МДҲ мамлакатлари маданий меросининг виртуал музейини яратиш бўйича ишчи гуруҳ йиғилиши ўтказилди
МДҲ Ижроия қўмитасида МДҲга аъзо давлатларнинг виртуал маданий мероси музейи тўғрисидаги низом лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳнинг навбатдаги йиғилиши ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири, Маданият вазирлиги манбасига асосланиб.
Видеоконференция шаклида ташкил қилинган тадбирда ишчи гуруҳ аъзолари, Озарбайжон, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон вакиллари, шунингдек, МДҲ Ижроия қўмитаси xодимлари иштирок этди.
Ишчи гуруҳ аъзолари МДҲга аъзо давлатларнинг Виртуал маданий мероси музейи концепцияси, уни яратиш ва ривожлантириш бўйича асосий чора-тадбирлар режаларини муҳокама қилди.
Йиғилиш материаллари МДҲга аъзо давлатларнинг маданий ҳамкорлик кенгаши аъзоларига юборилади, улар ҳужжатлар лойиҳаларини кенгашнинг навбатдаги йиғилишида кўриб чиқади.
Таъкидлаш жоиз, МДҲ мамлакатлари маданий меросининг Виртуал музейни яратиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган. Лойиҳанинг мақсади МДҲга аъзо давлатлар маданий мероснинг энг қизиқарли объектларини ягона виртуал порталда бирлаштиришдир.
Виртуал музейнинг интерфейси ва таркиби рус ва МДҲ давлатларининг давлат тилларида, шунингдек, инглиз ва бошқа тилларда ишлаб чиқилиши режалаштирилган. Экспозицияларни шакллантиришда тил билан боғлиқ тўсиқларнинг йўқлиги МДҲ Виртуал музейининг кенг омма учун очиқлигини таъминлайди.

Состоялось заседание рабочей группы по созданию Виртуального музея культурного наследия стран СНГ
Исполнительный комитет СНГ провел очередное заседание рабочей группы по разработке проекта хартии о Виртуальном музее культурного наследия государств-участников СНГ, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на источник в Министерстве культуры Узбекистана.
В мероприятии приняли участие члены рабочей группы, представители Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана, а также члены Исполнительного комитета СНГ.
Обсуждена концепция Музея виртуального культурного наследия государств-участников СНГ, основные планы действий по его созданию и развитию.
Планируется, что материалы встречи будут направлены членам Совета по культурному сотрудничеству государств-участников СНГ, которые рассмотрят проекты документов на следующем заседании совета.
Следует отметить, что инициативу создания Виртуального музея культурного наследия стран СНГ выдвинул Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Целью проекта является объединение наиболее интересных объектов культурного наследия государств-участников СНГ в едином виртуальном портале.
Интерфейс и контент виртуального музея будут готовиться на государственных языках стран СНГ, а также на английском и других языках. Отсутствие языковых барьеров при формировании экспозиций гарантирует, что Виртуальный музей СНГ будет доступен для широкой общественности.