Петер Сийярто: Ўзбекистон Шарқ мамлакатлари билан ҳамкорликни кенгайтириш бўйича Венгрия стратегиясининг истиқболли йўналиши ҳисобланади
Венгрия ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазири Петер Сийярто бошчилигидаги делегация ташриф билан Ўзбекистонда бўлиб турибди. Бу Венгрия вазирининг сўнгги беш ой ичида мамлакатимизга иккинчи ташрифидир. Бу, шубҳасиз, ҳар икки томон ҳамкорликни ривожлантиришдан бирдек манфаатдор эканидан далолатдир. Ташриф дастурининг учрашувларга бойлиги ва чет эллик меҳмонларнинг ижобий муносабати ҳам фикримизга мисол бўла олади.
“Дунё” АА мухбири вазир Петер Сийярто билан суҳбатлашди, унинг Ўзбекистон – Венгрия ҳамкорлигининг жорий босқичи ва истиқболлари ҳақидаги қарашлари билан қизиқди.
– Вазир жаноблари, суҳбатга вақт ажратганингиз учун ташаккур. Суҳбатимизни Ўзбекистон билан Венгрия ўртасидаги муносабатларнинг қисқача тавсифидан бошласак.
– Муносабатларимизни «дўстлик» сўзи билан ифодалаш мумкин. Бирдамлик энг қийин пайтларда муҳим аҳамият касб этишини бугун барчамиз яхши ҳис этмоқдамиз. Ўзбекистон пандемия шароитида, қийин вазиятга тушиб қолганимизда бизни биринчилардан бўлиб қўллаб-қувватлади. Ўзбекистон инсонпарварлик ёрдами сифатида 650 минг ниқоб тақдим этди. Бундай ёрдам ҳар қандай ҳимоя воситасини олиш жуда қийин бўлиб турган бир пайтда амалга оширилди. Ушбу кўмак дўстлик ва ҳамжиҳатликка бўлган интилишга ёрқин мисолдир ва ташрифимнинг сабабларидан биридир. Шу ўринда Венгрия халқи номидан Ўзбекистон раҳбарияти ва халқига чексиз ҳурмат ва миннатдорлигимни билдираман.
– Сўнгги 5 ой давомида Ўзбекистонга иккинчи ташрифингиз. Бу, шубҳасиз, Ўзбекистон – Венгрия муносабатлари фаол ривожланиб бораётганидан далолат беради, тўғрими?
– Албатта. Биз ушбу минтақанинг ривожланиб бораётганига гувоҳмиз. Венгрияда Шарқ мамлакатларининг ишга солинмаган имкониятларини ўзимиз учун кашф қилиш бўйича тасдиқланган стратегия доирасида биздан Шарқда жойлашган мамлакатлар билан ҳамкорликка алоҳида эътибор бермоқдамиз. Боиси ушбу минтақаларда иқтисодий ва ижтимоий ривожланиш жадал суръатлар билан давом этмоқда. Биз эса ушбу жараёнда ўзимиз учун Марказий Европа билан Марказий Осиё ўртасида ҳамкорлик учун пойдевор яратмоқдамиз.
Марказий Осиё мамлакатлари орасида Ўзбекистон Венгрия компанияларининг ташқи бозорларда муваффақият қозониши учун энг яхши шароит ва имкониятларни таклиф қилмоқда. Рақамларга назар ташласак, ўтган йили мамлакатларимиз ўртасидаги маҳсулот айирбошлаш ҳажми 78 фоизга ошганини кўришимиз мумкин. Ҳатто жорий йилнинг дастлабки 4 ойида, пандемия билан боғлиқ иқтисодий қийинчиликларга қарамай, ўзаро савдо айланмасида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 44 фоизлик ўсиш қайд этилди.
Муҳандислик, ядро энергетикаси ва фармацевтика соҳасида катта қадамлар ташланди. Бугунги ташриф доирасида ўзбекистонлик ҳамкасбим, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзоқов билан Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини шу йилнинг ноябрь ойида Будапештда ўтказишга келишиб олдик.
– Ташрифингиз музокараларга бой ўтди. Ташқи ишлар вазирлиги, ундан сўнг Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида ва яна қатор идораларда учрашувлар ўтказилди. Мулоқотлар натижаси сифатидаги аниқ лойиҳалар ҳақида гапириб берсангиз.
– Қайд этиш жоиз, ташрифимиз самараси, аввало, фармацевтика соҳасидаги лойиҳаларда намоён. Венгрияда фармацевтика яхши ривожланган. Венгрия аҳоли сони бўйича дунёда 92-ўринни эгаллашига қарамай, фармацевтика маҳсулотлари экспорти бўйича 18-ўринда туради. Венгриядаги энг йирик фармацевтика компанияси 25 йилдан бери Ўзбекистон бозорида иштирок этиб келмоқда. Венгрия компанияси Ўзбекистоннинг 8 вилоятида ваколатхоналарига эга.
Биз Венгрия дори-дармонлари Ўзбекистонда тез, соддалаштирилган тартибда рўйхатга олинадиган мамлакатлар рўйхатига киритилишига келишиб олдик. Ҳозирги кунда Венгрияда Ўзбекистондаги каби ўша бош пудратчи ва деярли бир хил молиялаштириш усулида иккита янги реактор қурилмоқда. Шу муносабат билан ўзбекистонлик ядро соҳаси мутахассисларини Будапешт Технология ва иқтисодиёт университетида тайёрлашга тайёрмиз.
Бундан ташқари, Венгрия ҳар йили мамлакат ҳукумати томонидан молиялаштириладиган стипендия дастури доирасида ўзбекистонлик талабаларга бериладиган жойлар сонини 30 тадан 100 тагача оширди. Бу ҳақдаги ҳужжат Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигида имзоланди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида Венгрия Ўзбекистонда озиқ-овқат саноатининг технологик ривожланишига ёрдам беради. Хусусан, Венгрия Эксимбанки мамлакатларимиз компаниялари ўртасидаги ҳамкорликни молиялаштириш учун 95 миллион доллар миқдорида кредит линиясини очди.
Мамлакатингиздаги “Микрокредитбанк” Венгрия компанияси билан ҳамкорликда Ўзбекистонда 2 мингта банкомат ўрнатиш лойиҳасини амалга оширмоқда ва Венгриядаги энг йирик банк мамлакатингиз молия секторида иштирок этиш истиқболини кўриб чиқмоқда.
Ҳамкорлигимиздаги яна бир соҳа – бу юқори технологиялардир. Муваффақиятли рақамлаштириш иқтисодий ривожланишнинг калитидир. Бу иқтисодий муваффақиятнинг ҳал қилувчи омили ва биз ушбу соҳада шерикликни янада мустаҳкамлашимиз керак.
– Бугунги кунда Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ)га кириш Ўзбекистон учун муҳим аҳамиятга эга. Бу масалада Венгрия томонининг муносабати билишни истардик.
– Биз тўртта халқаро ташкилот доирасида Ўзбекистонни қўллаб-қувватламоқдамиз. Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши масаласи шулардан биридир. Мамлакатингиз иқтисодиётда салмоқли натижаларга эришди ва ЖСТга аъзо бўлишга лойиқдир. Бундан ташқари, Ўзбекистон жаҳон иқтисодиётида нафақат ишлаб чиқаришнинг ўсиши, балки Хитойни Европа ва Шарқни Ғарб билан боғлайдиган Буюк ипак йўли чорраҳасида жойлашгани билан муҳим аҳамиятга эга. Шу боис Ўзбекистоннинг халқаро тузилмага аъзо бўлиши ЖСТ учун ҳам, халқаро ҳамжамият учун ҳам фойдали.
– Ўзбекистон ва Венгрия икки томонлама муносабатларни ривожлантиришнинг янги босқичидадир. Уларнинг истиқболларини қандай баҳолайсиз?
– Қисқача айтаман, Венгрия икки томонлама муносабатларни ривожлантиришдан манфаатдор. Биз ҳамкорликка, шу жумладан Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасида боғловчи кўприк бўлишга тайёрмиз.
– Жорий йилда Ўзбекистон давлат Мустақиллигининг 29 йиллиги нишонланади. Ушбу қутлуғ сана муносабати билан Ўзбекистон халқига тилакларингиз.
– Венгрия узоқ вақт давомида ўз мустақиллиги учун курашган мамлакатдир. Биз буни 1990 йилда қўлга киритганмиз ва шунинг учун ўзини ҳимоя қилишга, тарихий мерос ва маданиятни асраб-авайлашга, мустақилликка эришишга қодир бўлган халқларни жуда ҳурмат қиламиз. Сизга кучли бўлишингизни ва биз жуда бой деб билган тарихингиз, меросингиз ва маданиятингизга содиқ қолишингизни тилайман. Умид қиламанки, тобора кўпроқ венгрияликлар Тошкент ва Самарқандга келиб, мамлакатингизнинг маданий ва тарихий бойлиги, ривожланиш йўли билан танишади. Ўзбекистон халқига зафарлар тилайман. Ўзаро муносабатларимизни ривожлантириш, халқларимиз фаровонлиги йўлида ҳамкорликни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга ҳисса қўшаётганимиздан фахрланамиз.

Петер Сийярто: Узбекистан – наиболее перспективное направление венгерской стратегии «Открытие на Восток»
Министр внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петер Сийярто в эти дни находится в Узбекистане. Это второй визит венгерского министра в нашу страну за последние пять месяцев. Такая динамика, безусловно свидетельствует о высокой взаимной заинтересованности в активизации сотрудничества между Узбекистаном и Венгрией. Об этом говорит и насыщенная программа пребывания, и позитивный настрой иностранного гостя.
Корреспондент ИА «Дунё» побеседовал с министром Петером Сийярто, интересуясь его видением текущего развития и перспектив узбекско-венгерского сотрудничества.
Агентство «Дунё»: Господин министр спасибо за то, что уделили нам время для интервью. Давайте начнем с краткой характеристики состояния отношений Узбекистана и Венгрии?
Министр: Если говорить одним словом, то наши отношения можно охарактеризовать таким словом, как «дружба», можно также использовать слово «братство». Это не только мое личное мнение. Ведь Узбекистан поддержал Венгрию в тот момент, когда обе наши страны оказались перед лицом глобальной пандемии коронавируса. Феномен солидарности приобретает повышенную значимость в самое трудное время.
И Узбекистан оказал самую большую помощь нам, предоставив 650 тысяч масок именно тогда, когда было очень затруднительным осуществить закупку любых средств защиты. Этот акт поддержки – свидетельство дружбы и солидарности, а также одна из причин моего визита. Я в том числе приехал, чтобы от имени народа Венгрии выразить уважение и благодарность Узбекистану.
Агентство «Дунё»: Это Ваш второй визит в Узбекистан, что, несомненно свидетельствует об активном развитии узбекско-венгерских отношений, не так ли?
Министр: Да. Если честно, мы видим этот регион как бурно развивающийся и уделяем большое внимание регионам и странам к востоку от нас, то что мы называем стратегией «Открытие на Восток».
Экономическое и социальное развитие в этих регионах происходит ускоренными темпами, и мы устанавливаем своего рода фундамент для сотрудничества между Центральной Европой и Центральной Азией.
Если смотреть на Центральноазиатские страны, то Узбекистан предлагает лучшие условия и возможности для венгерских компаний быть успешными на внешних рынках. Если мы посмотрим на цифры, то уже видно, что в прошлом году был рост на 78% торгового оборота между нашими странами. Даже за первые 4 месяца этого года, несмотря на экономические трудности, связанные с пандемией, рост объемов товарооборота составил 44%.
В сфере инженерии, ядерной энергетики и фармацевтики сделаны большие шаги вперед. Вы знаете, почему мы так активны, успех не приходит просто так, нужно усердно работать.
Мы только что договорились с моим узбекским коллегой [заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли С.Умурзаковым] о проведении очередного заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в ноябре этого года в Будапеште.
Агентство «Дунё»: У Вас очень насыщенный график встреч в ходе Вашего пребывания. С утра была встреча в Министерстве иностранных дел, затем в Министерстве инвестиций и внешней торговли, состоялся еще ряд встреч. Не могли бы Вы рассказать, о каких конкретных проектах идет речь на переговорах?
Министр: Да, конечно. В первую очередь это проекты в фармацевтической сфере. В Венгрии хорошо развита фармацевтика. Несмотря на то, что Венгрия занимает 92-место в мире по численности населения, она занимает 18-место по объёму экспорта фармацевтической продукции. Крупнейшая фармацевтическая компания Венгрии присутствует на рынке Узбекистана уже 25 лет. Она имеет представительства в 8 регионах Узбекистана.
Мы договорились о том, что Венгрия будет включена в список стран, лекарственные средства которой будут проходить процедуру регистрации в ускоренном, упрощенном порядке.
В настоящее время в Венгрии мы строим 2 новых реактора, точно такого же типа, как и в Узбекистане, с тем же генеральным подрядчиком и почти таким же методом финансирования. В этой связи мы готовы содействовать обучению узбекских инженеров-ядерщиков в Будапештском университете технологии и экономики.
Кроме того, Венгрия увеличила количество мест, предоставляемых студентам из Узбекистана с 30 до 100 ежегодно в рамках стипендиальной программы, финансируемой правительством Венгрии. Документ об этом подписан с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
В сфере сельского хозяйства Венгрия помогает в технологическом развитии пищевой отрасли Узбекистана. В частности, венгерский Эксимбанк открыл кредитную линию объёмом в 95 миллионов долларов для финансирования сотрудничества между венгерскими и узбекскими компаниями.
«Микрокредитбанк» также осуществляет проект с венгерской компанией по установке 2000 банкоматов в Узбекистане, а крупнейший банк Венгрии рассматривает возможность участия в финансовом секторе вашей страны.
Еще одно направление – высокие технологии. Цифровизация будет ключом в успешном развитии экономики. Это определяющий фактор экономического успеха, и мы также должны развивать сотрудничество в этой сфере.
Агентство «Дунё»: На сегодняшний день актуальным для Узбекистана вопросом является вступление в ВТО. Не могли бы Вы поделиться, видением Венгрии в данном вопросе?
Министр: Мы поддерживаем Узбекистан в рамках четырех международных организаций. Одним из направлений является наша поддержка вступления Узбекистана в ВТО. Ваша страна достигла весомых результатов в экономике и заслуживает членства в ВТО. Кроме того, Узбекистан представляет регион с растущей значимостью в глобальной экономике, не только из-за роста производства, но также из-за расположения на Великом шелковом пути, который соединяет Китай с Европой, Восток с Западом. Поэтому членство Узбекистана в ВТО будет полезно и для ВТО, и для международного сообщества.
Агентство «Дунё»: Сегодня Узбекистан и Венгрия находятся на новом этапе развития двусторонних отношений. Как Вы оцениваете их перспективы?
Министр: Скажу кратко, Венгрия заинтересована в активизации двусторонних отношений. Мы готовы к сотрудничеству, в том числе в качестве моста между Узбекистаном и Европейским союзом.
Агентство «Дунё»: Совсем скоро Узбекистан будет отмечать 29-годовщину своей государственной независимости. Ваши пожелания узбекскому народу.
Министр: Знаете, Венгрия – страна, которая долго боролась за свою независимость на протяжении всей своей истории. Мы обрели ее в 1990 году, и поэтому очень уважаем те народы, которые смогли отстоять свою самобытность, сохранить свое историческое наследие и культуру, добиться независимости. Я желаю вам оставаться такими же сильными и сохранить преданность своей истории, своему наследию и культуре, которые, как мы знаем, очень богатые. Я очень надеюсь, что все больше и больше жителей Венгрии смогут увидеть Ташкент, Самарканд, познакомиться с этим богатством. Я желаю узбекистанцам всего наилучшего. Я горжусь тем, что могу вносить свой вклад в развитие наших отношений во благо процветания наших народов.