Ўзбекистон меҳнат бозори пандемия шароитида: мутахассислар муҳокамаси
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигида «COVID-19 нинг Ўзбекистонда ижтимоий-иқтисодий вазиятга таъсирини баҳолаш (даромадлар, меҳнат бозори ва ижтимоий ҳимоядан фойдаланиш имкониятлари): инқирозга қарши чоралар ва давлат сиёсатини янада такомиллаштириш йўналишлари» мавзусидаги маърузанинг тақдимоти бўлиб ўтди.
COVID-19 глобал пандемияси, шунингдек, коронавирус инфекциясининг тарқалиши билан боғлиқ чеклов чоралари, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёнларига таъсир қилган ҳолда одатдаги ҳаёт тарзини сезиларли даражада ўзгартирди. Ўзбекистонда, бошқа мамлакатларда бўлгани каби, иқтисодиётни, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, карантин чекловлари ва уларнинг оқибатларининг салбий таъсирини камайтириш чоралари кўрилмоқда.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан Савдо-саноат палатаси билан ҳамкорликда Халқаро меҳнат ташкилоти кўмагида жорий йилнинг 20 апрелидан 6 майига қадар ўтказилган сўровлар юзага келган вазиятни ўрганишга бағишланди. Улардан биринчиси «Аҳоли учун инқирозга қарши тартибга солиш ва карантин чоралари шароитида кичик ва хусусий бизнесда юзага келиши мумкин бўлган хавфларни баҳолаш», иккинчиси «Карантин чекловлари шароитида аҳоли ва бизнесни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш даражасини баҳолаш» мавзусига бағишланди.
Тақдимот пайтида муҳокама қилинган маърузада респондентлар биринчи ҳолатда – кичик ва хусусий бизнес вакиллари, иккинчисида – якка тартибдаги тадбиркорлар ва ўз-ўзини банд қилганларнинг тадқиқотлар натижалари жамланди.
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Хусанов йиғилиш иштирокчиларига аҳолининг бандлигини рағбатлантириш, иш ўринлари ва ишчилар даромадларини сақлаш, жойларда хавфсизлик ва саломатликни таъминлаш мақсадида Ҳукумат томонидан олиб борилаётган кенг кўламли инқирозга қарши чоралар тўғрисида маълумот берди. Жумладан, кичик ва микротадбиркорликни қўллаб-қувватлаш учун маълум солиқ ва тўловлар бўйича кафолатлар ва тўловларни кечиктириш имконияти яратилди, солиқ имтиёзлари ва имтиёзли кредитлар бўйича ставкалар камайтирилди. Норасмий секторда иш жойларини йўқотган одамларни қўллаб-қувватлаш учун ижтимоий нафақалар тўланди ва моддий ёрдам кўрсатилди.
Бундан ташқари, Ҳукумат аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш мақсадида коронавирус пандемияси шароитида ижтимоий аҳволи ва турмуш даражаси ёмонлашган оила аъзоларини иш билан таъминлашнинг вақтинчалик тартибини тасдиқлади. Ишсизлик нафақаларини тайинлашнинг соддалаштирилган тартиби жорий этилди, унга кўра 20 мингдан ортиқ ишсизлар ишсизлик нафақаларини олишди.
Жамоат ишлари жамғармаси маблағлари ҳисобидан уч ой давомида 400 мингга яқин фуқаро бандлик ва доимий даромад билан таъминланди, корхоналарда санитария меъёрлари ва меҳнат хавфсизлиги бўйича тизимли мониторинг ташкил этилди. Ўз-ўзини иш билан таъминлаш учун касблар рўйхати 67 тага кенгайтирилиб, ўз-ўзини иш билан таъминлаганлар сони 150 мингдан ошди.
ХМТнинг Муносиб меҳнатни техник қўллаб-қувватлаш гуруҳи ва ХМТнинг Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича бюроси директори Ольга Кулаева тайёрланган ҳужжатнинг аҳамияти тўғрисида тўхталар экан: «Тақдим этилган маърузанинг ўзига хос хусусияти нафақат COVID-19 таъсирини баҳолашга, балки инқироздан кейинги ривожланиш бўйича таклиф этилаётган қатор тадбирларга ҳам эътибор беришга қаратилган. ХМТнинг пандемияга қарши курашининг тўртта асосий тамойилидан келиб чиққан ҳолда мамлакатлар: 1) Иқтисодиёт ва бандликни рағбатлантириш, 2) Корхоналар, иш ўринлари ва даромадларни қўллаб-қувватлаш; 3) Ишчиларни иш жойларида ҳимоя қилиш ва 4) Ижтимоий мулоқотни кучайтириш»га эътибор беришлари лозим», дея таъкидлади.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ўзбекистондаги Доимий координатори Хелена Фрейзер мунозара иштирокчиларига мурожаат қилиб, муҳокама қилинаётган ҳужжат инқирозга қарши дастурни ишлаб чиқиш бўйича олиб борилаётган ишларнинг асосий натижаларидан бири эканлигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, «Айни дамда берилган баҳо Ҳукумат, БМТ ва халқаро молия институтларининг даромадларни ҳимоя қилиш, иш ўринларини сақлаш ва аҳолининг ижтимоий ҳимоясини таъминлаш бўйича аниқ ҳаракатларни аниқлаш ва ривожлантириш учун муҳимдир».
Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси Кенгаши раисининг ўринбосари Бахтиёр Махмадалиевнинг сўзларига кўра, Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси пандемия даврида меҳнат меъёрлари бўйича ўз тавсияларини ишлаб чиқди, Ўзбекистон Иш берувчилар конфедерацияси вакиллари билан биргаликда корхоналарда санитария меъёрлари, меҳнат хавфсизлиги ва меҳнат қонунчилигига риоя қилиниши устидан жамоатчилик назорати олиб борилмоқда.
Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икромов ҳукумат томонидан карантин даврида кичик бизнес фаолиятини қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чораларга эътибор қаратди. Унга кўра, устуворлик туризм соҳасидаги корхоналари, ресторан бизнеси, ўз-ўзини иш билан банд қилганларга берилади. 100 минг юридик шахснинг 19,8 трлн. сўмлик кредитларни тўлаш муддатлари узайтирилди. Ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш ва соҳада 120 мингта иш ўрнини яратиш мақсадида 300 миллиард сўм ажратилди.
ХМТнинг Ўзбекистон бўйича миллий маслаҳатчиси Жанна Фаттахова ҳисоботнинг асосини ташкил этган сўров натижалари бўйича асосий тезисларни тақдим этди. Ўзбекистон Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг биринчи ўринбосари Эркин Мухитдинов ва Халқаро меҳнат ташкилотининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича бюросининг муносиб меҳнатни техник қўллаб-қувватлаш бўлими мутахассиси Ясмина Папа бўлиб ўтган муҳокамага якун ясашди.

Рынок труда Узбекистана в условиях пандемии: обсуждают эксперты
В Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан состоялась презентация доклада на тему «Оценка влияния COVID-19 на социально-экономическую ситуацию в Узбекистане (доходы, рынки труда и доступ к социальной защите): обзор антикризисных мер и направления дальнейшего совершенствования государственной политики».
Глобальная пандемия COVID-19, а также вводимые в связи с распространением коронавирусной инфекции ограничительные меры значительно изменили привычные сферы жизнедеятельности, отразившись на процессах социально-экономического развития. В Узбекистане, также как и в других странах, предпринимаются меры по поддержке экономики, малого и частного бизнеса, снижению негативного воздействия на них карантинных ограничений и их последствий.
Изучению сложившейся ситуации и были посвящены опросы, проведенные Министерством занятости и трудовых отношений совместно с Торгово-промышленной палатой при содействии Международной организации труда в период с 20 апреля по 6 мая текущего года. Первый из них был посвящен «Оценке рисков малого и частного бизнеса в условиях антикризисного регулирования и карантинных мер для населения», второй исследовал «Оценку уровня государственной поддержки населения и бизнеса в условиях карантинных ограничений». Доклад, обсуждение которого состоялось в ходе презентации, суммировал выводы данных исследований, респондентами в ходе которых выступили в первом случае - представители малого и частного бизнеса, во втором - индивидуальные предприниматели и самозанятые лица.
С приветственным словом к собравшимся обратился Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Нозим Хусанов, который проинформировал участников встречи о масштабных антикризисных мерах Правительства в целях стимулирования занятости населения, сохранения рабочих мест и доходов трудящихся, обеспечения безопасности и гигиены труда на местах, предотвращения дискриминации и социальной изоляции. Так, для поддержки малого – и микро – бизнеса были предоставлены гарантии и отсрочки платежей, по отдельным налогам и выплатам, снижены налоговые вычеты и ставки по льготным кредитам.
В неформальном секторе, для поддержки людей, потерявших работу, были выплачены социальные пособия и оказана материальная помощь.
Кроме того, для поддержки социально уязвимых слоев населения, Правительством утвержден временный порядок по обеспечению занятостью членов семей, чье социальное положение и уровень жизни ухудшились в условиях пандемии коронавируса. Введен упрощенный порядок выделения пособий по безработице, в соответствии с которым на сегодняшний день более 20 тыс. безработных получили пособия по безработице.
За счет Фонда общественных работ в течение трех месяцев обеспечена занятость и постоянный доход почти 400 тыс. граждан, налажен системный мониторинг обеспечения санитарных норм и безопасности труда на предприятиях. До 67 расширен перечень профессий для самозанятых, количество которых превысило 150 тыс.
Касаясь значения подготовленного документа Директор Группы технической поддержки по вопросам достойного труда и Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Ольга Кулаева отметила, что “Особенностью представленного доклада является фокус не только на оценке эффектов от влияния КОВИД-19, но и предлагаемый ряд мер посткризисного развития страны через призму четырех основополагающих принципов МОТ по реагированию на пандемию: 1) Стимулирование экономики и занятости, 2) Поддержка предприятий, рабочих мест и доходов, 3) Защита работников на рабочих местах и 4) Укрепление социального диалога».
Обращаясь к участникам прений по докладу Постоянный координатор ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер подчеркнула, что обсуждаемый документ является одним из главных результатов консолидированной работы по разработке антикризисной программы. Согласно ее мнению, нынешняя «Оценка является важной и своевременной для определения и разработки согласованных усилий Правительства, ООН и международных финансовых институтов по защите доходов, сохранению рабочих мест и обеспечению социальной защиты населения».
Федерацией профсоюзов Узбекистана, по словам Заместителя Председателя ее Совета Бахтиера Махмадалиева, разработаны собственные рекомендации по вопросам трудовых норм в период пандемии, совместно с представителями Конфедерации работодателей Узбекистана проводится общественный контроль по соблюдению санитарных норм, безопасности труда и трудового законодательства на предприятиях.
Председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов обратил внимание на меры, предпринимаемые правительством, по поддержке деятельности малого бизнеса в период карантина. По его словам, приоритет отдается предприятиям туристического сектора, ресторанному бизнесу, а также самозанятым. 100,000 юридическим лицам были пролонгированы кредиты на сумму 19,8 тлн сум. На поддержку ремесленников для обеспечения 120 000 рабочих мест в данном секторе направлено 300 млрд сум.
С основными тезисами по итогам опросов, составивиших основу доклада, собравшихся ознакомила Национальный консультант МОТ по Узбекистану Жанна Фаттахова. Итоги состоявшейся дискуссии в заключительном слове подвели Первый заместитель Министра занятости и трудовых отношений Узбекистана Эркин Мухитдинов и Специалист по социальной защите Группы технической поддержки по вопросам достойного труда Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Ясмина Папа.