Ичимлик суви таъминотидаги муаммолар муҳокама қилинди, қўшимча вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 17 июль куни ҳудудларда ичимлик суви ва канализация тизимини яхшилаш, куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларини жадаллаштириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
2018 йил 30 ноябрда давлатимиз раҳбарининг “Ўзбекистон Республикасида ичимлик суви таъминоти ва канализация тизимларини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди. Сўнгги икки йилда бу соҳага бюджетдан 3,7 триллион сўм ажратилган. Бундан ташқари, 48 та лойиҳага 1,9 миллиард доллар хорижий кредитлар жалб қилинган.
Йиғилишда таъкидланганидек, уч йил ичида 3 миллион 600 минг аҳолига сув етказиш режалаштирилиб, маблағ масаласи ҳал қилиб берилган бўлса-да, барча муаммолар охиригача ўз ечимини топмаган.
Лойиҳаларни танлашда жойлардаги ҳолат, аҳолининг талаби ва мавжуд сув манбалари тўлиқ ўрганилмаяпти. Кредит қайтими бюджет зиммасига тушаётгани тармоқ ва ҳудуд раҳбарларини жиддий ўйлантириши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни амалга ошириш ва хорижий кредитларни қайтаришдаги муаммоларни кўрсатиб, янги қурилган сув тармоқларидан тўлиқ фойдаланиш, келгуси йилдан бошлаб барча лойиҳаларда ичимлик сувини хонадонларгача улаш зарурлигини таъкидлади.
Истеъмолчилар сув тармоғига уланмагани сабабли даромадлар олинмаётгани учун масъул раҳбарларнинг иши танқид қилиниб, “Ўзсувтаъминот” акциядорлик жамиятига йил якунига қадар жами 2,5 миллион истеъмолчини тармоққа улаш вазифаси қўйилди.
Шавкат Мирзиёев лойиҳаларни ишлаб чиқишдан тортиб, ишга туширишгача бўлган жараённи мониторинг ва назорат қиладиган, натижадорликка соҳа мутасаддилари билан бирга ҳокимлар ҳам жавоб берадиган тизим яратиш лозимлигини кўрсатиб ўтди.
Бунинг учун ҳудудий сув таъминоти корхоналарида кузатув кенгашлари тузилиб, уларга вилоят ҳокимларининг шахсан ўзлари раҳбарлик қилади. Ҳокимлар лойиҳалар сифатли бажарилишига, маблағнинг мақсадли сарфланишига ва олинган кредит қайтимига бир хилда жавоб беради. “Ўзсувтаъминот” АЖ лойиҳаларни ҳар бир ҳудуднинг ўзига хослигидан келиб чиқиб, ҳокимлар ва аҳоли билан маслаҳатлашиб шакллантиради.
Ҳар бир лойиҳанинг бориши вилоят ва туман кенгашлари депутатлари томонидан жойига чиққан ҳолда ўрганиб борилади. Ичимлик суви тарифларини тасдиқлаш ҳам халқ депутатлари вилоят кенгашлари ваколатига ўтказилади.
Соҳада лойиҳалаштириш ишларини тўлиқ қайта кўриб чиқиш мақсадида Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитасига сув ва канализация тизимини ривожлантириш схемасини ҳудудлар бош режалари ҳамда ичимлик суви манбаларига узвий боғлаган ҳолда ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Президент энергия тежамкор кичик лойиҳаларни амалга ошириш яхши самара беришини таъкидлади.
Андижон вилояти Улуғнор туманидаги тажриба лойиҳаси бунга мисол. Унга кўра, ичимлик суви қудуғига 5 киловаттли қуёш электр станцияси ўрнатиш орқали 2 минг нафар аҳоли сув билан таъминланади. 52 миллион сўмлик бу лойиҳа йилига 44 минг киловатт электр энергиясини иқтисод қилиш эвазига уч йилга бормай ўзини ўзи қоплайди.
Марказлашган сув манбасидан узоқ, электр тортиб бориш катта харажат талаб қиладиган ҳудудларда шундай лойиҳаларни кўпайтириш кераклиги тайинланди.
Соҳада инвестицияларни ўзлаштиришда қолоқликка йўл қўймаслик учун халқаро молия ташкилотлари маблағлари ҳисобига амалга ошириладиган лойиҳалар бўйича харидлар очиқ ўтказиладиган ва уларнинг ижроси мувофиқлаштириб, самарали мониторинги юритиладиган янги тизим жорий қилиниши белгиланди.
Гидроиншоотларда сув ўлчагичлар, истеъмолчиларда ҳисоблагичлар ўрнатиш қамровини кенгайтириб, улардаги маълумотларни қайта ишловчи рақамлаштирилган марказ ташкил қилиш бўйича топшириқ берилди.
Сув қувурларидаги йўқотишлар ҳам кўп, деди давлатимиз раҳбари. Баъзи жойларда ичимлик суви сифати стандартга жавоб бермаслиги аниқланган. Бу муаммоларни ҳал этишда Ичимлик сувидан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси фаолияти сезилмаяпти.
Шунинг учун соҳага хусусий секторни фаол жалб қилиш, унга субсидиялар ва бошқа шароитлар орқали жозибадорликни ошириш мумкинлиги қайд этилди. Тарифни белгилаш ҳудудларнинг ўзига берилаётгани бунда катта имконият.
Видеоселектор йиғилишида уй-жойлар, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳа объектларини куз-қиш мавсумига тайёрлаш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Ширкатларнинг муаммоли қарздорлигини қисқартириш, кўп қаватли уйлар бошқарувини сервис компанияларига бериш тажрибасини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди. Куз-қиш мавсумида узоқ ҳудудларга кўмир ва суюлтирилган газни кафолатланган тарзда етказиб бериш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Аҳолини озиқ-овқат маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, такрорий экинларни кўпайтириб, уларни харид қилиш ва ғамлаш чора-тадбирлари белгиланди.
Кам таъминланган оилалар аҳволига алоҳида эътибор қаратиш, “Саховат ва кўмак” жамғармаси маблағлари ҳисобидан 30 мингта муҳтож оилани куз-қиш мавсуми учун зарур озиқ-овқат ва дори-дармон захираси билан таъминлаш юзасидан топшириқлар берилди.

Today, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a video conference to discuss improving the drinking water supply and sewerage systems in the regions, accelerating preparations for the autumn-winter season.
On 30 November 2018, the head of state signed a decree defining additional measures for the development of drinking water supply and sewerage systems in the country. Over the past two years, 3.7 trillion soums have been allocated from the budget for these purposes. In addition, foreign loans worth $ 1.9 billion were attracted for the implementation of 48 projects.
Despite plans to provide access to drinking water for 3.6 million people and solve all financial issues within three years, it was noted at the meeting, only 30 percent of households have been granted access to drinking water.
The selection of projects does not take into account the local situation, the needs of the population and the availability of water sources. The executives of industries and regions should be seriously concerned about the fact that the burden of repaying loans falls on the budget, it was stressed at the video session.
The head of state pointed out the problems in the realization of projects and the return of foreign loans, stressed the need to fully use the newly laid water supply networks and, starting from next year, provide for the laying of water supply networks in all projects not only to the village, but also directly to people’s homes.
Responsible managers were criticized for the inability to have consumers connected to the existing water supply networks, which is why the budget does not receive revenues, and in this regard, Uzsuvtaminot (Water Supply) joint-stock company was instructed to connect 2.5 million consumers to the water supply networks by the end of this year.
Shavkat Mirziyoyev stressed the need to create a monitoring and oversight system for all processes from project development to their implementation, the liability for the effectiveness of which will be borne not only by responsible officials of the sphere, but also by hokims.
For these purposes, supervisory councils headed by regional hokims will be set up in regional water supply enterprises. They will be equally accountable for the quality realization of projects, the targeted use of funds and the return of the loan received. Uzsuvtaminot JSC will form projects in agreement with hokims and the population based on the specifics of given areas.
The progress of each project will be studied by deputies of regional and district kengashes on site. The approval of tariffs for drinking water will also be transferred to the competence of local councils of people’s deputies.
In order to fully reorganize the design process in the field, the Ministry of Public Utility Services and the State Committee for Geology and Mineral Resources were instructed to devise a scheme for the development of water supply and sewerage systems, linking them with general plans of regions and sources of drinking water.
The President insisted that the implementation of small energy efficient projects will bear good results.
A pilot project in the Ulugnar district of Andijan region can serve as an example. Here, 2 thousand people will have access to drinking water through the construction of a well equipped with a 5-kilowatt capacity solar power plant. The project worth 52 million soums will pay for itself in less than three years, saving 44 thousand kilowatts of electricity a year.
It was indicated that the number of such projects should be increased in areas far from water sources and where the laying of power grids is associated with high costs.
To prevent the delay in the development of investments in the field, the task was set to introduce a new system, in accordance with which purchases for projects executed at the expense of international financial institutions will be open, and their realization will be coordinated and effectively monitored.
The President instructed to expand the equipping of hydraulic structures with water measuring devices and consumers with water meters, establish a center outfitted with digital technologies for processing consumption data.
There are high losses in water supply networks, the head of state pointed out. In some places, the quality of drinking water hardly meets standards. The Inspectorate for Overseeing the Drinking Water Use is indifferent to addressing these issues.
Therefore, it is essential to actively engage the private sector in the sphere, boost its attractiveness by providing subsidies and creating favorable conditions. And the delegation of the right to set tariffs to the regions themselves will afford a good impetus to this process.
During the video conference, the issues of preparing the housing stock, economic sectors and social facilities for the fall-winter season were also discussed.
The importance of reducing problem debts of partnerships, transferring management of apartment buildings to service companies was noted. The issue of guaranteed supplies of coal and liquefied gas to remote areas in the autumn-winter period was also deliberated.
Measures have been determined to ensure uninterrupted provision of the population with food products, to enhance the cultivation, purchase and reserve secondary crops.
The President pointed out the need to pay special attention to the situation of low-income families, to provide 30 thousand poor households with food and medicines for the autumn-winter period at the expense of the Compassion and Support Fund.