Ўзбекистон ва Россия транспорт вазирликлари вакиллари келгусидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишди
Жорий йилнинг 20 июль куни видеоконференц алоқа шаклида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг транспорт соҳасидаги ҳамкорлик комиссияси навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон томонига Ўзбекистон транспорт вазири Элёр Ғаниев, Россия томони вакилларига мамлакат транспорт вазирининг биринчи ўринбосари, Росавиация раҳбари Александр Нерадько раҳбарлик қилди.
Видеоконференц алоқа режимида ўтказилган йиғилишда икки мамлакат транспорт соҳасидаги бошқарув органлари ўртасида бир қатор муҳим ҳужжатларни имзолашга тайёргарлик кўриш масаллари муҳокама қилинди. Xусусан, Фуқаро авиацияси агентлиги ва Ҳаво транспорти федераль агентлиги ўртасида ҳаво кемаларининг учишга яроқлилик соҳасида ҳамкорлик ҳақида келишув, Россия Федерацияси транспорт вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ўртасида транспорт таълими соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича ўзаро англашув меморандумини имзолашга тайёргарлиги муҳокама этилди.
Учрашувда Россияга экспорт маҳсулотларини ташиш учун ҳамкорликда транспорт-экспедиторлик компаниясини ташкил этиш, шунингдек, экспорт юкларини сақлаш ва транспортировка қилишда “Находка” ва “Новороссийск” портларидан фойдаланиш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди. Шу билан бирга коронавирус пандемияси билан боғлиқ карантин чоралари бекор қилингач Россия-Ўзбекистон лоукост-авиаташувчисини тузиш бўйича истиқболдаги режалар ҳам муҳокама қилинди.
Томонлар Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва «РТ-Инвест Транспортные Системы» МЧЖ томонидан имзоланган рақамли транспорт тизимлари соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумни босқичма-босқич амалга ошириш бўйича ишларни давом эттиришга келишиб олдилар.
Учрашув якунида томонлар видеоконференц алоқа шаклида қуйи комиссия йиғилишларини мунтазам равишда ташкил этиш юзага келган муаммоли масалаларни зудлик билан ҳал этиш ва Ўзбекистон – Россия икки томонлама алоқаларининг амалий аҳамияти ва самарадолигини оширишга имкон беришини таъкидлашди.

Представители транспортных министерств Узбекистана и России обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества
20 июля 2020 года, посредством видеоконференцсвязи состоялось очередное заседание Подкомиссии по сотрудничеству в сфере транспорта Межправительственной комиссии между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
Узбекскую сторону возглавил Ганиев Элёр Маджидович – министр транспорта Республики Узбекистан, российскую– Нерадько Александр Васильевич первый заместитель министра транспорта Российской Федерации, руководитель Федерального агентства воздушного транспорта.
В заседании приняли участие члены российской и узбекской частей Подкомиссии, а также приглашены заместители министра и ответственные работники подразделений министерства транспорта РУз и РФ. Кроме того, в мероприятии приняли участие руководитель Агентства «Узавиация» Т.Ульжаев и заместитель председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» А.Камалов.
Темой обсуждения стала подготовка к подписанию ряда важных документов между транспортными ведомствами двух стран, а именно: Соглашения между Федеральным агентством воздушного транспорта и Агентством гражданской авиации о сотрудничестве в области летной годности, Меморандума о взаимопонимании между Министерством транспорта Российской Федерации и Министерством транспорта Республики Узбекистан о развитии сотрудничества в транспортном образовании.
Рассмотрены вопросы создания совместного транспортно-экспедиторского предприятия для организации перевозки экспортной продукции в Россию, использования портов «Находка» и «Новороссийск» для организации хранения и транспортировки экспортных грузов. Обсуждались перспективные планы по созданию российско-узбекского лоукост-авиаперевозчика после снятия карантинных мер связанных с пандемией коронавируса.
Стороны договорились продолжить работу над поэтапной реализацией Меморандума о сотрудничестве в области цифровых транспортных систем, подписанного Министерством транспорта Республики Узбекистан и ООО «РТ-Инвест Транспортные Системы».
В заключении сторонами отмечено, что регулярное проведение заседаний Подкомиссий посредством видеоконференцсвязи даёт возможность в оперативном порядке решать возникающие проблемные вопросы и повысить практическую значимость и эффективность двусторонних узбекско-российских контактов.