Навоий шаҳрида Америка хусусий инвестицияси асосида кўп тармоқли шифохона бунёд этилади
Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчихонаси томонидан Навоий вилояти ҳокимининг ўринбосари Шуҳрат Жонузоқов ва вилоят ҳокимлиги инвестиция бошқармаси бошлиғи ўринбосари Элбек Ғаффоровнинг «ЮЭс Инк» компанияси (АҚШ) раҳбари Марк Уинтерс билан онлайн-музокаралари ташкил этди, дея хабар бермоқда «Дунё» мухбири.
Дипломатик миссия маълумотига кўра, томонлар Навоий шаҳрида кўп тармоқли клиника бунёд этиш лойиҳасини муҳокама қилган ва мазкур муассасанинг қуриш ишларини бошлаш бўйича тадбирларни белгилаб олган.
Марк Уинтерс карантин чекловлари бекор қилингач, Навоий шаҳрид 24 миллион долларлик лойиҳани амалга оширишни бошлашга тайёрлигини маълум қилди. Хорижлик сармоядор Ўзбекистонда қўшма корхона ташкил қилиш, уни белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказиш, ходимларни ёллаш ва қурилиш ишларини бошлаш ниятида.
Музокаралар доирасида томонлар бўлажак касалхонани электр, газ, сув, оқава тармоқларига улаш ва бошқа масалаларни ҳам муҳокама қилди. «ЮЭс Инк» раҳбари яқин кунларда Навоий вилояти ҳокимлигига бугунги эпидемиологик вазиятни ҳисобга олган ҳолда лойиҳанинг янгиланган режасини тақдим этишини билдирди.
Таъкидлаш керакки, ушбу лойиҳа тўлиқ равишда хорижий компаниянинг тўғридан-тўғри сармояси ҳисобига амалга оширилади. Янги шифохонанинг фойдаланишга топширилиши натижасида 200 иш ўрни яратилади. Бундан ташқари, беморларни ташхислаш ва даволашда замонавий усуллар ҳамда технологияларни жорий этиш орқали вилоят соғлиқни сақлаш тизими имкониятлари кенгайтирилади.

Обсуждены практические вопросы начала строительства американского госпиталя в Навои
Посольство Узбекистана в США организовало онлайн-переговоры заместителя хокима г.Навои Шухрата Джонузокова и заместителя начальника департамента по инвестициям Хокимията Навоийской области Элбека Гаффарова с руководителем американской компании «ЮЭс Инк» Марком Винтерсом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Посольства Узбекистана, стороны обсудили ход реализации проекта по открытию многопрофильной клиники в г.Навои и определение дальнейших конкретных шагов для запуска строительства здания данного учреждения.
Предприниматель из США Марк Винтерс заверил свою готовность вылететь в Узбекистан по мере снятия карантинных ограничений и приступить к началу реализации своего проекта в Навои стоимостью в 24 миллионов долларов. Инвестор намерен учредить совместное предприятие в Узбекистане, зарегистрировав его в установленном порядке, нанять штат сотрудников и начать строительные работы.
В рамках переговоров стороны также договорились о своевременном предоставлении всей необходимой информации о мощностях подключаемой к госпиталю коммуникаций, в том числе электроэнергии, газа, воды, канализации. Как отметил глава «ЮЭс Инк», данная информация необходима ему для обеспечения бесперебойного функционирования запланированного к строительству госпиталя и разработки технико-экономического обоснования проекта еще до начала строительных работ.
В ходе переговоров с американским предпринимателем также достигнута договоренность об организации в ближайшее время презентации главе Навоийской области обновленного сетевого графика реализации проекта с учетом пандемический ситуации в мире.
Необходимо отметить, что данный проект будет реализован полностью за счет прямых иностранных инвестиций зарубежной компании. Его функционирование не только обеспечит 200 новых рабочих мест, но и также послужит качественным наполнением в систему здравоохранения области путем внедрения современных методов и технологий в диагностировании и лечении пациентов.