Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири ва Кувайт араб иқтисодий тараққиёт жамғармаси бош дирeктори ўринбосарлари ҳамкорликнинг амалий масалалари бўйича келишувга эришди
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Фурқат Сидиков бугун Кувайт араб иқтисодий тараққиёт жамғармаси (КАИТЖ) Бош директорининг ўринбосари Марван Абдуллоҳ ал-Ғоним билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
ТИВ маълумотига кўра, суҳбат чоғида Ўзбекистон ва КАИТЖ ўртасидаги молиявий-техник ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Жамғарманинг Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларда, хусусан қишлоқ ҳудудларида уй-жойлар қуриш, сув таъминоти тизимини яхшилаш ва аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш соҳасидаги иштирокига алоҳида эътибор қаратилди.
КАИТЖ Бош директорининг ўринбосари коронавирусга қарши кураш доирасида Ўзбекистон тиббиёт муассасаларини замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозлаш учун 5,6 миллион доллар миқдоридаги Жамғарма маблағларини йўналтириш тўғрисидаги Ўзбекистон томонининг таклифини қўллаб-қувватлади.
Музокаралар якунига кўра ҳамкорликни янада кенгайтириш, жумладан КАИТЖ иштирокида турли лойиҳаларни амалга ошириш тўғрисида келишувга эришилди.

Заместитель главы МИД Узбекистана и заместитель гендиректора КФАЭР обсудили и достигли договоренностей по конкретным вопросам сотрудничества
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков сегодня в формате видеоконференции провел переговоры с заместителем генерального директора Кувейтского фонда арабского экономического развития (КФАЭР) Марваном Абдуллой ал-Ганимом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе беседы обсуждены вопросы дальнейшего развития финансово-технического сотрудничества между Узбекистаном и КФАЭР, уточняют в МИД.
Стороны уделили отдельное внимание участию КФАЭР в социально-экономических проектах в Узбекистане, в частности в сфере строительства жилых домов в сельской местности, улучшения системы водоснабжения и обеспечения населения питьевой водой.
Заместитель гендиректора КФАЭР поддержал предложение узбекской стороны о направлении средств Фонда в размере 5,6 миллиона долларов США на оснащение медицинских учреждений Узбекистана современным оборудованием в рамках борьбы с коронавирусом.
По итогам переговоров достигнута договоренность о дальнейшем расширении сотрудничества, в том числе путем реализации различных проектов с участием КФАЭР.