Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистонда 2020 йилнинг биринчи ярим йиллигидаги инвестиция фаолияти сарҳисоб қилинди
Жорий йилнинг январь – июнь ойларида ўзлаштирилган хорижий инвестицияларнинг умумий ҳажми 4,8 миллиард долларни, шу жумладан тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар – 3,2 миллиард долларни ва давлат кафолати остидаги хорижий кредитлар – 1,6 миллиард долларни ташкил этди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Матбуот хизматининг хабар қилишича, шу билан бирга, асосий капиталга киритилган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми 2,6 миллиард долларни ташкил этиб, 2019 йилдаги шу кўрсаткичга нисбатан 1,2 баравар ўсиш суръати кузатилди. Тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларнинг умумий инвестиция ҳажмидаги улуши 29,5 фоизгача ўсди.
Ҳисобот даврида 494 та лойиҳа ишга туширилди. Шундан 28 та йирик ишлаб чиқариш корхонаси ва 466 та ҳудудий аҳамиятга эга саноат объекти.
Ўзбекистон иқтисодиётига инвестицияларни киритиш бўйича Россия, Хитой, Германия ва Туркия давлатлари етакчилик қилди, мамлакатимиз иқтисодиётига инвестиция киритган мамлакатлар умумий сони 37 тани ташкил этди.
Кўриб чиқилаётган даврда электротехника саноати (2019 йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш - 13 баробар), қурилиш материаллари ишлаб чиқариш (ўсиш – 3,6 баробар), АКТ (ўсиш – 3,5 баробар) соҳалари инвесторлар учун энг жозибадор бўлиб қолди. Озиқ-овқат саноати (ўсиш – 1,5 баробар), кимё саноати (ўсиш – 1,3 баробар) ва тўқимачилик саноати (ўсиш – 1,6 баробар) ҳам яхши ўсиш динамикасини кўрсатди.
Шу билан бирга, минтақавий аҳамиятга молик лойиҳаларга тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ва кредитларни жалб қилишнинг ўсиш тенденцияси мустаҳкамланди ва ҳисобот даврида 2 миллиард долларни ташкил этиб, 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 1,05 баробарга ошди. Умумий сумманинг 1,6 миллиард доллари асосий капиталга йўналтирилди. Ҳудудий лойиҳалар доирасида инвестицияларни ўзлаштириш ҳажми тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар умумий ҳажмининг 62,3 фоизини ташкил этди.
Вилоятлар кесимида 2020 йилнинг биринчи ярмида тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўсишининг энг юқори динамикаси Наманган (1,6 баробар), Тошкент (1,6 баробар), Қашқадарё (1,5 баробар) ва Сирдарё (1,4 баробар) вилоятларида кузатилди.
Умуман олганда, 2020 йил охирига қадар 2 мингдан ортиқ ижтимоий, инфратузилмавий ва саноат объектлари, шу жумладан 206 та янги йирик ишлаб чиқариш объекти, 240 та ҳудудий аҳамиятга эга ишлаб чиқариш объекти ҳамда 1,6 мингга яқин ижтимоий ва инфратузилмавий объектлари фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.

The results of the investment activities in the Republic of Uzbekistan for the first half of 2020
From January to June this year, the total volume of foreign investments amounted to USD 4.8 billion, including foreign direct investment amounted to USD 3.2 billion and public guaranteed foreign credits amounted to USD 1.6 billion.
At the same time, the investments assimilated in the fixed assets amounted to USD 2.6 billion, while the rate of growth compared to the same index in 2019 amounted to 1.2 times. The share of assimilated direct investments within total investments amounted to 29.5%.
During the reporting period, 494 projects were commissioned: 28 major industrial enterprises and 466 locally significant industrial facilities.
The leaders in attracting investment to Uzbekistan's economy were Russia, China, Germany and Turkey. The total number of countries investing in the economy was 37.
According to the results of the period reviewed, the following industries became the most attractive for investors: electrical industry (growth - 13 times compared to the same period in 2019), production of construction materials (growth - 3.6 times), ICT (growth - 3.5 times). The food industry (growth - 1.5 times), chemical industry (growth - 1.3 times) and textile industry (growth - 1.6 times) also demonstrated positive dynamics.
There was the strengthening of the trends in attracting direct foreign investments and credits to the regional projects totaling in the reporting period USD 2 billion with an increase of 1.05 times compared to the same period in 2019, while sending USD 1.6 billion to the fixed assets. At the same time, the investment assimilated under the regional projects amounted to 62.3% of the total foreign direct investments.
The highest dynamics of direct foreign investment growth in the first half of 2020 in terms of regional make-up was in Namangan (1.6 times), Tashkent (1.6 times), Kashkadarya (1.5 times) and Syrdarya (1.4 times) regions.
In general, by the end of 2020, it is proposed to commission more than 2 thousand social, infrastructural, and industrial facilities, including 206 major new production facilities, 240 regional production facilities, and about 1.6 thousand of social and infrastructural facilities.