Қашқадарё вилоятининг иқтисодий ўсиш нуқталари белгилаб олинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Сардор Умурзоқов раҳбарлигидаги вазирлик ва идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилишини ўрганиш, вилоятда иқтисодий ўсиш "драйверлари"ни аниқлаш, шунингдек, тадбиркорлар ва экспортёрлар дуч келаётган муаммоларни ҳал этиш учун Қашқадарё вилоятига сафар қилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Сафар давомида амалга оширилаётган ва режалаштирилган лойиҳалар чуқур таҳлил қилинди, тадбиркорлар билан бевосита мулоқот қилиш орқали кредит маблағлари, ер, бўш бино ва иншоотлар ажратилиши, коммунал тизимларга уланиш ва бошқа омиллар билан боғлиқ муаммоли масалалар аниқланди. Ушбу масалалар ечиш тегишли давлат тузилмалари ва тижорат банклари раҳбарлари зиммасига юклатилди. Шунингдек, инвестицияларни жалб қилишнинг истиқболли йўналишларини аниқлаш мақсадида вилоят туман ва шаҳарларининг ресурс салоҳияти, инфратузилмасини ўрганиш ишлари ташкил этилди.
Қашқадарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг 2020-2021 йилларга мўлжалланган ҳудудий дастури атрофлича қайта кўриб чиқилди. Дастурга умумий қиймати 6,1 триллион сўмлик 1 минг 321 та лойиҳа киритилган. Шу билан бирга, 2021 йилнинг 1 апрелидан кечиктирмай 2,0 триллион сўмлик 793 та лойиҳа бўйича ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириш режалаштирилган. Ишчи гуруҳ аъзоларига янги инвестиция лойиҳаларини шакллантириш бўйича фаол ишларни давом эттириш ва вилоятнинг иқтисодий ўсиш нуқталаридан тўлиқ фойдаланиш вазифаси топширилди.
Деҳқонобод, Касби, Қамаши, Муборак ва Шаҳрисабз туманларида инвестиция жалб қилиш даражасининг етарли эмаслиги қайд этилди. Шу муносабат билан тегишли вазирлик, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларига янги лойиҳаларни амалга ошириш жадвалларини ишлаб чиқиш, келишиш ва тасдиқлаш юкланди. Шунингдек, Чироқчи ва Миришкор туманлари иқтисодий салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш учун қўшимча йирик инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди. Ушбу лойиҳаларни баҳолаш ва тасдиқлашнинг асосий мезони – қисқа муддатда ишлаб чиқариш ҳажмини сезиларли даражада ошириш, янги иш ўрни яратиш ва экспорт салоҳиятини оширишдан иборат бўлган иқтисодий натижаларга эришиш имкони ҳисобланади.
Вилоятда оилавий тадбиркорлик ва касаначиликни ривожлантириш борасидаги ишларнинг бориши ҳам таҳлил этилди. Ҳозирги кунга келиб, 51 минг 391 оила қўллаб-қувватлаш ва доимий даромад манбаига муҳтожлиги аниқланган. Идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларига бу борада режалаштирилган лойиҳаларни амалга оширишни тезлаштириш топширилди.
Сафар давомида "Чироқчи" эркин иқтисодий зонасини ташкил этиш бўйича амалга оширилаётган ишларнинг бориши ўрганилди. Унинг ҳудудида умумий қиймати 26 миллион долларлик иккита пилот инвестиция лойиҳасини амалга ошириш кўзда тутилган. Ушбу эркин иқтисодий зонасининг муҳим иқтисодий салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда, ташаббускорлари ва молиялаштириш манбалари аниқ бўлган янги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди. Шунингдек, инфратузилма ҳолатини ўрганиш натижаларидан келиб чиқиб, тегишли идоралар раҳбарларига зарур коммунал-муҳандислик тизимлари, жумладан, электр ва газ тармоқлари, оптик толали алоқа кабелларини ўтказиш, автомобиль йўлларини барпо этиш масалаларини тезкорлик билан ҳал этиш топширилди. Қарши ва Шаҳрисабз шаҳарларидаги кичик саноат зоналари ҳудудларида янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳудудни комплекс таҳлил этиш натижасида қишлоқ хўжалиги соҳасини салмоқли ривожланиш салоҳияти борлигини кўрсатди. 2020-2021 йилларда Қашқадарё вилояти Қарши туманида “Иссиқхона шаҳарчаси”ни ташкил этишни ўз ичига олган умумий майдони 400 гектар бўлган иссиқхоналар, шунингдек, Қамаши ва Касби туманларида қатор юқори технологияли иссиқхоналар барпо этилиши режалаштирган. Шу муносабат билан мазкур лойиҳаларнинг ташаббускорларига ҳар томонлама кўмак бериш, Китоб, Қамаши ва Яккабоғ туманлари ҳудудида умумий майдони 3,5 минг гектар бўлган токзорлар яратишда қўшимча лойиҳаларни шакллантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Вилоятда чорвачилик соҳаси ҳам юқори салоҳиятга эга, шу боис соҳани янада ривожлантириш учун озуқа базасини мустаҳкамлаш, шунингдек, ишлаб чиқариш занжирини кенгайтириш, қўшилган қийматни ошириш учун инвестицияларни жалб қилиш истиқболларига эътибор қаратилди. Шу муносабат билан мутасадди раҳбарларга вилоятда озуқа базасини ривожлантириш, сут ва гўшт маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи кластерларни яратиш, чармни қайта ишлаш ва тайёр чарм-пойабзал маҳсулотлари ишлаб чиқаришга мўлжалланган технологик корхоналарни ишга тушириш мақсадида ташаббускорларни аниқлаш ва лойиҳаларни ишлаб чиқиш топширилди. Бунга мавжуд ишлаб чиқариш объектларини замонавийлаштириш ва янги қувватларни барпо этиш йўли орқали эришиш мумкинлиги қайд этилди.
Шунингдек, ҳудудда қурилиш материаллари маҳсулотларини ишлаб чиқариш учун норуда хомашё маҳсулотлари, шу жумладан оҳактош, гранит, мармар, доломит, керамзит, бентонит, гипс ва кварц каби конларнинг мавжуд захираларини инвентаризациядан ўтказиш, пардозбоп материаллар ишлаб чиқариш учун йирик инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш топширилди.
Ҳудуд иқтисодий ривожланишининг яна бир истиқболли соҳаси тўқимачилик саноати ҳисобланади. 2019 йилнинг охирига келиб вилоятда пахтани қайта ишлаш даражаси атиги 41 фоизни ташкил этди, бу эса янги ишлаб чиқариш объектларини ташкил этиш учун иқтисодий асос ҳисобланади. Масъул раҳбарларга янги қувватларни ишга тушириш ва мавжуд корхоналарни янгилаш ҳисобига етиштириладиган пахтани қайта ишлаш даражасини 100 фоизга етказиш, ип-калавадан тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш даражасини 60 фоизгача ошириш вазифаси топширилди.
Ушбу вазифаларни бажариш учун истиқболли инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда хорижда яшаб, тадбиркорлик билан шуғулланаётган юртдошларимизнинг тажриба ва салоҳиятидан фаол фойдаланиш тавсия этилди. Шунингдек, Қашқадарё вилоятида “Лойиҳа фабрикаси”ни ташкил этишни тезлаштириш кераклиги билдирилди.
Ташриф натижасида мутасадди раҳбарларга инвестиция фаолиятини кучайтириш, инфратузилмани замонавийлаштириш ва аҳоли бандлигини ошириш бўйича изчил чора-тадбирларни амалга оширишга қаратилган мақсадли кўрсатмалар берилди. Бош прокуратура юқорида қайд этилган кўрсатмаларнинг бажарилиши устидан доимий мониторинг олиб бориши таъкидланди.

Кашкадарьинская область: Определены точки экономического роста
В субботу рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Узбекистана Сардора Умурзакова в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Кашкадарьинскую область для изучения хода реализации инвестиционных проектов, определения «драйверов» экономического роста региона, а также решения вопросов, с которыми сталкиваются предприниматели и экспортеры в ходе хозяйственной деятельности, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщает пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана, был проведен глубокий анализ реализуемых и намеченных к реализации проектов, посредством выездов на места и прямого общения с предпринимателями выявлен ряд проблемных вопросов, связанных с выделением кредитных средств, земельных участков, пустующих зданий и сооружений, подключением к инженерным коммуникациям и другими факторами, ответственность за решение которых было возложено на руководителей соответствующих государственных структур и коммерческих банков. Также была организована работа по изучению ресурсного потенциала и инфраструктуры районов и городов области с целью выявления перспективных направлений для дальнейшего привлечения инвестиций.
Была тщательно пересмотрена региональная программа социально-экономического развития Кашкадарьинской области на 2020-2021 годы, включающая в себя реализацию 1321 проекта общей стоимостью 6,1 трлн сумов. При этом введение в строй производственных мощностей по 793 проектам на общую сумму 2 трлн сумов запланировано осуществить не позднее 1 апреля 2021 года. Членам рабочей группы было поручено продолжить активную работу по формированию новых инвестиционных проектов и в полной мере задействовать точки экономического роста региона.
Отмечен недостаточный уровень привлечения инвестиций в Дехканабадском, Касбинском, Камашинском, Мубарекском и Шахрисабзском районах. В связи с этим руководителям профильных министерств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти были даны поручения разработать, согласовать и утвердить графики реализации новых проектов.
Также было поручено дополнительно разработать крупные инвестиционные проекты для максимального задействования потенциала Чиракчинского и Миришкорского районов. Основным критерием при оценке и утверждении данных проектов станет ощутимый и быстрый экономический результат, заключающийся в существенном приросте объемов производства, создании новых рабочих мест и наращивании экспортного потенциала.
Также был проанализирован ход работы по развитию в регионе семейного предпринимательства и надомного труда – на текущий момент выявлена 51 391 семья, нуждающаяся в стабильных источниках дохода. Руководителям ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти даны указания ускорить реализацию намеченных в данной сфере проектов.
В ходе визита изучен ход осуществляемых работ по организации деятельности вновь созданной свободной экономической зоны “Чиракчи”, на территории которой уже намечены к реализации два пилотных инвестиционных проекта общей стоимостью 26 млн долларов. Учитывая значительный экономический потенциал данной СЭЗ, были даны поручения проработать новые инвестиционные проекты с определением конкретных инициаторов и источников финансирования. Также по итогам изучения состояния инфраструктуры СЭЗ, руководителям соответствующих ведомств было поручено оперативно решить вопросы подведения необходимых инженерных коммуникаций, включая сети электро- и газоснабжения, линии оптоволоконной связи и автомобильные дороги. Также в данном контексте было обращено особое внимание на необходимость разработки новых проектов на территориях малых промышленных зон в городах Карши и Шахрисабз.
Комплексный анализ региона выявил значительный потенциал для развития сельского хозяйства. В 2020-2021 годах в Кашкадарьинской области запланирована организация тепличных хозяйств общей площадью 400 гектаров, что включает в себя создание “тепличного городка” в Каршинском районе, а также ряд высокотехнологичных теплиц в Камашинском и Касбинском районах. В этой связи были даны поручения по оказанию всесторонней поддержки инициаторам данных проектов, а также по формированию дополнительных проектов с целью создания на территории Китабского, Камашинского и Яккабагского районов виноградников общей площадью 3,5 тысячи гектаров.
Область также обладает уникальным потенциалом в сфере животноводства, ввиду чего было указано на необходимость укрепления кормовой базы для дальнейшего развития данного направления, а также на перспективность привлечения инвестиций для производственной цепочки и максимизации добавленной стоимости в данной отрасли. В связи с этим ответственным руководителям было поручено определить инициаторов и разработать ряд проектов по развитию кормовой базы в регионе, а также по созданию мясо-молочных кластеров и реализации технологичных производств по переработке кожи и выпуску готовой кожевенной и обувной продукции, что может быть достигнуто как путем модернизации существующих производств, так и за счет создания новых мощностей.
Также было поручено провести инвентаризацию имеющихся в регионе запасов строительных нерудных пород, в том числе известняка, мрамора, гранита, доломита, керамзита, бентонита, гипса и кварца, и разработать крупные инвестиционные проекты по производству облицовочных материалов.
Еще одним перспективным направлением экономического развития региона является текстильная отрасль: по итогам 2019 года уровень переработки хлопка в регионе составил всего 41 процента, что создает предпосылки для создания новых производств. Перед ответственными руководителями была поставлена задача довести уровень переработки хлопка-сырца до 100%, а уровень переработки пряжи – до 60 процентов, в том числе за счёт введения в эксплуатацию новых мощностей и модернизации существующих предприятий.
Для выполнения поставленных задач было рекомендовано активно задействовать в разработке и реализации перспективных инвестиционных проектов опыт и потенциал соотечественников, которые в настоящее время проживают и ведут предпринимательскую деятельность за рубежом. Также в данном контексте было поручено ускорить создание в Кашкадарьинской области «Фабрики проектов».
Также по итогам визита были даны адресные поручения ответственным руководителям, направленные на реализацию последовательных мер по активизации инвестиционной деятельности, модернизации инфраструктуры и повышению занятости населения. Генеральной прокуратурой будет обеспечен постоянный контроль за выполнением вышеуказанных поручений.