“Марказий Осиё - Хитой” ташқи ишлар вазирларининг биринчи учрашуви
2020 йилнинг 16 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов видеоконференция шаклида “Марказий Осиё - Хитой ” биринчи вазирлар учрашувида иштирок этди.
Тадбирда, шунингдек, Хитой Халқ Республикаси Ташқи ишлар вазири Ван И, Қирғизистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Чингиз Айдарбеков, Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Мухтар Тлеуберди, Тожикистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин ва Туркманистон Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов қатнашди.
Коронавирус инфекциясини олдини олиш, тарқалишини олдиндан баҳолаш ва чеклаш, унга қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари, Марказий Осиё давлатлари ва Хитой иқтисодиёти ва саноат қувватларининг барқарор ўсишини таъминлаш механизмлари муҳокама қилинди.
Трансчегаравий характердаги эпидемиологик таҳдидларга қарши курашиш бўйича амалий чораларнинг самарадорлигини ошириш мақсадида мазкур видеоконференция иштирокчи-мамлакатларининг тиббиёт мутахассислари соҳа идоралари ўртасида мунтазам ҳамкорликни ўрнатишнинг зарурлиги қайд этилди.
Ҳозирги шароитда ўзаро савдони қўллаб-қувватлаш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, иқтисодиётни рақамлаштириш суратларини жадаллаштириш ҳамда транспорт-транзит йўлларининг диверсификациялашган тизимини шакллантириш учун саъй-ҳаракатларни бирлаштиришнинг долзарблиги таъкидланди.
Ўзбекистон томони юқорида айтиб ўтилган ҳамкорлик соҳаларини ўз ичига олувчи Пандемия ва унинг оқибатларига қарши курашиш бўйича комплекс дастурни биргаликда ишлаб чиқишни таклиф қилди.
Абдулазиз Камилов иштирокчилар эътиборини барқарорликни мустаҳкамлаш ҳамда Марказий Осиё давлатлари ва Хитой халқлари фаровонлигини ошириш учун аниқ инновацион, инфратузилма, транспорт-коммуникация ва энергетика лойиҳаларини амалга оширишнинг муҳимлигига қаратди.
Музокараларда минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, жумладан Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини қайта тиклаш масалалари бўйича ҳам фикр алмашилди.

On July 16, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov attended the First Central Asia – China MFA Meeting via videoconference.
The event was also attended by Foreign Ministers of the People's Republic of China Wang Yi, the Republic of Kazakhstan – Mukhtar Tleuberdi, the Kyrgyz Republic – Chingiz Aidarbekov, the Republic of Tajikistan – Sirodjiddin Muhriddin and Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov.
The parties discussed current issues of cooperation in prevention, forecasting, containment of the spread of coronavirus infection and mechanisms for ensuring sustainable growth of the economy and industrial capacity of Central Asian countries and China.
It was noted that it is necessary to establish regular interaction between medical specialists and specialized agencies of countries participating in this videoconference in order to improve the effectiveness of practical measures to counteract epidemiological threats of a cross-border nature.
The necessity of joining efforts in the current conditions to support mutual trade and ensure food security, accelerate the pace of digitalization of the economy, as well as formation of a diversified system of transport and transit routes was noted.
The Uzbek side proposed to jointly develop a comprehensive program to combat the pandemic and its consequences, including the above-mentioned areas of cooperation.
Participants focused on the importance of implementing specific innovative, infrastructure, transport, communication and energy projects to strengthen stability and increase wellbeing of peoples of Central Asia and China.
Views were also exchanged on strengthening regional security and stability, including rebuilding the socio-economic infrastructure of Afghanistan.