«Uzbekistan Airways» махсус чартер рейси орқали АҚШ ва Канададан 257 юртдошимиз ватанга қайтарилди
Республика махсус комиссиясининг қарорига биноан, АҚШ ва Канадада вақтинча бўлиб турган ва коронавирус пандемияси оқибатида қийин вазиятга тушиб қолган бир гуруҳ Ўзбекистон фуқароларининг қайтиб келишини таъминлаш мақсадида 16-17 июль кунлари Тошкент-Нью-Йорк-Тошкент йўналиши бўйича навбатдаги махсус чартер рейси ташкил этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистоннинг Вашингтондаги элчихонаси ва мамлакатимизнинг Нью-Йоркдаги Бош консулхонаси маълумотига кўра, 26 ва 28 июнь кунларидаги чартер рейслардан сўнг яна 672 фуқаро ватанга қайтиш учун рўйхатга турган. Навбатдаги чартер рейсига рўйхат тузишда ноиммиграцион визада бўлган стажерлар, талабалар, сайёҳ сифатида келганлар, қариндошларининг уйларида аккредитация қилинган, шунингдек, олдинги рейсларда уча олмаган ватандошларга устуворлик берилган.
Махсус чартер рейс билан 257 нафар Ўзбекистон фуқароси, шу жумладан 8 чақалоқ Ўзбекистонга қайтарилди.
Коронавирус пандемияси даврида АҚШдаги ваколатхоналаримизнинг саъй-ҳаракатлари билан мамлакатимизнинг 788 фуқароси хавфсиз тарзда Ўзбекистонга қайтарилди. Улардан 760 нафар ватандошимиз «Uzbekistan Airways»нинг Тошкент-Нью-Йорк-Тошкент йўналишидаги чартер рейсларида ва 28 киши Истанбул, Дубай, Лондон ва Сеул шаҳарлари орқали олиб кетилди.
Ҳозирда Тошкентга учишни истаган одамларнинг янги рўйхати тўлдирилмоқда. Айни пайтга келиб уларнинг сони 500 кишидан кўпроқни ташкил қилмоқда.
Шу муносабат билан, Ўзбекистоннинг Вашингтон ва Нью-Йорк шаҳарларидаги консуллик идоралари АҚШ, Канада ва Америка қитъасининг бошқа давлатларида бўлиб турган фуқароларимизга мамлакатимизга қайтишни коронавирус билан боғлиқ вазият нормаллашгандан сўнг режалаштиришни тавсия этмоқда.
Агар бунинг иложи бўлмаса, фуқаролар АҚШдан Ўзбекистонга ташкил қилинадиган навбатдаги чартер рейслари йўловчилари рўйхатига киритиш бўйича элчихона ёки Бош консулхонага мурожаат қилишлари керак. Консуллик ходимларининг алоқа маълумотлари дипломатик ваколатхоналаримизнинг веб-сайтларида мавжуд.

Специальным чартерным рейсом «Uzbekistan Airways» из США и Канады на родину вернулись 257 сограждан
В соответствии с решением Республиканской специальной комиссии 16-17 июля организован очередной чартерный рейс АО «Uzbekistan Airways» по маршруту «Ташкент–Нью-Йорк–Ташкент» в целях обеспечения возвращения граждан Узбекистана, временно пребывавших на территории США и Канады и оказавшихся в трудной ситуации в связи с коронавирусной пандемией, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Посольства Узбекистана в г.Вашингтоне и Генерального консульства нашей страны в г.Нью-Йорке, после выполнения чартерных рейсов 26 и 28 июня в лист ожидания пассажиров были включены дополнительно 672 граждан нашей страны, которые не имели возможности вылететь первыми двумя рейсами. Из них в приоритетном порядке были отобраны стажеры, студенты и туристы, которые находились по неиммиграционной визе в странах пребывания и аккредитации по обменным программам, учебе и в гостях у родственников, а также соотечественники, не имеющие возможности вылететь предыдущими рейсами.
Специальным чартерным рейсом в Узбекистан вылетели всего 257 граждан Узбекистана, включая 8 новорожденных. При этом из общего числа наших сограждан, обратившихся с просьбой вывезти на родину Узбекистан, 105 отказались от вылета на чартерных рейсах, вместо которых были включены граждане в порядке их обращения в наши диппредставительства.
В период пандемии коронавируса усилиями наших дипломатических представительств в США благополучно возвращены в Узбекистан 788 граждан нашей страны. Из них 760 соотечественников вывезены на чартерных рейсах АО «Uzbekistan Airways» по маршруту «Ташкент-Нью-Йорк-Ташкент» и 28 человек через города Стамбул, Дубай, Лондон и Сеул.
В настоящее время лист ожидания пассажиров пополняется новыми желающими вылететь в Ташкент и их количество составляет на сегодняшний день более 500 человек, которые будут отправлены на родину следующими чартерными рейсами.
В этой связи консульские учреждения Узбекистана в гг.Вашингтоне и Нью-Йорке настоятельно рекомендуют гражданам, пребывающим в странах США, Канаде и других государствах Американского континента на основании вида на жительство и запланировавшим поездки в Узбекистан в ближайшие месяцы, перенести их на более поздние сроки, до нормализации обстановки с коронавирусом. В случае отсутствия такой возможности, гражданам необходимо обратиться в Посольство или Генеральное консульство для включения их в список пассажиров на следующие чартерные рейсы из США в Узбекистан. Контактные данные консульских сотрудников доступны на вэб-сайтах наших дипломатических миссий.