имели при себе соответствующее разрешение, либо заранее предупредив СМС-сообщением санитарные службы.
Узбекистан же выбрал серединный путь ограничений. Гражданам не запрещалось выходить из дома. В определенное время суток разрешалось даже передвигаться на личном автотранспорте. Бесперебойно работали все продуктовые магазины и аптеки. Не допущен дефицит продовольствия и других товаров первой необходимости, безосновательный рост цен. О полноценном локдауне и речи не могло быть.
Этот принцип сохранен и на сей раз. До 1 августа приостанавливают работу лишь общественный транспорт, аттракционы в парках, вещевые рынки, фитнес-залы, салоны красоты, точки общепита, санатории, детсады, лагеря.
Как отметил Президент Узбекистана, мы должны научиться работать и жить в этих условиях. Это требует от нас постоянной бдительности, соблюдения санитарных норм и эпидемиологических требований.
Мне кажется, что именно самоуспокоенность некоторых наших граждан, их своего рода безразличие позволило эпидемии взять новые обороты.
Хотел бы обратить внимание на следующие моменты.
Во-первых, в период строгого карантина с 16 марта по 10 мая всего выявлено 2418 зараженных. Среднестатистический прирост был на уровне 0,007 процента.
Во-вторых, после послаблений в период с 10 мая по 9 июля зафиксировано еще 9029 случаев, прирост составил 0,03 процента.
В-третьих, если в мае ежедневно регистрировали 51 случай заражения, то в июне - 163. Только в первую неделю июля количество инфицированных увеличилось еще на 2167 человек. Из них 58 процентов выявлено среди населения. С начала июля в день в среднем фиксируется по 324 новых случая. В последнее время наблюдается очередной антирекорд заражений - более 500 прецедентов в день.
Самое печальное, количество смертей выросло с 10 до 70 в период смягчения карантинных ограничений, хотя в целом уровень смертности в стране остается одним из самых низких по миру - около 0,5 процента. Это почти в три и два раза ниже, чем в соседних странах - Кыргызстане и Казахстане. В России этот показатель - 1,5 процента, США - 4, Бразилии и Индии - по 3.
Именно поэтому нужен карантин. На данном этапе нам важно блокировать все пути передачи вируса за счет самоизоляции граждан и социального дистанцирования, активного проведения мероприятий по выявлению и локализации больных.
Могу с уверенностью отметить, что в Узбекистане разработана и последовательно реализуется целостная и глубоко продуманная стратегия по борьбе с COVID-19. Наши подходы согласуются с наилучшей практикой противостояния пандемии таких стран, как Германия, КНР, Республика Корея, Франция, Австрия, Чехия, Дания.
Их опыт указывает на необходимость организации мониторинга за болезнью, усиления и расширения потенциала системы здравоохранения. Только преодолев кризис в сфере, создав запас прочности в данной сфере, мы сможем обеспечить необходимые условия и для экономического роста.
Уменьшение числа контактов между людьми должно привести к тому, что каждый заболевший будет заражать не 4-5 человек, а намного меньше. Это позволит нам держать ситуацию под контролем, выявлять и локализовать источники распространения болезни. Иными словами: чем быстрее все случаи болезни будут обнаружены, проверены и изолированы, тем легче можно обуздать вирус.
- Акрамжон Илхомович, с самого начала пандемии наблюдаются спекуляции и конспирологические теории о том, что коронавируса на самом деле не существует. Как вы относитесь к подобным сообщениям? И могли ли они как-то повлиять на восприятие людьми всей серьезности ситуации?
- Вы правильно отметили, дезинформация и слухи, к сожалению, имеют место во всем мире. Это серьезная проблема, которая сдерживает усилия по борьбе с пандемией, вводит в заблуждение рядовых граждан. Именно поэтому на это обратили внимание ООН, ВОЗ и другие авторитетные организации, эксперты.
К примеру, Генсек ООН Антониу Гуттериш назвал это инфодемией и призвал мировое сообщество активно бороться с фейками. Это совершенно новый феномен в мировой практике. Гендиректор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что фейки распространяются быстрее вируса и опасны не менее самой болезни.
Правительства Германии, Италии, Испании, Великобритании до сих пор активно борются с дезинформацией, повышая медиакультуру своего населения.
Не исключено, что среди наших граждан также есть те, кто поверил сообщениям, далеким от действительности. Возможно, это усыпило бдительность некоторых людей, которые пренебрегли карантинными мерами и спровоцировали, сами того не подозревая, распространение COVID-19 среди населения.
В период самоизоляции социальные сети, Telegram-каналы стали настоящим очагом фейковых новостей. Как видим, свободу слова и информации некоторые распространители спекуляций использовали в своих корыстных целях, ради хайпа и увеличения количества подписчиков. Такое их безответственное поведение вводило в заблуждение ряд читателей.
Благо, подобные попытки моментально опровергались компетентными специалистами, владеющими информацией о реальной эпидемиологической ситуации в стране.
Во многом достичь этого удалось благодаря открытости и гласности, царящей сегодня в Узбекистане. Могу сказать, что правительство, все государственные органы работают максимально прозрачно. Избранный нами путь информационной открытости соответствует передовому опыту развитых стран и на деле оправдывает себя. Поддержание и совершенствование стратегической коммуникации с народом будет оставаться приоритетом в борьбе с пандемией.
- Не исключено, что режим ограничений может быть продлен, если того потребует эпидемиологическая ситуация. Как государство намерено противостоять эпидемии?
- Прежде всего призываю всех сохранять оптимизм и верить в то, что принимаемые меры дадут ожидаемый результат. Мы нацелены на то, чтобы обуздать коронавирус на территории Узбекистана. Для этого с первых дней пандемии ведется колоссальная работа.
Государство полностью взяло на себя все расходы по сдерживанию, выявлению и лечению граждан от COVID-19. Только на расходы по борьбе с распространением коронавирусной инфекции уже направлено 1,7 триллиона сумов.
На эти средства оперативно построены карантинные зоны в Ташкентской, Наманганской, Сурхандарьинской областях, а также специализированная многопрофильная больница в Зангиатинском районе на тысячу койко-мест. Отдельные медучреждения были перепрофилированы, открылись новые стационары. Активно приобретались аппараты ИВЛ и другое медоборудование, средства индивидуальной защиты.
Все это позволило обеспечить успешное лечение пациентов с COVID-19, сохранить здоровье медицинского персонала, не допустить пиковой нагрузки на систему здравоохранения, как это было в Италии, Испании или США.
Словом, правительство не ограничивается только введением карантина, а продолжает укреплять систему здравоохранения, повышает потенциал всех экстренных служб реагирования.
При этом хотел бы еще раз упомянуть, что расходы на лечение одного больного средней тяжести составляют 32,3 миллиона сумов (3200 долларов), а находящегося в реанимации пациента - 64,4 миллиона сумов (6300 долларов). Действовавшая в первые месяцы последующая реабилитация обходилась по 2,5 миллиона сумов (250 долларов) на каждого из них. К примеру, в США, по подсчетам FAIRHEALTH (американская НПО, проводящая исследования в сфере здравоохранения - прим. ред.), лечение от коронавируса обойдется американцу без медицинской страховки в 73,3 тысячи долларов, а застрахованному - в 38 тысяч. Известен также случай, когда счет за лечение коронавирусного больного составил свыше миллиона долларов.
В Узбекистане благодаря своевременно принятым первоначальным карантинным мерам ситуация вокруг COVID-19 в разы лучше, чем в соседних странах, СНГ и по миру в целом. И это очень важный факт.
Возьмем, к примеру, уровень заболеваемости в отношении к численности населения. В Узбекистане данное долевое соотношение по сравнению с другими государствами минимально. По показателю числа заболевших на 100 тысяч населения наша республика занимает последнее место среди стран СНГ - 35 человек. В России этот показатель - 484, Беларуси - 681, Казахстане - 291, Кыргызстане - 143, Армении - 1024.
Между тем мы видим, что в последние дни статистика заражений в стране идет на подъем. Увеличилось количество людей, находящихся в интенсивной терапии и карантинных зонах.
И для снижения этих показателей, разрыва цепочки роста количества заражений нужен карантин. Это позволяет направить высвобожденные силы и средства на дальнейшее укрепление системы здравоохранения, поддержку населения.
- В последние дни накопилось много резонных вопросов к диагностике заболевания, точнее - к процессу проведения тестов на COVID-19.
- Мы ни в коем случае не снижали объемы проведения тестов. Ежедневно проводится по 22-24 тысячи тестов. До 12 июля взято более 1,3 миллиона тестов, что означает: на один миллион населения проведена 41 тысяча анализов.
Это один из самых высоких показателей. Выше нас только такие страны, как Россия (157 тысяч), США (126 тысяч), Великобритания (117 тысяч). В пропорциональном соотношении в Индии, Бразилии проведено меньше тестов на один миллион человек, чем в Узбекистане.
Считаю, что увеличение за последние дни числа выявляемых случаев связано в том числе с проведением большого количества тестов. При этом государство продолжает наращивать возможности тестирования. В частности, только в последнее время на приобретение тестов, ПЦР- аппаратов и другого лабораторного оборудования направлено порядка 500 миллиардов сумов.
Однако тут важно учитывать, что тестирование должно проводиться в первую очередь при так называемых подозрительных случаях, то есть у лиц, проявляющих симптомы болезни и контактировавших с инфицированными. В противном случае система здравоохранения просто не выдержит нагрузки.
Этого подхода придерживаются и в других странах, в частности в Германии и Японии. Насколько известно, в Японии тест на коронавирус свободно проходить запрещается - людей с температурой выше 37,5º С, кашлем и насморком призывают не менее четырех дней сидеть дома. Если симптомы не исчезают, нужно позвонить в один из специальных центров и пройти заочное собеседование. В случае серьезности ситуации за больным пришлют машину скорой помощи, проведут тест на коронавирус и госпитализируют в инфекционную палату. Тем самым власти Японии стремятся избежать того, что случилось в Италии, когда больницы заполнились гражданами, в том числе с легкими симптомами, и стали очагами новых массовых заражений.
- Как государство намерено оказывать поддержку уязвимым слоям населения и восстанавливать экономику?
- Нужно подчеркнуть, что именно государство осознанно приняло на себя большинство экономических и финансовых издержек. В социальных сетях отдельные люди пишут, что, мол, государство изначально возложило соцподдержку на плечи крупных предприятий. Недостаточным называют выделение 20 миллиардов сумов на поддержку 120 тысяч нуждающихся семей.
Но ведь это не так. Был принят пакет помощи по максимальной поддержке не только всех слоев населения, но и бесперебойного функционирования малых и средних предприятий, экономики в целом.
Более 500 тысяч субъектов предпринимательства и свыше восьми миллионов граждан получили льготы и преференции на сумму около 30 триллионов сумов.
Общая стоимость принятых мер по поддержке населения, отраслей экономики и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии оценена в размере более 6,1 миллиарда долларов. В условиях Узбекистана эти средства составляют почти 11 процентов ВВП страны. При наших экономических возможностях это довольно большая сумма. При этом порядка 1,7 миллиарда долларов, или около 30 процентов из них, направлены на укрепление системы здравоохранения, что является высоким показателем.
Многие также выступают за выделение гражданам «вертолетных денег». Хотел бы поделиться своим мнением по данному поводу. Это довольно-таки спорный вопрос, поскольку в мире не существует единого стандарта минимизации последствий пандемии. Каждая страна принимает решения исходя из своих экономических реалий. «Вертолетные деньги» могут быть полезны в качестве социальной поддержки, но они не актуальны в качестве инструмента денежно-кредитной политики. Это может негативно сказаться на развивающейся экономике.
Во-первых, при принятии решения мы исходим из принципа адресности. Средства направляются прежде всего на борьбу с пандемией, наиболее уязвимым категориям людей, а также на поддержку и бесперебойное функционирование отраслей экономики. Это делается с той целью, чтобы после пандемии все могли приступить к трудовой деятельности, а экономика работала.
Во-вторых, появление большой массы денег в условиях неполноценной работы сектора услуг может вызвать инфляцию, что в конечном счете приведет к повышению цен на продукты питания и другие товары первой необходимости.
В целом принятая нами модель основана на организации адресной помощи находящимся в уязвимом положении группам населения. Имеющиеся резервы используются для поддержки экономической активности и обеспечения людей работой, соответственно, и заработком. Считаю, что, несомненно, это даст в перспективе больший экономический эффект, чем разовые денежные выплаты всему населению страны.
Хочу подчеркнуть: никто не должен сомневаться в том, что помощь нуждающимся семьям будет обеспечена. В период карантина они не останутся без продуктов и лекарств. Государство берет на себя эту ответственность и твердо намерено выполнять свои планы. Ведь, как отметил Президент страны, у нас есть все резервы и возможности для этого.
Главное, научиться жить и работать в условиях пандемии. Жизнь продолжается и требует, чтобы мы действовали разумно, с терпением и несгибаемой дисциплиной. Уверен: обязательно преодолеем эти испытания и трудности!