Латвия Ўзбекистондан қовун импорти ҳажмини оширади
Ригадаги Ўзбекистон элчихонаси кўмаги билан Латвиянинг «ELBI» компанияси Сирдарё вилояти Мирзаобод туманидаги фермерлар етиштирган қовунларни Латвия бозорига етказиб беришни бошлади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Латвиянинг «ELBI» компанияси 1992 йилда ташкил этилган бўлиб, мева ва сабзавотларни Европа бозорига импорт қилувчилар қаторида етакчилардан бири ҳисобланади. Хусусан, компания маҳсулотларни Рига ва Латвиянинг бошқа минтақалари, шунингдек, Эстония ва Литва давлатларидаги дўконлар, супермаркетларга етказиб беради. Илғор технологиялардан фойдаланган ҳолда Европа ишлаб чиқарувчилари, шунингдек, Аргентина, Жанубий Африка, Чили, Миср ва бошқа мамлакатлар маҳсулотларини ҳам импорт қилади.
Бу гал Сирдарё қовунлари Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини Европа бозорига ишончли етказиб берувчи “Red Pack” компанияси томонидан экспорт қилинди.
Элчихонанинг импортёр компания маълумотига асосланиб хабар беришича, қовунлар “Maxima” ва “RIMI” сингари Болтиқбўйининг йирик чакана савдо дўконларида, шунингдек, Рига марказий бозорида сотилади.
Болтиқбўйи мамлакатлари импортчилари Ўзбекистондан кенг турдаги маҳсулот турларини узлуксиз етказиб берилиши ва коронавирус инфекциясининг тарқалиши билан боғлиқ вазиятга қарамасдан Ўзбекистон ишлаб чиқарувчиларининг янги бозорларни кашф қилишга бўлган интилишини юқори баҳолашмоқда.
«ELBI» бошқаруви раиси Сергей Куликов таъкидлаганидек, унинг компанияси ҳафтасига қовун импортини 200-300 тоннагача ошириш ниятида.
Ўзбекистоннинг Ригадаги дипломатик ваколатхонаси савдо-иқтисодий алоқалар сезиларли даражада ўсганини, Ўзбекистон билан Латвия ўртасидаги ишбилармонлик алоқалари жадал ўсаётганини, алоқаларни янада институционал тарзда ташкил қилиш фаол ривожланаётганини қайд этди. Хусусан, яқин келажакда Ўзбекистон томонидан Савдо-саноат палатаси ва Латвия томонидан Иш берувчилар конфедерацияси иштирокида Ўзбекистон-Латвия ишбилармон доиралар ҳамкорлик кенгашини ишга тушириш режалаштирилган.

Латвия наращивает импорт узбекской дыни
При содействии Посольства Узбекистана в г.Риге латвийской компанией «ELBI» организованы первые поставки на рынок страны дынь, выращенных фермерами в Мирзаабадском районе Сырдарьинской области, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Латвийская компания «ELBI», основанная в 1992 года, является одним из крупнейших импортеров овощей и фруктов на европейский рынок. Осуществляет экспедирование по магазинам, супермаркетам Риги и другим районам Латвии, Эстонии и Литвы. Осуществляет поставки от европейских производителей, а также из Аргентины, Южной Африки, Чили, Египта и других стран, пользующихся прогрессивными технологиями выращивания.
Дыни были отгружены на экспорт отечественной компанией “Red Pack”, являющейся одним из надежных поставщиков узбекской сельскохозяйственной продукции на европейский рынок.
Посольство со ссылкой на импортера сообщает, что поступившие дыни будут реализованы в таких крупнейших прибалтийских торговых сетях, как Maxima и RIMI, а также на Рижском центральном рынке.
Подчеркивается, что импортеры в Прибалтике высоко оценивают бесперебойные поставки расширяющегося ассортимента товаров из Узбекистана и твердое стремление наших производителей осваивать новые рынки сбыта, несмотря на усугубление ситуации в мире с распространением коронавирусной инфекции.
Как подчеркнул председатель правления ELBI Сергей Куликов, его компания намерена увеличить объемы импорта дыни до 200-300 тонн в неделю.
Дипломатическая миссия Узбекистана в г.Риге отмечает существенное наращивание торгово-экономических связей, повышение интенсивности деловых контактов между Узбекистаном и Латвией, активное продвижение связей в сторону большей институционализации. В частности, в ближайшем будущем планируется запустить Узбекско-Латвийский Совет делового сотрудничества, учредителями которого станут от узбекской стороны – Торгово-промышленная палата, от латвийской – Конфедерация работодателей Латвии.