Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари Хитойнинг мамлакатимиздаги элчиси билан жорий ва келгусидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Сардор Умурзоқов Хитойнинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Цзян Янь хоним билан видеоконференция шаклида музокара ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Суҳбат чоғида пандемияга қарши курашда икки томонлама ҳамкорликка оид масалалар, шунингдек, инвестициялар, савдо ва транспорт соҳасидаги жорий ва келгусидаги ҳамкорликнинг қатор жиҳатлари муҳокама қилинди.
Хитой ҳукуматига кўрсатилган инсонпарварлик ёрдами ҳамда Ўзбекистон шифокорларига эпидемиянинг тарқалишига қарши курашишда, COVID-19 коронавируси инфекцияси билан касалланган беморларни даволашга кўмаклашиш мақсадида бир гуруҳ хитойлик шифокорларни Ўзбекистонга юбориш тўғрисидаги қарори учун миннатдорлик билдирилди.
Шунингдек, эпидемиологик вазиятга қарамай, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун Ўзбекистонга келган хитойлик мутахассислар фаолияти олқишланди.
Суҳбат чоғида томонлар умумий мақсадларга эришиш учун Ўзбекистон ва Хитой ўртасида савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича биргаликдаги ишларни давом эттиришга содиқ эканликларини билдирди.
Хитойлик инвестор ва тадбиркорларнинг Ўзбекистонда нефть-газ, кимё, қурилиш, фармацевтика ва енгил саноат соҳаларида лойиҳаларни амалга оширишга қизиқиши, шунингдек, Давлат тараққиёт банки, Хитой Эксимбанки ва Ипак йўли жамғармаси билан ҳамкорликнинг юқори суръатларда ривожланаётгани таъкидланди.
Ушбу йўналишда яқин келажакда Ўзбекистон – Хитой биринчи ҳудудлараро форумини ўтказишни тасдиқлади. Форумнинг мақсади —Ўзбекистон вилоятлари билан Хитой провинциялари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш, шунингдек, икки мамлакат тадбиркорларининг шериклик муносабатларини мустаҳкамлашдан иборатдир.
Мулоқотда савдо айланмасидаги ижобий ўсишни сақлаш, пандемиянинг савдо битимларини амалга оширишга салбий таъсирини камайтиришдан ҳар икки томон манфаатдор экани қайд этилди. Ушбу йўналишда Ўзбекистон ва Хитой ҳукуматлари ўртасида маҳсулотларнинг божхона қийматини аниқлаш ва назорат қилиш учун зарур ахборот алмашиш тўғрисидаги битим лойиҳаси ва унга тааллуқли ахборот ҳамкорлигининг техник шартларини кўриб чиқиш долзарб масала ҳисобланади. Томонлар ҳар икки мамлакатнинг тегишли идораларини жалб қилган ҳолда ушбу йўналишдаги ҳамкорликни фаоллаштиришни келишиб олди.
Музокараларда транспорт соҳасидаги ҳамкорлик масалалари ҳам муҳокама қилинди. Шу нуқтаи назардан, жорий йилнинг июнь ойида Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон блок-поезди муваффақиятли йўлга қўйилгани қайд этилди. Ушбу йўлак бўйлаб мультимодал юк ташиш ҳажмини ошириш учун қўшимча қулай шароитни яратиш тўғрисида келишувга эришилди. Шунингдек, ташқи савдо юкларини, жумладан, янги узилган мева-сабзавот ва бошқа маҳсулотларни консолидация қилиш, сақлаш, қайта ишлаш ва тарқатиш бўйича қўшма корхоналарни ташкил этиш бўйича таклифлар билдирилди ва кўриб чиқиш учун қабул қилинди.
Музокаралар якунида муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида ҳамкорликда амалга ошириладиган вазифалар аниқлаб олинди.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана и Посол Китая обсудили вопросы взаимодействия в рамках противодействия пандемии, а также практические аспекты сотрудничества в сферах инвестиций, торговли и транспорта
Заместитель Премьер-министра Узбекистана Сардор Умурзаков сегодня в формате видеоконференции провел переговоры с Послом КНР Цзян Янь, передает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщает пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана, в ходе беседы были затронуты вопросы двустороннего взаимодействия в противодействии пандемии, а также ряд аспектов текущего и дальнейшего сотрудничества в сфере инвестиций, торговли и транспорта.
Правительству КНР была выражена признательность за предоставленную гуманитарную помощь и решение о направлении группы китайских медиков в Узбекистан для оказания содействия узбекским врачам в борьбе с распространением эпидемии и лечении больных коронавирусной инфекцией «COVID-19».
Также была подчеркнута неоценимая роль китайских специалистов, прибывших в Узбекистан для реализации инвестиционных проектов, несмотря на текущую эпидемиологическую обстановку.
В ходе беседы стороны выразили намерения продолжать тесную совместную работу по дальнейшему наращиванию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и КНР для достижения общих задач.
Подчеркнут высокий интерес китайских инвесторов и предпринимателей к реализации проектов в Узбекистане в нефтегазовой, химической, строительной, фармацевтической, и легкой промышленности, а также высокие темпы развития сотрудничества с Государственным банком развития, Эксимбанком КНР и Фондом Шелкового пути.
В данном контексте также была выражена готовность провести в ближайшей перспективе первый Форум регионов Узбекистана и Китая, целью которого является установление прямых связей между областями Узбекистана и провинциями КНР, а также укрепление двусторонних связей между узбекскими и китайскими предпринимателями.
Отмечена заинтересованность обеих стран в сохранении текущей положительной динамики товарооборота, в том числе путем минимизации негативного воздействия пандемии на реализацию торговых соглашений. В данном направлении актуальным вопросом является рассмотрение проекта соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством КНР об обмене информацией, необходимой для определения и контроля таможенной стоимости товаров и связанных с ней Технических условий информационного взаимодействия. Стороны условились активизировать сотрудничество на данном направлении с привлечением профильных ведомств двух стран.
Были обсуждены вопросы взаимодействия в области транспорта – в данном контексте отмечен успешный запуск в июне текущего года блок-поезда «Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан». Достигнута договоренность о выработке дополнительных благоприятных условий для наращивания объемов мультимодальных перевозок по данному коридору. Также были озвучены и приняты к рассмотрению предложения о создании совместных предприятий по консолидации, хранению, обработке и распределению внешнеторговых грузов, в том числе свежей плодоовощной и другой продукции.
По итогам переговоров стороны определили дальнейшие совместные действия в рамках обсужденных направлений взаимодействия.