Украинанинг Харьков вилояти Ўзбекистон билан савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни кенгайтириш ниятида
Ўзбекистон Республикасининг Украинадаги элчихонаси ташаббуси билан Харьков вилояти Савдо-саноат палатаси раҳбарияти ва минтақа тадбиркорлари ўртасида учрашув бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Шу ўринда, Харьков вилояти иқтисодиётнинг ривожланиши бўйича Украинанинг бошқа вилоятларидан ажралиб туради. Иқтисодиётнинг етакчи йўналиши ишлаб чиқариш – машинасозлик бўлиб, у вилоят ялпи ички маҳсулотининг 50 фоизини ташкил қилади. Қолган 50 фоиз қишлоқ хўжалиги, транспорт ва бошқа соҳалардан иборат. Шунингдек, вилоятда озиқ-овқат, енгил саноат, қурилиш материаллари ва шакар тайёрлаш дастгоҳларини ишлаб чиқариш кенг ривожланган.
Савдо-саноат палатаси вице-президенти Елена Васильева вилоятда карантин талаблари енгиллаштирилганидан сўнг биринчи бўлиб ташриф буюрган Ўзбекистон дипломатларини илиқ кутиб олди.
Музокара давомида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, минтақавий савдо айланмасини ошириш ва икки давлат тадбиркорларининг ўзаро ҳамкорлик ўрнатишига кўмаклашиш масалаларига алоҳида урғу берилди.
Тадбирда иштирок этган Украина компаниялари ўзбекистонлик қишлоқ хўжалиги ва тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари билан бевосита алоқа ўрнатишга тайёр эканликларини билдирди. Ўзбекистонга зарур дастгоҳлар, тиббиёт воситалари ва бошқа турдаги маҳсулотларни экспорт қилишдан манфаатдор эканликларини қайд этди.
Ўз навбатида, белгиланган мақсадга эришишда транспорт-логистика масалалари ва Харьков вилоятида Ўзбекистон савдо уйини очиш имкониятлари таҳлил қилинди.
Учрашувда Украина вакилларига мамлакатимизда яратилган инвестиция муҳити, турли имтиёз ва шароит ҳақида атрофлича маълумот берилди.
Икки томонлама алоқаларда экспорт-импорт амалиётларидан ташқари, қўшма кооперациялар ташкил этган ҳолда учинчи давлат бозорларига чиқишга оид таклифлар илгари сурилди.
Ўзбекистон томони қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, чорвачилик фермер хўжаликлари ва фармацевтика корхоналарини ташкил этишдан манфаатдор эканликлари маълум қилинди.
Учрашув якунида самимий қабул учун миннатдорлик билдирилиб, элчихона Харьков вилояти билан алоқаларини ривожлантириш учун барча имкониятларни ишга солишга тайёрлиги яна бир бор таъкидланди.

Харьковская область Украины намерена наращивать торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество с Узбекистаном
Посольством Узбекистана в Украине проведена встреча с руководством Торгово-промышленной палаты (ТПП) Харьковской области и представителями деловых кругов региона, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Харьковская область Украины отличается высоким уровнем развития экономики. На долю промышленности приходится свыше 50 процентов валового регионального продукта области. Остальные 50 процентов делят такие отрасли экономики, как сельское хозяйство, транспорт и другие. Развиты в этом регионе также пищевая и лёгкая промышленность, производство стройматериалов и оборудования для сахарной промышленности.
Вице-президент ТПП Харьковской области Елена Васильева тепло приветствовала узбекских дипломатов, ставших первой иностранной делегацией, принимаемой в ТПП с момента послабления карантинных ограничений.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию сотрудничества между двумя странами. Обращено внимание на необходимость наращивания торгового оборота между регионами, установления контактов между деловыми кругами.
Участвовавшие во встрече представители украинских компаний информировали о заинтересованности в заключении прямых контактов с узбекскими производителями сельскохозяйственной, текстильной продукции, а также в экспорте на узбекский рынок технологического оборудования, медицинских препаратов, технологий. При этом заявлено о трудностях в связи с отсутствием прямых логистических коридоров между странами, узбекских торговых домов на территории Харьковской области.
Во время встречи до участников мероприятия доведена информация об инвестиционных возможностях Узбекистана, условиях и льготных преференциях, созданных для иностранных инвесторов.
В двусторонних отношениях предложено переходить от экспортно-импортных операций к расширению инвестиционной составляющей и осуществлять совместные проекты для выхода на рынки третьих стран.
Стороны подтвердили заинтересованность в установлении прямых контактов и переходе к конкретным этапам сотрудничества.