Исроилнинг Ўзбекистондаги янги элчиси тайинланди
Исроиллик дипломат Зехавит Бен-Гилель ушбу мамлакатнинг Ўзбекистондаги элчиси этиб тайнланди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Исроил оммавий ахборот воситалари томонидан тарқатилган хабарга кўра, ушбу мамлакатнинг Ўзбекистон, Финляндия ва Эритреядаги элчилари, шунингдек, БМТнинг Нью-Йорк ва Женевадаги ташкилотларидаги (2021 йилдан бошлаб бир вақтнинг ўзида АҚШдаги элчиси) доимий вакили тайинланган.
Исроил Ташқи ишлар вазирлигининг Жамоатчилик билан алоқалар бошқармаси бошлиғи лавозимида ишлаётган Зехавит Бен-Гилель Эдуард Шапиранинг ўрнини эгаллайди. Э.Шапира 2018 йил 28 февраль куни Ўзбекистон Президентига ишонч ёрлиғини топширган эди.
Зехавит Бен-Гилель шу пайтга қадар Исроил Ташқи ишлар вазирлиги ва хорижда турли дипломатик вазифаларда фаолият олиб борган. У инглиз, испан ва немис тилларини мукаммал билади.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 19 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг 5-ялпи мажлисида мамлакатимизнинг Исроилдаги элчиси этиб Ташқи ишлар вазирлигининг Икки томонлама ҳамкорлик бош бошқармаси бошлиғи Феруза Маҳмудова тайинланган эди.

Израиль назначил в Узбекистан нового Посла
Израильский дипломат Зехавит Бен-Гилель назначена Послом в Узбекистан, передает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщили 19 июля израильские СМИ со ссылкой на официальное сообщение министерства иностранных дел, одобрены назначения послов в Узбекистане, Финляндии и Эритрее, постоянных представителей при учреждениях ООН в Нью-Йорке (одновременно с 2021 года Посол в США) и Женеве.
Работавшая до назначения в Узбекистан главой отдела по связям с общественностью МИД Израиля Зехавит Бен-Гилель должна сменить Эдуарда Шапиру, который 28 феврале 2018 года вручил верительные грамоты Президенту Узбекистана.
Зехавит Бен-Гилель занимала различные дипломатические должности в МИД и за рубежом. Владеет английским, испанским и немецким языками.
19 июня Постановлением 5-го пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Послом нашей страны в Израиле назначена начальник Главного управления двустороннего сотрудничества МИД Феруза Махмудова. Она сменила Саида Рустамова, работающего Послом в Великобритании.