Кадастр соҳасига рақамли технологиялар жорий этилади
Президент Шавкат Мирзиёев 21 июль куни ер ҳисоби ва давлат кадастрларини тўлиқ шакллантириш, соҳага рақамли технологияларни жорий этиш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Ернинг ҳисобини аниқ юритиш ва самарали фойдаланиш қишлоқ хўжалиги, тадбиркорлик, ишлаб чиқариш, қурилиш, геология каби кўплаб соҳалар учун жуда муҳим. Давлатимиз раҳбари ҳудудларга сафарлари чоғида доим бу масалага алоҳида эътибор қаратиб, ҳар бир қарич ер халқимизга манфаат келтириши кераклигини таъкидлайди.
Афсуски, геодезия, картография ва кадастр соҳасида қатор муаммолар тўпланиб қолган. Мамлакатимизда ер хатлови охирги марта 40 йил олдин ўтказилган. Масалан, 140 та туман маъмурий чегаралари ҳозиргача аниқ эмас. Қишлоқ хўжалиги ерларини ажратиш тартиби 20 йил олдин қабул қилинган ва ҳозирги ислоҳотлар талабига жавоб бермайди. Буларнинг оқибатида соҳада талон-торожлик ва коррупция авж олган. 66 та туманда 150 минг гектар экин ери ўзбошимчалик билан эгаллангани, охирги икки йилда 122 нафар кадастр ходими жиноий жавобгар бўлгани бунинг далили.
Шу боис тизимни ислоҳ қилиш бошланди. Бугунги йиғилишда шу борадаги муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев кадастр идораларининг энг асосий вазифаси ернинг ҳисоби ва балансини юритиш бўлиши кераклигини қайд этди. Йил якунига қадар ер тури, контури, чегараси ва фойдаланувчиси ҳақидаги маълумотлар жамланган ахборот тизимини ишга тушириш вазифаси қўйилди. Энди ер ажратиш тўғрисидаги қарор мазкур тизимга киритилсагина ҳақиқий ҳисобланади.
Шунингдек, сунъий йўлдош каналларини ижарага олиш ва сигналларни қайта ишлаш тизимини ташкил этишга кўрсатма берилди. Бу эса космосуратларни йиллар бўйича таққослаш орқали ҳосилдорликни таҳлил қилиш, ерларнинг мелиоратив ҳолатини мунтазам ўрганишда қўл келади.
Қишлоқ хўжалигини бошқаришни рақамлаштириш, келгуси йилдан ер баланси ва унинг ҳисобини Миллий геоахборот тизимида юритиш зарурлиги қайд этилди. Йил якунига қадар қишлоқ хўжалиги майдонларини электрон танлов ва аукцион асосида ажратиш тартибини жорий қилиш, халқаро экспертларни жалб этган ҳолда ер тоифаларини оптималлаштириш бўйича топшириқ берилди.
“Ергеодезкадастр” давлат қўмитасининг тупроқ сифатини баҳолаш, ерларни ривожлантириш, экинларни жойлаштириш билан боғлиқ вазифаларини, шунингдек, Тупроқшунослик ва агрокимё илмий-тадқиқот институтини Қишлоқ хўжалиги вазирлигига ўтказиш таклифи билдирилди. Жаҳон банкидан ажратилаётган 87 миллион доллар ҳисобидан мазкур институт фаолиятини ривожлантириш, лабораторияларини янгилаш муҳимлиги қайд этилди. Шунингдек, Қишлоқ хўжалиги вазирлигига йил якунигача 10 минг гектар ер майдонининг тупроқ таҳлилини ва агротехнологик хариталарини тайёрлаш вазифаси қўйилди.
Соҳадаги яна бир камчилик – баъзи турдаги кадастрлар тўлиқ шаклланмаган. Масалан, автомобиль йўллари кадастри 23 фоиз, маданий мерос объектлари 32 фоиз, қувурлар 32 фоиз, шаҳарсозлик кадастри 63 фоиз шаклланган, холос. Шу боис IT-технологияларни ривожлантириш бўйича Бош вазир маслаҳатчисига ишчи гуруҳ тузиб, кадастрлар базасини тўлиқ ишлаб чиқиш топширилди.
Йиғилишда шаҳар ва қишлоқларда ернинг ҳақиқий қийматини аниқлаш ҳамда унинг бозорини шакллантириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Президент Шавкат Мирзиёев соҳанинг кадрлар салоҳияти пастлиги, “Ергеодезкадастр” давлат қўмитаси тизимидаги 27 фоиз ходимлар мутахассислиги соҳага тўғри келмаслигини қайд этди. Шу йўналишда хорижий олий ўқув юрти филиалини ташкил қилиш муҳимлиги, Италиянинг Пиза университети ҳамда Москва давлат геодезия ва картография университети билан ҳамкорлик ўрнатиш кераклиги таъкидланди.

Digital technologies to be introduced into cadastre sector
On July 21, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss novelties in land registration and public cadastre system, the state of introduction of digital technologies in the field.
Accurate accounting and efficient use of land are rather important for many areas like agriculture, entrepreneurship, manufacturing, construction, geology. During his trips to the country’s regions, the head of our state always pays special attention to this issue, emphasizing that every inch of land should benefit the people.
Unfortunately, loads of problems have mounted up in the field of geodesy, cartography and cadastre. The last time the land inventory was carried out in Uzbekistan was 40 years ago. For example, the administrative boundaries of 140 districts are still indistinct. The procedure for allocating agricultural land was adopted 20 years ago and hardly meets the requirements of the current reforms. As a result, theft and corruption increased in the sphere. Quite telling is the fact that in 66 districts, 150 thousand hectares of sown land was occupied in unauthorized way, and over the past two years, 122 employees of the cadastre service were brought to criminal liability.
In this regard, fundamental reforms have been spearheaded in the system, important issues of which were discussed during the meeting today.
President Shavkat Mirziyoyev noted that the main objective of cadastre bodies should be keeping records of lands. The task was set to launch, by the end of the year, an information system containing data on the type, contours, boundaries and users of land plots. From now on, the land allocation decision will be valid only if it is included in this system.
The head of our state also instructed to lease satellite channels and establish a signal processing system. This would contribute to the analysis of productivity and land reclamation by comparing satellite images taken across years.
The need for digitalization of agricultural management, balance and land accounting in the National Geographic Information System, starting next year, was noted. The executives in charge were urged to introduce, by the end of the year, the procedure for allocating agricultural land on the basis of an electronic bid and auction, of optimization of land categories with the participation of international experts.
Shavkat Mirziyoyev proposed to transfer the functions of the State Committee for Land Geodesy and Cadastre in assessing soil quality, land development, placement of crops to the Ministry of Agriculture, as well as the Research Institute of Soil Science and Agrochemistry. The importance of developing the activities of the Institute and modernizing its laboratories for $ 87 million assigned by the World Bank was emphasized. The Ministry of Agriculture was instructed to produce soil analysis and agro-technological maps of 10 thousand hectares by the end of the year.
Another drawback in the field is the incompleteness of certain types of inventories. Thus, the cadastre of highways was formed only by 23 percent, of cultural heritage sites – by 32 percent, of pipelines – by 32 percent, and of the urban planning cadastre – by 63 percent. In this regard, Olimjon Umarov, Advisor to the Prime Minister for the Development of IT Technologies, was instructed to form a working group and develop a complete database of cadastres.
The meeting participants also deliberated on the issue of determining the real value of land in cities and villages and the formation of a land market.
President Shavkat Mirziyoyev noted the low human resources potential of the sphere; for instance, 27 percent of employees of the State Committee for Land Geodesy and Cadastre have professional specialization differing from that required in their workplace. Therefore, the President noted the importance of establishing a branch of a foreign educational institution, developing cooperation with the University of Pisa, Italy, and Moscow State University of Geodesy and Cartography, Russia.