Жанубий Корея ҳукумати COVID-19 га қарши курашиш учун Ўзбекистонга иккинчи инсонпарварлик ёрдамини тақдим қилди
Корея Республикаси ҳукумати тақдим этган ва мамлакатимиз Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги учун мўлжалланган инсонпарварлик ёрдамининг иккинчи жўнатмаси ортилган “Korean Air” авиакомпанияси самолёти бугун, 22 июль куни Тошкент вақти билан соат 15:10да Ўзбекистонга етиб келди, деб хабар бермоқда “Дунё” ахборот агентлиги.
Жанубий Кореянинг мамлакатимиздаги элчихонаси маълумотига кўра, 144 минг дона тиббий ниқобдан иборат инсонпарварлик ёрдамининг биринчи жўнатмаси жорий йилнинг 10 июль куни етказиб берилган эди. Ҳозирги кўмак юкида 206 минг дона шу каби тиббий ниқоблар мавжуд.
Таъкидлаш жоиз, коронавирус инфекциясининг Ўзбекистонда тарқалишининг дастлабки кунларидан бошлаб Корея Республикаси мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимига доимий равишда техник ва маслаҳат ёрдамини кўрсатиб келмоқда.
Хусусан, коронавирус тарқалишининг дастлабки босқичида профессорлар Цой Чжэ Ук ва Юн Сынг Жу маслаҳатчи сифатида Ўзбекистонда бўлиб, маҳаллий мутахассисларга касалликка қарши курашда ёрдам берди. Апрель ойи охирларида мамлакатимизга қиймати 250 минг АҚШ долларига тенг бўлган диагностика тўпламлари тақдим этилди. Бундан ташқари, Корея Республикасининг элчихонаси, Халқаро ҳамкорлик агентлиги (КОIСА), Халқаро соғлиқни сақлаш ва тиббиёт жамғармаси, Сув корпорацияси, Ер ва уй-жой корпорацияси (ЛҲ) ижтимоий ҳимояга муҳтож гуруҳларга ёрдам кўрсатди. Жанубий Корея компаниялари ҳам бу жараёнда ўзларининг муносиб ҳиссаларини қўшишди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик бундан кейин ҳам ўзаро ёрдам ва ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга имкон беради, дея қайд этилади Корея Республикасининг Тошкентдаги элчихонаси хабарида.

Правительство Республики Корея предоставило вторую партию гуманитарной помощи Узбекистану для борьбы с COVID-19
Сегодня в 15.10 по ташкентскому времени грузовым рейсом авиакомпании Korean Air в Узбекистан прибыла вторая партия гуманитарного груза, предоставленного Правительством Республики Корея и предназначенного для Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения нашей страны, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на информацию Посольства Южной Кореи.
Напомним, что первая партия гуманитарной помощи была доставлена в республику 10 июля этого года и состояла из 144 тысяч единиц медицинских масок (KF94). Нынешняя партия включает в себя 206 тысяч единиц аналогичных медицинских масок.
Стоит отметить, что с самого начала распространения коронавирусной инфекции на территории Узбекистана Республика Корея регулярно оказывает как техническую, так и консультативную помощь системе здравоохранения республики.
В частности, на ранней стадии распространения коронавируса профессора Цой Чжэ Ук и Юн Сынг Жу прибыли в Узбекистан в качестве консультантов и помогали местным специалистам в борьбе со вспышкой инфекции. В конце апреля республике были предоставлены диагностические комплекты общей стоимостью 250 тысяч долларов США. Кроме того, Посольством Республики Корея, Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA), Корейским международным фондом здравоохранения и медицины (KOFIH), Корейской корпорацией водных ресурсов, Корейской земельной и жилищной корпорацией (LH) была оказана поддержка социально уязвимым слоям населения. Южнокорейские компании также предоставили помощь Узбекистану.
Все это, несомненно, свидетельствует о том, что особая дружба между нашими странами и народами будет и впредь укрепляться благодаря постоянной взаимопомощи и сотрудничеству, подчеркнули в Посольстве Республикой Корея в Ташкенте.