Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистонда 2020 йилнинг биринчи ярим йиллигидаги инвестиция фаолияти сарҳисоб қилинди
Жорий йилнинг январь – июнь ойларида ўзлаштирилган хорижий инвестицияларнинг умумий ҳажми 4,8 миллиард долларни, шу жумладан тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар – 3,2 миллиард долларни ва давлат кафолати остидаги хорижий кредитлар – 1,6 миллиард долларни ташкил этди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Матбуот хизматининг хабар қилишича, шу билан бирга, асосий капиталга киритилган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми 2,6 миллиард долларни ташкил этиб, 2019 йилдаги шу кўрсаткичга нисбатан 1,2 баравар ўсиш суръати кузатилди. Тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларнинг умумий инвестиция ҳажмидаги улуши 29,5 фоизгача ўсди.
Ҳисобот даврида 494 та лойиҳа ишга туширилди. Шундан 28 та йирик ишлаб чиқариш корхонаси ва 466 та ҳудудий аҳамиятга эга саноат объекти.
Ўзбекистон иқтисодиётига инвестицияларни киритиш бўйича Россия, Хитой, Германия ва Туркия давлатлари етакчилик қилди, мамлакатимиз иқтисодиётига инвестиция киритган мамлакатлар умумий сони 37 тани ташкил этди.
Кўриб чиқилаётган даврда электротехника саноати (2019 йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш - 13 баробар), қурилиш материаллари ишлаб чиқариш (ўсиш – 3,6 баробар), АКТ (ўсиш – 3,5 баробар) соҳалари инвесторлар учун энг жозибадор бўлиб қолди. Озиқ-овқат саноати (ўсиш – 1,5 баробар), кимё саноати (ўсиш – 1,3 баробар) ва тўқимачилик саноати (ўсиш – 1,6 баробар) ҳам яхши ўсиш динамикасини кўрсатди.
Шу билан бирга, минтақавий аҳамиятга молик лойиҳаларга тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ва кредитларни жалб қилишнинг ўсиш тенденцияси мустаҳкамланди ва ҳисобот даврида 2 миллиард долларни ташкил этиб, 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 1,05 баробарга ошди. Умумий сумманинг 1,6 миллиард доллари асосий капиталга йўналтирилди. Ҳудудий лойиҳалар доирасида инвестицияларни ўзлаштириш ҳажми тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар умумий ҳажмининг 62,3 фоизини ташкил этди.
Вилоятлар кесимида 2020 йилнинг биринчи ярмида тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўсишининг энг юқори динамикаси Наманган (1,6 баробар), Тошкент (1,6 баробар), Қашқадарё (1,5 баробар) ва Сирдарё (1,4 баробар) вилоятларида кузатилди.
Умуман олганда, 2020 йил охирига қадар 2 мингдан ортиқ ижтимоий, инфратузилмавий ва саноат объектлари, шу жумладан 206 та янги йирик ишлаб чиқариш объекти, 240 та ҳудудий аҳамиятга эга ишлаб чиқариш объекти ҳамда 1,6 мингга яқин ижтимоий ва инфратузилмавий объектлари фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.

МИВТ подвел итоги инвестиционной деятельности в Узбекистане в первом полугодии 2020 года
В январе–июне текущего года общий объем освоенных иностранных инвестиций составил 4,8 миллиарда долларов США, в том числе прямые иностранные инвестиции – 3,2 миллиарда долларов и иностранные кредиты под государственную гарантию – 1,6 миллиарда долларов, передает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщает пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана, при этом объем освоения прямых иностранных инвестиций в основной капитал составил 2,6 млрд долларов с темпом роста к аналогичному показателю 2019 года в 1,2 раза. Доля освоенных прямых иностранных инвестиций в общем объеме инвестиций выросла до 29,5%.
В отчетном периоде были введены в эксплуатацию 494 проектов: 28 крупных производственных предприятий и 466 промышленных объектов регионального значения.
Лидерами по привлечению инвестиций в экономику Узбекистана стали Россия, КНР, Германия и Турция, а общее число стран-инвесторов в экономику страны составило 37.
Наиболее привлекательными для инвесторов по итогам рассматриваемого периода стали электротехническая (рост – в 13 раз по сравнению с показателями аналогичного периода 2019 года), производство строительных материалов (рост – в 3,6 раза), сфера ИКТ (рост в 3,5 раз). Также хорошую динамику роста показали пищевая промышленность (рост в 1,5 раза), химическая промышленность (рост в 1,3 раза) и текстильная отрасль (рост в 1,6 раза).
При этом укрепилась тенденция роста привлечения прямых иностранных инвестиций и кредитов в проекты регионального значения, суммарная стоимость которых в отчётном периоде составила 2 млрд долл., увеличившись в 1,05 раза по сравнению с аналогичным периодом 2019 года, с направлением 1,6 млрд долл. в основной капитал. При этом объём освоения инвестиций в рамках региональных проектов составил 62,3 процента от общего объёма освоенных прямых иностранных инвестиций.
Наиболее высокая динамика роста прямых иностранных инвестиций в первом полугодии 2020 года в разрезе регионов наблюдается в Наманганской (в 1,6 раза), Ташкентской (в 1,6 раза), Кашкадарьинской (в 1,5 раза) и в Сырдарьинской (в 1,4 раза) областях.
В целом, до конца 2020 года предусматривается сдача в эксплуатацию более 2 тыс. объектов социального, инфраструктурного и производственного назначения: 206 новых крупных производственных мощностей, 240 производственных объектов регионального значения, а также порядка 1,6 тысячи социальных и инфраструктурных объектов.