Германиянинг Мюнстер университетида Имом Мотуридий асарлари ўрганилади
Мамлакатимизнинг Франкфуртдаги Бош консулхонаси томонидан Ўзбекистон халқаро ислом академияси ва Германиянинг Мюнстер университети Ислом теологияси маркази вакиллари иштирокида навбатдаги онлайн учрашув ташкил этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбек халқининг кўп асрлик миллий ва диний қадриятларини асраб-авайлаш, дунё илм-фани ва маданияти ривожига улкан ҳисса қўшган аждодларимизнинг бебаҳо меросини ўрганиш ва уни жаҳонда кенг тарғиб қилиш, айнан улар асосида динимизга ёд ва бугунги кунда пайдо бўлаётган хавфли ғояларга қарши курашиш мақсадида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш долзарб вазифаларидан ҳисобланади.
Мазкур вазифалар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 16 апрелдаги «Диний-маърифий соҳа фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонида алоҳида белгилаб қўйилган. Бу, ўз навбатида, мамлакатимиз диний муассасалари ва олий ўқув юртларининг халқаро доирада ҳамкорликни ривожлантириши ва янада кенгайтиришига имкон беради.
Бу борада Ўзбекистон халқаро ислом академияси Германиянинг Мюнстер университети Ислом теологияси маркази билан исломшуносликда Қуръон ва ҳадис илми, ислом ҳуқуқи ва тарихи йўналишларини биргаликда тадқиқ этиш бўйича ҳамкорлик муносабатларини ўрнатиб, мақсадли музокаралар олиб бормоқда.
Ўтказилган навбатдаги онлайн мулоқотда ҳам ўзбек ва немис олий таълим муассасалари вакиллари иштирокидаги истиқболли лойиҳалар белгилаб олинди.
Томонлар ислом цивилизациясига улкан ҳисса қўшган аждодларимизнинг бебаҳо меросини чуқур ўрганиш, мазкур йўналишда янги тадқиқотлар олиб бориш, хусусан, Мотуридий асарлари, улардаги сунний ақидага (таъвилда) зид қарашларни рад этувчи илмий ғояларни кенг таҳлил қилган ҳолда тегишли замонавий асарлар яратиш бўйича фикр алмашди.
Мюнстер университетининг Германистика институти вакиллари навбатдаги ўқув йилидан бошлаб Ўзбекистон халқаро ислом академиясида немис тилини ўқитиш бўйича лойиҳани биргаликда амалга оширишни таклиф қилди.
Ўзбекистон ва Германия исломшунос олимлари учрашув якунида соф ислом дини ривожига муносиб ҳисса қўшган аждодларимиз меросини чуқур ўрганишга бағишланган халқаро илмий анжуман ташкил этиш, немис ва бошқа Европа мусулмон муассасалари учун илмий-амалий ва ўқув қўлланмалари яратишда ҳамкорликка келишиб олди.

Труды Имама Мотуриди изучают в Мюнстерском университете Германии
Генеральное консульство нашей страны во Франкфурте-на-Майне организовало очередную онлайн-встречу с представителями Международной исламской академии Узбекистана и Центра исламской теологии при университете Мюнстера, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Международное сотрудничество в целях сохранения многовековых национальных и религиозных ценностей узбекского народа, изучения и пропаганды бесценного наследия наших предков, внесших большой вклад в развитие мировой науки и культуры, на их основе бороться с появляющимися сегодня опасными идеями, чуждыми для нашей религии.
Эти задачи отдельно определены в Указе Президента Республики Узбекистан от 16 апреля 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию деятельности в религиозно-просветительской сфере». Это, в свою очередь, позволит религиозным учреждениям и университетам нашей страны развивать и расширять сотрудничество на международной арене.
В связи с этим Международная исламская академия Узбекистана проводит целенаправленные переговоры с Центром исламской теологии при Мюнстерском университете Германии для налаживания сотрудничества в совместном изучении Корана и хадисов, исламского права и истории.
В онлайн-диалоге также были определены перспективные проекты с участием представителей узбекских и немецких вузов.
Стороны обменялись мнениями о глубоком изучении бесценного наследия наших великих предков, внесших огромный вклад в исламскую цивилизацию для проведения новых исследований в этой области, в частности научных трудов Мотуриди, создания современных произвендений путем широкого анализа научных идей, опровергающих взгляды, противоречащие суннитскому вероисповеданию.
Представители Института германистики Мюнстерского университета предложили совместно реализовать проект по преподаванию немецкого языка в Международной исламской академии Узбекистана со следующего учебного года.
В конце встречи исламоведы Узбекистана и Германии договорились о сотрудничестве в организации международной научной конференции по углубленному изучению наследия наших предков, которые внесли достойный вклад в развитие истинного ислама, а также в создании научных и практических пособий для исламских учреждений Германии и других европейских стран.